سلونوئید ولو ( شیر برقی گاز ) چیست؟

همانطور که در این بخش از مقالات گازرسانی در مهام مارکت می خوانید درباره سلونوئید ولو ( شیر برقی گاز ) چیست؟ توضیح خواهیم داد.

سلونوئید ولو ( شیر برقی گاز )

شیر سلونوئیدی(Solenoid valve) یا شیر برقی یک شیر الکترونیکی است برای قطع و وصل مسیر مایعات و گازها سلونوئید انرژی الکتریکی را به انرژی مکانیکی جهت باز یا بستن یک شیر تبدیل می کند.

به واسطه جریان برق وارد شده به بوبین این شیرها عمل قطع یا وصل جریان سیال را انجام می دهد. شیر های برقی را می توان در فشارهای حدود ۰٫۵  بار تا ۱۰ بار مورد استفاده قرار داد. مزیت شیرهای سلونوئید داشتن قیمت مناسب در خرید و نصب آسوده آن است.

سلونوئید ولو ( شیر برقی گاز )

شیر برقی گاز ( سلونوئید ولو ) از دو قسمت سلونوئید و بدنه ( شیر ) تشکیل می شوند (شکل زیر). قسمت سلونوئید خود شامل سیم پیچ ، شیر کنترلی، میله آهنی ، فنر و کابل کنترلی می باشد شیر اصلی هم از ورودی، دیافراگم، خروجی، قطعه مسدود کننده جریان و فنر تشکیل می شود همواره جریان بسیار ضعیفی از سیال از مجرا و شیر کنترلی در موقع فعال بودن سلونوئید عبور می کند.

شیر برقی گاز از آب بندهای لاستیکی یا فلزی برای آب بندی جاهای مختلف استفاده می شود. در شیرهایی که از دیافراگم استفاده می شود یک فنر برای باز نگه داشتن دیافراگم در مواقع غیر فعال بودن شیر استفاده می شود.

سلونوئید ولو ( شیر برقی گاز )

یک طرح ساده از سلونوئید ولو در حالت غیر فعال و مسیر بسته فرض کنیم و سیال مورد استفاده آب باشد. آب از ورودی شیر به داخل جریان می یابد و از سوراخ های که در دیافراگم وجود دارد قسمت بالا و پایین آن را پر می کند و یک فشار ثابت ایجاد می کند و دیافراگم از جای خود حرکت نمی کند و شیر بسته باقی می ماند.

ولی هنگامی که جریان در سلونوئید برقرار می شود نیروی مغناطیسی سلونوئید را به سمت بالا کشیده و شیر کنترلی باز می شود با باز شدن این قسمت از شیر تعادل فشار از بین می رود و دیافراگم را به بالا فشار می دهد و شیر باز می شود و همواره جریان بسیار کمی از قسمت کنترلی شیر عبور می کند که این تعادل را مرتبا بر هم می زند و شیر باز باقی می ماند.

وقتی که سلونوئید دوباره غیر فعال می شود قسمت کنترلی بسته می شود دوباره قسمت بالا و پایین دیافراگم دوباره به تعادل فشار می رسد و شیر را می بندد ( شکل زیر) .کاربرد این شیرها در سیستم های پر قدرت بادی و هیدرولیکی سیستم های آبپاش صنعتی و اتوماتیک ، ماشین های خانگی مانند ظرف شویی و لباس شویی ، صنایع نفت ، گاز و پتروشیمی ، سیستم های تبرید و تهویه مطبوع و …

 

 

سلونوئید ولو ( شیر برقی گاز ) با عملکرد مستقیم 

سلونوئید ولو ( شیر برقی گاز ) با عملکرد مستقیم که در این مدل شیر پیستون مغناطیسی به صورت مستقیم باعث باز و بسته شدن مسیر سیال می گردد و نیاز به اختلاف فشار بین ورودی و خروجی نیست و در عمل حجم کمی از جریان سیال را از خود عبور می دهد و با بیشتر سیالات  مانند آب ، هوا ، بخار ، روغن و … سازگار است و در کاربردهای شامل خشک کن هوا ، سونا و سیستم های خلا مورد استفاده قرار می گیرد .

شیر سلونوئید با عملکرد مستقیم

منابع و ماخذ :

هندبوک انتخاب شیرهای صنعتی ، شرکت ASCO ، شرکت Danfoss

شرکت مهام صنعت اندیشه تامین کننده تجهیزات گازرسانی و ایمنی و آتش نشانی

برای خرید شیر برقی کلیک کنید.

در ادامه در این ویدیو فیلمی درباره عملکرد شیر برقی گاز را نمایش خواهیم داد….

 

مطالب مشابه: