آشنایی با پنکه مه پاش و نحوه عملکرد آن

پنکه مه پاش چیست و چه کاربرد هایی دارد؟

 

در روزهای گرم تابستان اگر بخواهیم فضاهای باز را خنک نماییم نیاز به یک وسیله سرمایشی مناسب داریم در این موارد پنکه مه پاش توصیه میشود که معمولاً برای کافه ها، رستوران ها، باغ ها، ویلاها و غیره مورد استفاده قرار می گیرند. این مدل پنکه ها کمتر در فضاهای بسته مانند خانه و یا فضاهای صنعتی مورد استفاده قرار می گیرد و با ایجاد رطوبت و مه سازی به خنک نمودن فضای اطراف کمک می کنند در ادامه این مقاله از مقالات مهام مارکت بیشتر آشنا خواهید شد.

 

 

 پنکه مه پاش چیست؟

پنکه مه پاش  یا رطوبت ساز یکی از فناوری های جدید برای خنک نمودن فضا های باز می باشد و در واقع یک دستگاه شبیه به پنکه است و تفاوت آن این است که دارای یک مخزن آب می باشد که این مخزن آب به پنکه متصل بوده و آب به صورت  مه و خطرات خیلی ریز به محیط اطراف پاشیده می شود در اثر برخورد با  سطوح مختلف گرمای محیط را جذب نموده و در نتیجه موجب خنک شدن هوا خواهد شد. 

 

 

نحوه عملکرد پنکه مه پاش

 پنکه مه پاش برای عملکرد خود نیاز به آب دارد از این جهت دارای یک مخزن آب می باشد که در قسمت پایین این پنکه قرار گرفته است و آب مورد نیاز پنکه را تامین می نماید این مخزن قابلیت  جدا نمودن و پر کردن مجدد را داراست. بعضی از مدل های پنکه مه پاش به صورت مستقیم به لوله آب متصل می شوند.  

 پنکه مه پاش با توجه به نوع آن برای ایجاد نمودن مه، نیاز به یک پمپ فشار قوی و یا فشار متوسط  دارد. پنکه  رطوبت ساز در اطراف پروانه های خود دارای دهانه ها و شیارهای نازل مانند کوچک می باشد که موجب پخش نمودن آب به شکل مه و  غبار در هوا می شود. مصرف برق پنکه مه پاش بسیار پایین بوده و بهینه می باشد. 

 

 

انواع پنکه مه پاش

 پنکه های مه پاش با توجه به نحوه نصب آن و همچنین کاربردی  که دارد دارای مدل های زیر می باشد:

 •  پنکه مه پاش دیواری 
 •  پنکه مه پاش ایستاده
 • پنکه مه پاش صنعتی  
 • پنکه مه پاش مخزن دار 

 

 

 

 

مزایای پنکه مه پاش

 خنک نمودن فضا های باز

 یکی از مهم ترین کاربرد های پنکه مه پاش استفاده از آن در فضاهای باز می باشد. در فصول گرم مانند تابستان به وسیله پنکه مه پاش می توان فضاهای بازی که در آن ها امکان استفاده از کولر وجود ندارد رابه راحتی خنک بود و از فضاهای باز در هوای گرم تابستان لذت برد.

 

 رفع نمودن گرد و غبار

 پنکه مه پاش می ‌تواند گرد و خاک ناشی از وزش بادهای موسمی را که در هوا معلق هستند از بین ببرد.

 

ایجاد رطوبت کافی برای محیط با استفاده از اسپری کردن آب

پنکه مه پاش قطعات بسیار کوچک آب را به صورت مه ایجاد نموده و با استفاده از اسپری کردن آن به ایجاد رطوبت در هوا کمک می کند.

 

 کاهش سریع دمای محیط 

 قطرات آبی که به وسیله پنکه مه پاش در هوا پخش می شوند و یا در تماس با سطوح مختلف هستند به علت گرمای هوا تبخیر شده و در نتیجه موجب خنک شدن سریع هوا خواهتد شد.

 

 دفع حشرات موذی و مزاحم

به  علت اینکه پنکه مه پاش هوای خنک و مرطوب ایجاد می نماید در نتیجه حشرات موذی و مزاحم را به راحتی دفع می  کتد.

 

عدم ایجاد صدای اضافی در محیط

یکی دیگر از مزیت های مهم پنکه مه پاش بی سر و صدا بودن آن نسبت به سایر وسایل خنک کننده می باشد.

 

صرفه جویی در مصرف برق و آب

 این وسیله سرمایشی نسبت به سایر وسایل دیگر مصرف کمتری داشته و در نتیجه در مصرف آب و برق بهینه تر می باشد.

 

قابلیت جابجایی آسان

یکی از ویژگی‌های بسیار خوب پنکه های مه پاش امکان استفادها از آنها در همه مکان هاست. پنکه های دیواری که فقط در یک مکان نصب می شوند اما مدل های پرتابل  با استفاده از پایه های چرخ دار به راحتی قابل حمل  می باشند.

 

پایین آوردن دمای بدن تا چندین درجه سانتی گراد

 در صورت استفاده از پنکه مه ساز رطوبت یک هوای مه آلود خنک را روی پوست خود احساس خواهید کرد و در نتیجه به سرعت دمای بدن پایین خواهد آمد.

 

معایب پنکه مه پاش

عدم کاربرد برای مناطقی که دارای آب و هوای شرجی و مرطوب می باشند زیرا در این مناطق تبخیر آب به راحتی صورت نگرفته و در نتیجه امکان خنک نمودن فضا با استفاده از پنکه مه پاش کمتر خواهد بود و این پنکه در این مناطق کارایی چندانی ندارد.

 

با توجه به مساحت  محیطی که قصد خنک نمودن آن را داریم ممکن است نیاز به تهیه چند عدد پنکه مه پاش داشته باشیم در این صورت هزینه اولیه بالای خواهیم داشت. 

در صورتی که فشار آب منطقه مورد نظر پایین باشد به علت اینکه نیاز به تهیه پمپ می باشد هزینه ها اندکی بالاتر خواهد رفت.  

 

 

 

پنکه مه پاش در چه مکان هایی قابلیت استفاده دارد؟

پنکه مه پاش در مکانهای زیر قابل استفاده می باشد:

 • فضاهای باز مانند باغ، باغچه، ویلا، حیاط،کنار استخر، رستوران های فضای آزاد
 • مساجد و حسینیه ها
 • سالن های پذیرایی مانند تالارها، رستوران، کافی شاپ،آلاچیق
 • سالن های ورزشی مانند باشگاه های بدنسازی، تنیس، گلف و…
 • ایستگاه های اتوبوس و تاکسی، ایستگاه قطار
 •  کارگاه و سوله های تولیدی
 • گلخانه ها
 • هتل ها
 • دامداری
 • مرغداری و…

 

 

 پنکه مه پاش یا کولر

میزان مصرف انرژی

کولرهای آبی مصرف آب بالاتر و کولرهای گازی مصرف برق بیشتری نسبت به پنکه مه پاش دارند بنابراین پنکه مه پاش نسبت به هر دو مدل کولر های آبی و گازی بهینه تر بوده آب و برق کمتری مصرف می کند.

 

هزینه خرید اولیه

هزینه خرید پنکه مه پاش نسبت به انواع کولر بیشتر می باشد اما به علت مصرف پایین انرژی آن، در طول زمان مقرون به صرفه می باشد.

 

فضای مورد نیاز

پنکه مه پاش نسبت به سایر وسایل خنک کننده مانند انواع کولر فضای کمتری را اشغال می نماید  همچنین دردسرهای نصب کولر ها را نداشته و به راحتی در هر مکانی قابل نصب می باشد.

 

مکان های مورد استفاده

پنکه مه پاش در فضاهای باز قابل استفاده می باشد در صورتی که انواع کولرهای آبی و گازی برای فضاهای بیرونی کارایی چندانی ندارد و قابل استفاده نمی باشد.

 

  ————————————————————————————————————————————————————————————————–

محصولات پیشنهادی: