ساختمان هوشمند و چگونگی دسترسی و کنترل امکانات آن

در این بخش از مقالات مکانیک در مهام مارکت درباره ساختمان هوشمند و چگونگی دسترسی و کنترل امکانات آن و همچنین سیستم مدیریت ساختمان توضیح خواهیم داد.

 

صفحه کنترل مرکزی : با یک صفحه کنترل مرکزی شما قادر به کنترل هوشمند تمامی دستگاه های موجود در ساختمان و آگاهی از وضعیت کارکرد آنها هستید . صفحه نمایش مجهز به تکنولوژی لمسی Touch Screen است که به راحتی در استفاده در آن می افزاید و برای استفاده احتیاج به وسیله ورودی دیگری نمی باشد .

کنترل با استفاده از امواج رادیویی : با استفاده از این تکنولوژی امکان کنترل ساختمان بصورت بی سیم Wireless وسیله کنترلی می تواند یک PDA Table Pc ، و یا یک Remote control ساده رادیویی باشد.

کنترل از راه دور : ساختمان هوشمند امکان اطلاع یافتن از وضعیت کنونی و کنترل ساختمان از راه دور را مهیا می کند . شما می توانید با استفاده از SMS ، تلفن گویا Call Center و یا از طریق اینترنت از این امکان بهره مند شوید .

یک سیستم مدیریت ساختمان هزینه ها را با استفاده از روشهای زیر کاهش می دهد :

برنامه ریزی آغاز و پایان : به چه دلیل تأسیسات ساختمان می بایست ۲۴ ساعت در شبانه روز و ۷ روز در هفته در زمستان و یا در مواقع غیر پر مصرف کار کنند در صورتیکه که سیستم مدیریت ساختمان می تواند از این امر جلوگیری کند .

مدل اقتصادی : با استفاده از سیستم مدیریت ساختمان امکان این وجود دارد که به عنوان مثال وقتی دفتر کاری تعطیل می باشد با استفاده از این سیستم کلیه امکانات به حالت خاموش در آید .
و یا مثلا ٌ در هنگام خالی بودن محل کار اگر دما در حد ۲۲ درجه سانتیگراد باشد به محض ورود افراد با استفاده از این سیستم میتوان دما را تا ۲۸ درجه سانتیگراد افزایش داد.

کنترل تطبیق پذیری : سیستم مدیریت ساختمان از کنترل ریزپردازنده استفاده می کنند و از آنجایی که ریز پردازنده ها به خودی خود هوشمند هستند ، کارکرد خوب و مناسب یک سیستم را می توانند بیاموزند . اگر به عنوان مثال یکی از ماشین آلات روزانه ۵ صبح برای رسیدن به هدف مورد نظر در ساعت ۷ صبح شروع به کار می نماید ولی در ساعت ۳۰ : ۶ صبح به هدف مورد نظر برسد ، قابلیت یادگیری دارد به این ترتیب که از روز بعد از آن در ساعت ۳۰ : ۵ صبح شروع به کار خواهد نمود و همین امر باعث ذخیره انرژی می گردد .

منابع انرژی بهینه : به وسیله استفاده آزاد برای سرمایش و گرمایش ، به عنوان مثال اگر یک واحد سرمایش و گرمایش نیاز به فراهم کردن دمای ۱۵ درجه باشد به طور عادی برای خنک کردن هوا از آب سرد استفاده می نماید . به هر حال اگر درجه حرارت درجه محیط خارج کمتر از ۱۵ درجه (در زمستان) باشد ، در این هنگام BMS هوای تازه بیشتری را وارد محیط می نماید و به این ترتیب در مصرف انرژی صرفه جویی می شود .

ساختمان هوشمند برتمامی نقاط حساس ساختمان با کمترین هزینه نیروی انسانی کنترل دارند. ساختمان هوشمند ۳۰ الی ۴۰ درصد در مصرف  انرژی صرفه جویی می کنند و با ارتباط های منطقی  بین اجزای کلیدی ساختمان امکانات بی شماری را در اختیار کاربر قرار می دهند. شرکت ABB  در زمینه صرفه جویی انرژی تحقیقاتی کرده که نتایج آن بصورت ذیل است :

 

ساختمان هوشمند و  سیستم مدیریت ساختمان

 


مطالب مشابه: