حوادث ناشی از نشت گاز طبیعی در دنیا در سال 2021

چه حوادثی در اثر نشت گاز طبیعی در سال 2021 رخ داده است؟

یکی از مهمترین و خطرناک ترین دلایل وقوع آتش سوزی و انفجار در همه دنیا نشت گاز طبیعی می باشد. نشت گاز در اثر عواملی مانند پارگی شلنگ گاز، وجود نشتی در بستی که شلنگ گاز را به شیر گاز متصل می نماید، خرابی شیرهای کنترل مشعل، خرابی و نشت گاز وسایل گازی مانند اجاق گاز، بخاری و آبگرمکن ممکن است رخ دهد. همچنین عواملی ناشی از خطای انسان مانند باز ماندن شیرهای کنترل مشعل اجاق گاز یا سماور بعد از خاموش نمودن شعله، بلند بودن شلنگ گاز، خمیدگی و یا تحت فشار بودن شلنگ گاز می توانند از دلایل مهم نشت گاز طبیعی باشند.

 

 

در ادامه میخواهیم مجموعه حوادث  سال 2021 در دنیا و دلایل نشت گاز آنها را بررسی نماییم:

 

۱- آتش سوزی یک واحد مسکونی در رشت

در تاریخ ۱۰ دی ماه ۱۳۹۹ در شهرستان رشت در طبقه اول یک ساختمان دو طبقه آتش سوزی در اثر نشت گاز از بخاری روشن رخ داده بود که منجر به آتش سوزی خانه و سوختگی شدید یک خانم از اعضای خانواده شد. این آتش سوزی به سرعت به آتش نشانان منطقه گزارش شده و اطفای حریق انجام شده بود.

 

۲- نشت گاز طبیعی و انفجار ناشی از گاز در اهواز

در تاریخ ۱۲ دی ماه ۱۳۹۹ در یک ساختمان در منطقه کیانپارس اهواز در اثر نشت گاز انفجار شدیدی رخ داه که یک ساختمان ۵ طبقه و خانه های اطراف ساختمانی که در آن نشت گاز و انفجار رخ داده بوده شامل دو مجتمع و سه خانه ویلایی نیز آسیب دیده بودند و ۱۲ نفر مجروح شده و تعدادی زیر آوار ناشی از فرو ریختن ساختمان قرار گرفته بودند. تیم امداد و نجات آتش نشانی به همراه سگهای زنده یاب برای نجات افراد از آوار وارد عمل شدند.

بعد از ۱۳ ساعت جستجو و آوار برداری جسد پدر خانواده در زیر آوار پیدا شد و ۱۱ نفر از افراد مجروح شده به بیمارستان منتقل شدند.

عدم نظارت درست بر ساخت و سازها، سهل انگاری افراد و عدم ایمنی ساختمان های آپارتمانی از جمله دلایلی است که توسط کارشناسان بیان شد.

 

 

 

 

۳- نشت گاز و انفجار در دیهوک 

در تاریخ ۲۷ دی ۱۳۹۹ در شهر دیهوک از توابع بیرجند انفجار گاز رخ داد ک خسارات بسیار زیادی را وارد نمود. در این حادثه بیش از ۲۵ واحد مسکونی و تجاری و دو عدد خودرو آسیب دیدند. شدت این انفجار تا حدی بود که  به شعاع ۱۵۰ متری اطراف آسیب جدی وارد نمود.  

شهردار این شهر اعلام نمود که علت انفجار نشت گاز بوده و به شهروندان توصیه نمود که به نکات ایمنی توجه نموده تا مانع آسیب رساندن جانی و مالی به خود و دیگران شوند.

 

۴- انفجار در پتروشیمی بجنورد به علت عدم مدیریت فشار گاز

در تاریخ ۳ بهمن ۱۳۹۹ در پتروشیمی بجنورد به علت اینکه جریان گاز چندین بار قطع و وصل شده بود همچنین عدم مدیریت فشار گاز استان، واحد آمونیاک این پتروشیمی آسیب دید و دچار ترکیدگی و انفجار شد. خوشبختانه خسارت جانی رخ نداد اما خسارات مالی در پی داشت.

 

۵- انفجارگاز در کرج

در تاریخ ۵ بهمن ۱۳۹۹ در یک آپارتمان ۴ طبقه در استان کرج به علت نشت گاز انفجار رخ داده و موجب آسیب رساندن به افراد خانواده از جمله یک خانم و دختربچه شد. مطابق تدکرات سازمان آتش نشانی برای جلوگیری از چنین حوادثی لازم است شهروندان نسبت به ایمنی وسایل گازسوز دقت کنند.

 

۶- نشت گاز طبیعی در بیمارستان شهر گیوی و وقوع انفجار

در تاریخ ۱۵ بهمن ۱۳۹۹ در بیمارستان شهر گیوی استان اردبیل حادثه آتش سوزی و  انفجار در ساختمان امحای زباله عفونی بیمارستان رخ داد که علت آن نشت گاز در دریچه های این ساختمان بود. در این حادثه بیش از ۸۰ درصد ساختمان آسیب دیده و مصدومین توسط اورژانس هوایی به بیمارستان منتقل شدند.

 

۷- وقوع انفجار در دفتر صلیب سرخ کشور آلمان

ترکیدگی لوله گاز در زیر ساختمان صلیب سرخ در کشور آلمان منجر به انفجار این ساختمان و آسیب دیدن آن شد در این حادثه ۵ نفر مجروح شده و به علت وجود خطرات مجدد در اثر این حادثه، خیابان های اطراف این ساختمان تخلیه شدند.

 

۸- وقوع انفجار خطرناک در شهرستان اردبیل در اثر نشت گاز

در تاریخ ۲۵ بهمن ۱۳۹۹ در شهرستان اردبیل نشتی گاز رخ داده و موجب وقوع انفجار در یک ساختمان چهار طبقه شد. که ۲ نفر جان باخته و ۱۵ نفر مصدوم شدند. در این حادثه علاوه بر آسیب صد درصدی سه واحد مسکونی و خسارات مالی به وسایل منازل مسکونی کوچه های اطراف و خودروها وارد شد. 

 

 

 

۹- انفجار گاز در مغازه آهنگری در شهر کرمانشاه

در تاریخ ۲۷ بهمن ۱۳۹۹ در شهر کرمانشاه یک مغازه آهنگری به علت نشت گاز شهری منفجر شد. در اثر این حادثه طاق مغازه آهنگری فروریخته و یک نفر مصدوم شد و در زیر آوار ماند و دچار سوختگی و شکستی شد و توسط نیروهای اورژانس به بیمارستان منتقل شد.

 

 

 

 

۱۰- انفجار گاز در شهر شیان استان هوبی چین

در تاریخ ۲۳ خرداد ۱۳۹۹ انفجار لوله گاز در یک مجتمع مسکونی در شهر شیان چین موجب کشته شدن ۱۱ نفر و مصدوم شدن ۳۷ نفر شد. نشت گاز طبیعی علت این حادثه می باشد که حوادث جانی و مالی فراوانی به دنبال داشت.

 

۱۱- انفجار خطوط لوله گاز در ایالت تگزاس آمریکا

در ایالت تگزاس آمریکا در حین تعمیر و نگهداری خطوط گاز انفجار گاز رخ داد. این خطوط لوله انتقال گاز طبیعی که در شهر «فارموزین»  در بخش «کالین» از ایالت تگزاس آمریکا قرار دارند.

 

 

 

 

۱۲- انفجار شدید در اثر نشت گاز در اهواز

در تاریخ ۲۵ شهریور ۱۴۰۰ در شهرستان اهواز در اثر نشت گاز در منطقه گلستان این شهر انفجار رخ داده و آوار یک ساختمان ۴ طبقه فرو ریخت در این حادثه  چهار نفر مصدوم شده و گروه های امداد و نجات و هلال احمر برای نجات جان افراد از زیر آوار توسط سگ های زنده یاب اقدام نمودند.

 

۱۳- نشت گاز در یک رستوران و انفجار در کشور چین 

در تاریخ ۲۹ مهر ۱۴۰۰ در شمال شرقی چین و در منطقه ای هم مرز با کره شمالی در اثر نشت گاز در یک رستوران انفجار بسیار مهیبی رخ داد که موجب وقوع حوادث جانی و مالی بسیاری شد. در این حادثه که در شهر  «شنیانگ» مرکز استان «لیائونینگ» هم مرز با کره شمالی روی داد ۳نفر کشته شده و ۳۳ نفر زخمی  و راهی بیمارستان شدند.

به گزارش اِن‌دی‌تی‌وی، ستون هایی از دود بسیار غلیظی منطقه را فرا گرفته همچنین پرتاب تکه های ساختمان منهدم شده موجب بروز خسارت به تعداد زیادی از خودروهای پارک شده در محل شد .

 

۱۴- انفجار ناشی  از نشت گاز در ایتالیا

در تاریخ ۲۱ آذر ۱۴۰۰ در منطقه راوانوسا در سیسیل ایتالیا به علت نشت گاز انفجار مهیبی رخ داده که موجب کشته شدن یک نفر و زخمی شدن ۱۲ نفر شد همچنین در اثر این حادثه یک ساختمان چهار طبق فرو ریخت. عدم توجه به نکات ایمنی موجب بروز چنین حادثه ای شد.

 

۱۵-نشت گاز و انفجار ناشی از آن در تبریز

بر اثر نشت و انفجار گاز در منطقه حکم آباد تبریز سه ساختمان همجوار دچار انفجار و آسیب دیدگی شدید شدند. در این حادثه یک دختر بچه دچار آسیب شد.

 

 

۱۶- انفجار مهیب در باکو

در اثر نشت گاز در شهر باکو پایتخت جمهوری آذربایجان و در نزدیکی یک هتل انفجار مهیبی رخ داد که علاوه بر آسیب دیدن ساختمان های اطراف به خودروها نیز آسیب جدی وارد شد. از علل این حادثه می توان به عدم توجه به نکات ایمنی گازی اشاره نمود.

 

راهکارهای کاهش خطرات ناشی از نشت گاز طبیعی

برای جلوگیری و کاهش خطرات ناشی از نشت گازشهری علاوه براینکه باید نکات ایمنی را رعایت نمود و اقدامات ایمنی لازم را برای پیشگیری از این وقوع این حوادث انجام داد می توان از ابزارهایی برای پیشگیری از این حوادث نیز استفاده نمود. در ادامه به معرفی برخی از این ابزارها می پردازیم:

 

 

سنسور هشدار دهنده نشت گاز شهری یا متان

یکی از این ابزارهایی که تاثیر به سزایی در کاهش خطرات ناشی از نشت گاز دارد، سنسور هشدار دهنده نشت گاز شهری می باشد. نحوه عملکرد این دستگاه به این صورت می باشد که به محض تحریک توسط گاز متان با عملکرد به هنگام و سریع اقدام به واکنش می کند و با صدای بوق تعبیه شده در دستگاه، اطرافیان را از وقوع حادثه باخبر می سازد. همچنین در صورت متصل بودن دتکتور نشت گاز به شیر برقی، دستور قطع جریان گاز را به شیر برقی می دهد.

شیر برقی گاز  در مسیر خطوط گاز قرار داده می شود و به محض دریافت سیگنال از دستگاه هشدار دهنده نشت گاز یا هر نوع دستگاه فرستنده سیگنال، بطور اتوماتیک مسیر گاز را بسته و جریان گاز در لوله قطع شده و خطر رفع می شود و تا زمان تنظیم مجدد شیر به صورت دستی، بسته باقی می ماند.

 

فیوز گازی

فیوز گاز قطعه ای است کاملاً مکانیکی که در مسیر شبکه گازرسانی قرار گرفته و از عبور نامتعارف جریان گاز جلوگیری به عمل می آورد  این به آن معناست که به مجرد ایجاد هرگونه مشکل در شبکه گاز شهری و یا لوله کشی گاز ساختمان که باعث خروج بیش از حد تعیین شده گاز شود، جریان گاز را به صورت اتوماتیک قطع می نماید و پس از رفع عیوب شبکه در فشارهای پایین، جریان را به صورت اتوماتیک مجدداً برقرار می سازد.

 

حوادث ذکر شده فقط تعداد انگشت شماری از حوادث ناشی از نشت گاز طبیعی در سراسر جهان در سال ۲۰۲۱ می باشد. می توان  گفت این حوادث خطرناک علاوه بر اینکه جان خود افراد و اطرافیان را به خطر می اندازد بلکه خسارات مالی فراوانی در پی دارند. بنابراین لازم است به اقدامات پیشگیرانه برای ایمنی در برابر این حوادث دقت شود.


محصولات پیشنهادی: