برد الکترونیکی چیست؟

در این بخش از مقالات برق و الکترونیک در مهام مارکت درباره ی برد الکترونیکی توضیح خواهیم داد.

 

برد الکترونیکی چیست؟

 

برد الکترونیکی در واقع به عنوان یکی از قطعات سخت افزاری در دستگاه هایی که عنوان الکترونیکی دارند شناخته می شود. برد الکترونیکی به عنوان یک قسمت الکترونیکی دارای قطعات مختلفی است که با شکل های مختلف بر روی آن سوار می شوند و در دستگاه های مختلف این نوع اتصال فرق می کند. نصب قطعات مختلف بر روی برد و تفاوت در اتصالات موجود می تواند سبب ایجاد مدارهای متفاوتی شود. در نهایت همه قطعات الکترونیکی که برای نصب بر روی برد الکترونیکی در نظر گرفته می شوند با روش های خاصی که مربوط به هر قطعه می باشد مونتاژ می شوند. در هر یک از پروژه های الکترونیکی به نوعی استفاده از برد الکترونیکی مشاهده می شود و تمامی مهندسان این رشته به نوعی با برد الکترونیکی در انواع ابزارهای الکترونیکی سر و کار دارند.

 

اتصالات در برد الکترونیکی

 

برای اتصال قطعات بر روی برد الکترونیکی از سیم های اتصال به شکلی خاص استفاده می شود. از آنجایی که تمامی قطعات الکترونیکی به نوعی دارای برد مخصوص به خود می باشند لازم است که برای تعمیرات آنها دوره های آموزشی مناسب گذرانده شود.

انواع برد الکترونیکی که به عنوان بردهای چاپی شناخته می شوند دارای اندازه و تکنولوژی متفاوتی در نوع اجرا می باشند. به همین ترتیب از لایه های ساختاری متفاوت و کیفیت متنوعی نیز تشکیل شده اند. از جمله آنها می توان به مواردی مانند: برد مدار چاپی یک لایه، برد مدار چاپی دولایه و برد مدار چاپی چند لایه اشاره کرد. از آنجایی که این نوع برد از جنس های متفاوتی نیز تشکیل شده است در برابر رطوبت و دما نیز عکس العمل های و متفاوتی را از خود نشان می دهد. برد الکترونیکی یک لایه اغلب برای مدارهای الکترونیکی که ساده هستند و به صورت معمولی کار می کنند کاربرد دارند. در این نوع بردها تنها بر روی قسمتی از یک طرف آنها می توان لایه نازک مسی را مشاهده نمود و برای اتصال تنها یک طرف قابلیت استفاده دارد. در مدارهای الکترونیکی دولایه در دو طرف آنها لایه نازک مسی مشاهده می شود و تفاوت عمده ای که با یک لایه دارد در این است که دو طرف موجود در آنها قابل استفاده برای این است که قطعات جاگذاری شوند در نهایت مدار مورد نظر فشرده و کوچکتر به نظر می رسد. برد چند لایه که با استفاده از چند لایه مسی که عایق شده اند تشکیل می شود در نهایت این چند لایه از مس به کار رفته در آنها می تواند سبب ایجاد استحکام در برد مورد نظر شود.

 

برد الکترونیکی

 

اتصالات با سیم کشی در برد

 

در انواع بردهای الکترونیکی اتصال قطعات به وسیله لاین های سیم کشی به شکل های مختلف صورت می گیرد. این سیم کشی به وسیله سیم های لاکی نازک نیز می تواند انجام شود. اغلب در مدارهای smd برای ترمیم قطعاتی که در مدار از نقطه اتصال خود جدا شده اند از این نوع سیم ها استفاده می شود. به دلیل نازک بودن این نوع سیم ها نیازی به لخت کردن سیم قبل از لحیم کردن نوک سیم نیست. سیم کشی روی برد را در دستگاه های مختلف با یکدیگر متفاوت است. اگر مسیر سیم کشی های روی برد الکترونیکی به هر دلیلی قطع شود ارتباط قطعات موجود در دستگاه با مشکل مواجه می شود. در نتیجه نیاز به پیدا کردن قطعه مربوطه توسط فردی ماهر است تا در حین تعمیر آسیب دیگری به دستگاه وارد نشود. در بسیاری موارد برای تعمیر دستگاه و بردی که اتصالات آن از هم جدا شده است از pbc و یا یک مدار چاپی استفاده می شود. از آنجایی که سیم لاکی برای این نوع مدار دارای یک عایق محافظ است و از نوع شفاف می باشد در نهایت می توان اتصالات را به خوبی مشاهده نمود.