خطر مرگ خاموش و اهمیت دریچه تامین هوا ی تازه وسایل گاز سوز

همانطور که در این بخش از مقالات گاز رسانی در مهام مارکت می خوانید درباره خطر مرگ خاموش و اهمیت دریچه تامین هوا ی تازه وسایل گاز سوز  توضیح خواهیم داد.

از تمامی هموطنان عزیزم تمنا دارم و خواهش می کنم چند دقیقه از وقت گرانبهای خود را که جهت خواندن مطالب سیاسی و طنز و اجتماعی وغیره صرف می کنید ، لطفا صرف خواندن این مطلب حقیر بعنوان یک مهندس تاسیسات با حدود ۳۰ سال سابقه کار نمایید تا در ارتباط با خطرات ناشی از وسایل گازسوز و گرمایشی  آشنا کنم ،
شاید باعث نجات جان حتی یکی از هموطنان عزیزمان شود.

مطالب به زبان ساده و اعداد به صورت تقریبی جهت استفاده همه افراد با هر سطح معلوماتی بیان شده و برای مطالعه بیشتر و اطلاعات دقیقتر از سایت ها و کتاب های مربوطه استفاده نمایید و دوستان متخصص لطفا خرده گیری ننمایند.

هر وسایل گاز سوز برای سوختن سالم و بدون خطر به ازای هر یک (۱) متر مکعب گاز نیاز به ده (۱۰) متر مکعب هوا دارد . یعنی هوا ۱۰ برابر گاز .

وسایل گاز سوز کم مصرف مثل اجاق گاز حدودا یک متر مکعب در هر ساعت و پر مصرف مثل پکیج حدودا ۲/۵ متر مکعب در هر ساعت گاز مصرف میکنند. مثال را با پکیج ادامه می دهم . با توجه به مقادیر فوق پس بابت هر یک ساعت کار کردن پکیج ۲۵ متر مکعب هوا لازم است .

حالا فرض کنید یک آپارتمان ۱۰۰ متری با ارتفاع ۳ متر حدودا ۳۰۰ متر مکعب هوا دارد و این هوا سوختن گاز یک پکیج خانگی با بهترین حالت را فقط ۱۲ ساعت تامین می کند.

همه می دانیم که برای تنفس نیاز به اکسیژن هوا بوده و حتی کاهش ۵۰ درصدی آن هم با افزایش مقدار گاز کربنیک و حتی گاز منو اکسید کربن CO در اثر ناقص سوختن بوده و این مهمترین عامل “ مرگ های خاموش ” در خانه ها و اماکن سر بسته می باشد .

متاسفانه جدیدا با نصب در و پنجره های درزبند آلومینیوم و یو پی وی سی که این همه تبلیغ هم برایشان می شود ما از ورود هوای تازه به منزل ممانعت کرده و باعث کم شدن اکسیژن در منزل شده و بالطبع باعث “” ایجاد خفگی و مرگ خاموش “” افراد در منزل می شویم.

پس خواهش می کنم و تمنا دارم اگر حفظ جان خود و خانواده اتان که قطعا برای همه مهمه ، برای تامین هوای تازه حتما از دریچه های هوای تازه در منازل استفاده کنید ، که یکی از الزامات در سازمان نظام مهندسی و ساخت و سازهای جدید می باشد.

 

خطر مرگ خاموش و اهمیت دریچه تامین هوا ی تازه وسایل گاز سوز

 

از پوشاندن دریچه های هوای تازه جدا خودداری کنید ، درز داشتن در و پنجره های آهنی قدیمی خیلی بهتر بود و در صورت استفاده از در و پنجره های درزبند جدید، حتما دریچه تامین هوا تعبیه کنید. در صورتیکه بخاری یا پکیج در داخل منزل دارید و درو پنجره های جدید و درزبند دارید و دریچه تامین هوا ندارید حتما و بازهم تاکید می کنم ” حتما ” لای یکی از پنجره ها و یا درها بازشو به بیرون را باز بگذارید .
نفوذ مقداری سوز و سرما، خیلی بهتر است که خدای ناخواسته صبح از خواب بیدار نشوید.

حالا شاید سوال پیش بیاد که چرا اینقدر درز بندی بکنیم و از آن طرف دریچه تامین هوا و درز برای ورود هوا ایجاد کنیم .

این اتفاق هم یکی از پیامدهای ناشی از تصمیم گیری های اشتباه در سطح کلان از زمان های گذشته تا به امروز می باشد که به جای ایجاد نیروگاه ها در خارج از شهرها و تامین برق برای شهرها که هم سیستم های گرمایش را تامین کند و هم اجاق های خوراک پزی را برقی کند ، متاسفانه لوله کشی گازشهری به داخل شهرها آورده شد که هم باعث ایجاد آلودگی می شود و هم خطرات ناشی از انفجار در منازل و خیابان ها ، خصوصا در هنگام زلزله می شود و خیلی موضوعات دیگر که از این بحث خارج است .

دلیل اینکه این مطلب را نوشتم این بود که چند شب پیش برای بازدید از یکی از پروژه ها به یکی از شهرها رفته بودم و شب را در یک آپارتمان بودم که شب قبل از خواب احساس خفگی و سردرد و کمبود اکسیژن می کردم و پس از بررسی منزل دیدم متاسفانه دریچه تامین هوا با نایلون مسدود شده، دریچه های کولر هم کاملا بسته ودر ورودی هم کاملا با نوار درزبند بسته شده بود و پکیج هم در داخل خانه نصب بود. که فورا نایلون مسدود کننده را برداشتم و خدا رحم کرد که اتفاقی نیفتاد. خطر بیخ گوش ماست و فرقی هم نمی کند برای چه کسی میفتد، همیشه فکر نکنیم خطر برای دیگران است.

توجه کنید این اتفاق ها معمولا در خانه های نوساز، مکان های جدید میفتد، برای عروس و دامادهایی که به خانه جدید می روند و کلا در هنگام مسافرت به ویلاها یا خانه هایی که ناشناس هستند. کلا هوشیار باشید و در مکان های جدید که اسکان می گزینید این مساله را چک وبررسی کنید .

امیدوارم مطالب فوق کمی باعث ارتقا اطلاعات و آگاهی شما هموطن عزیز شود و امیدوارم هیچگونه حادثه ای برای هیچکس ایجاد نشود.

 

نویسنده: مهندس پیروزهاشمی
مهندس تاسیسات پایه یک نظام مهندسی

شرکت مهام صنعت اندیشه تامین کننده انواع دریچه  تامین هوا

برای خرید دریچه تامین هوا مهام صنعت کلیک کنید…

 

در ادامه فیلمی درباره مرگ خاموش با گاز خطرناک مونوکسید کربن را مشاهده خواهید کرد….

 

 


مطالب مشابه: