راهنمای خرید شومینه برقی

آشنایی با معیارهای انتخاب شومینه برقی مناسب

 

شومنیه برقی یکی از وسایل گرمایشی مدرن است که به دلیل کارآمدی بالا و ایمن بودن امروزه طرفداران بسیار زیادی پیدا نموده است و افراد زیادی علاقه مند به نصب این وسیله گرمایشی کاربردی هستند. اما برای خرید شومینه برقی مانند انتخاب هر وسیله دیگری باید به یک سری نکات توجه شود تا میزان احتمال خطا در انتخاب کاهش پیدا کند. در این بخش از مقالات مهام مارکت میخواهیم معیارهای انتخاب شومینه برقی مناسب را بررسی کنیم. 

 

 

 

 

 

شومینه برقی چیست؟

شومینه برقی یک وسیله گرمایشی می باشد که انرژی برق را به گرما تبدیل می نماید و به این صورت موجب گرم شدن محیط می شود. شومینه های برقی هوشمند به علت داشتن ظاهری دکوراتیو و لوکس امروزه مورد توجه بسیاری از معماران قرار گرفته و برای استفاده های مسکونی، تجاری، اداری و… مورد استفاده قرار می گیرند.

 

 

چرا باید از شومینه برقی برای گرمایش استفاده نمود؟

  • امنیت بالا به علت استفاده از برق به عنوان سوخت مصرفی
  • داشتن ظاهری زیبا و القا نمودن حس طبیعی سوختن چوب
  • ساده بودن نصب و راه اندازی شومینه های برقی نسبت به سایر وسایل گرمایشی
  • قابلیت جابه جایی و تغییر مکان شومینه برقی
  • امکان نظافت و تمیز نمودن بسیار راحت دستگاه
  • امکان تنظیم میزان حرارت 
  • عدم نیاز به دودکش
  • قابلیت کنترل از راه دور در شومینه برقی هوشمند
  • عدم هدر رفت انرژی

 

 

 

 

هنگاه خرید شومنیه برقی به چه نکاتی باید توجه نمود؟

1- توان گرمایشی شومینه برقی 

یکی از نکات مهم برای خرید شومینه برقی توان گرمایشی آن می باشد. شومینه های برقی استاندارد امکان ایجاد گرمایش تا بیش از 5000Btu/hr را دارا می باشند بنابراین در شرایط استاندارد که میزان هدر رفت گرما از درب و پنجره وجود نداشته باشد و یا اندک باشد میزان گرمایش و حرارت ایجاد شده توسط شومینه برقی برای یک اتاق 40 متر مربعی کافی می باشد. لازم به ذکر است که این میزان با تعداد باز و بسته شدن در و پنجره های اتاق رابطه مستقیمی دارد.

 

2- مجهز بودن به سیستم کنترل از راه دور

برخی از مدل های شومینه های برقی مجهز به سیستم کنترل از راه دور می باشند یعنی از طریق wifi و تلفن همراه می توان از راه دور شومینه را ختموش و روشن نمود و یا نسیبت به کم و زیاد کردن شعله آن اقدام نمود. این ویژگی شومینه های برقی بسیار کاربردی می باشد بناربراین لازم است هنگام خرید شومینه برقی به این نکته توجه شود.

 

3- ابعاد و اندازه شومینه برقی

توجه به ابعاد و اندازه هنگام خرید شومینه برقی بسیار مهم است زیرا شومنیه های برقی در ابعاد و اندازه های مختلفی در بازار موجود  هستند بنابرای شما با توجه به میزان فضایی که دارید باید شومینه برقی با اندازه مورد نظر را انتخاب نمایید.

 

4- جنس شومینه برقی 

شومنیه های برقی که امروزه تولید می شود در جنس های مختلفی مانند استیل، آهن، شیشه ای و… می باشند که با توجه به جنسی که دارند هرکدام دارای مزایا و معایبی دارند بنابراین لازم است برای خرید شومینه برقی به جنس آن نیز دقت نمایید.

 

 

 

 

 

5- سیستم نمایشی شومینه برقی

سیستم نمایشی شومینه های برقی برای ایجاد جلوه ای مشابه آتش به کار برده می شوند و در نتیجه شعله آتش واقع بینانه ای را برای شما ایجاد می نمایند. این سیستم نمایشی در برخی از شومینه های برقی LCD و در برخی دیگر تکنولوژی LED و RGB LED م باشد. شومینه های برقی که سیستم نمایشی ال سی دی دارند نسبت به مدل های ال ای دی دارای مصرف برق بالاتری هستند. اما مدرن ترین سیستم های نمایشی به صورت LED بوده و در برخی از این مدل ها حتی می توان رنگ شعله را نیز انتخاب نمود.

 

6- توان مصرفی شومینه برقی

قبل از انتخاب شومینه برقی می بایست به این موضوع دقت کنید و هیتر برقی را انتخاب نمایید که میزان مصرف انرژی آن پایین باشد و در نتیجه در مصرف انرژی صرفه جویی کنید.

 

7- میزان ولتاژ ورودی مورد نیاز

 توجه به این نکته بسیار اهمیت دارد که شومینه برقی به چه میزان ولتاژ ورودی برای کارکرد نیاز دارد هرچند که بیشتر مدل های آن با برق شهری یعنی ولتاژ ورودی  220 ولت یا 50 الی 60 هرتز قابلیت کارکرد دارند.

 

8- میزان دبی هوای خروجی شومنیه برقی

دبی به میزان هوای گرم خروجی از شومنیه برقی گفته می شود که هراندازه که این میزان بالاتر باشد مقدار هوای گرم ایجاد شده بیشتر و در نتیجه کارایی شومنیه برقی بالاتر خواهد بود بنابراین هنگام انتخاب شومینه برقی از این نکته غافل نشوید.

 

9- ظاهر شومنیه برقی

شومینه های برقی در رنگ ها و مدل های مختلفی در بازار وجود دارند. مثلا برخی مدل ها قاب دار و بخری بدون قاب می باشند همچنین رنگ ظاهری قاب و شیشه شومینه های برقی متفاوت بوده و لازم است هنگام انتخاب شومینه برقی به آن توجه شود.

 

10- قیمت شومینه برقی

خرید شومینه برقی خوب با قیمت مناسب یکی از معیارهای مهم و اصلی برای خرید این دستگاه گرمایشی می باشد که کافی است برای انتخاب شومینه برقی با کمی جستجو یک شومینه ارزان و با کیفیت را پیدا نمایید.

 

11- گارانتی و خدمات پس از فروش

مورد دیگری که حتما باید به آن دقت شود داشتن گارنتی و خدمات دهی شرکت سازنده شومینه برقی پس از فروش آن می باشد که در هنگام خرید شومینه برقی مناسب باید به آن دقت شود.

 

 

 

 

برای استفاده از شومینه برقی به چه نکات ایمنی باید توجه نمود؟

هنگامی که از شومینه برقی استفاده می نمایید لازم است به یک سری نکات ایمنی توجه نمایید تا احتمال وقوع خطرات احتمالی کاهش یابد:

 

1- برای نصب شومنیه برقی دقت کنید که در نزدیکی وسایلی که احتمال احتراق دارند مانند مبلمان، کتابخانه، تختخواب، لباس،پرده و… نباشد.

2-هنگامی که هیتر شومنیه روشن است و خیلی داغ است آن را لمس نکنید و  از نزدیک شدن کودکان و حیوانات خانگی به هیتر برقی جلوگیری کنید.

3- برای تمیز نمودن، تعمیر و جابه جایی و هنگامی که در زمان طولانی از شومینه برقی استفاده نمی کنید حتما آن را از برق بکشید.

4- شومینه برقی برای نصب در فضای های باز و بیرون ساختمان مثل تراس، بالکن، حیاط و… قابل استفاده نمی باشد و تنها مناسب فضاهای بسته است.

5- از نصب شومینه برقی در محیط های مرطوب و خیس مانند حمام، استخر و… جلوگیری کنید.

6- از نصب شومینه برقی در مکان هایی که مواد اشتعال زا مانند بنزین، نفت و… وجود دارد جلوگیری کنید.

7- هنگامی که کابل یا دوشاخه شومینه دچار مشکل شده و یا زمنی که شومینه به خوبی کار نمی کند از آن استفاده نکرده و برای تعمیر به نمایندگی انتقال دهید.

8- برای جلوگیری از هرگونه مشکلی برای شومینه برقی حتما از محافظ استفاده کنید.

9- کابل یا سیم هیتر برقی را هرگز از زیر فرش، موکت و یا جایی که احتمال آسیب دیدگی جود دارد رد نکنید.

10- برای نصب شومینه از سیم سیار استفاده نکنید در صورت اجبار به استفاده باید سیم شماره 1.5 (AWG14) بوده و توان قابل تحمل کمتر از 10 آمپر نباشد.

11- برای جلوگیری از هرگونه آسیب دیدگی شومینه، بخش های ورودی و خروجی هوای آن را هرگز مسدود ننمایید.

 


محصولات پیشنهادی: