نکاتی در خصوص سنسور هشدار دهنده نشت گاز مونواکسید کربن

نکاتی در خصوص گاز مونواکسید کربن CO و سنسور های هشدار دهنده گاز مونواکسید کربن CO

با شروع فصل سرما و نصب وسیله های گازسوز خطر گازگرفتگی یا مرگ خاموش همواره افراد را تهدید می نماید و سالانه تعداد زیادی از افراد جامعه جان خود را در اثر نشت گاز مونواکسید کربن از دست می دهند. آیا راه حلی برای جلوگیری  از این اتفاق ناگوار وجود دارد؟ باید گفت بله. امروز به دلیل پیشرفت علم در خصوص ایمن نمودن زندگی افراد باید گفت راه حلی مناسب برای حل این مشکل وجود دارد و باید به سنورهای هشدار دهنده نشت گاز مونواکسید کربن یا گاز CO اشاره نمود. در ادامه مهام مارکت قصد دارد شما را با گاز خطرناک مونواکسید کربن و سنسور هشدار دهنده نشت این گاز آشنا نماید.

 

 

گاز مونوکسید کربن چیست؟

گاز مونوکسید کربن یا همان کربن مونوکسید (Carbon monoxide) (که فرمول شیمیایی آن CO است) نام یک گاز بی‌بو، بی‌رنگ و بی‌طعم است که بر اثر ناقص سوختن کربن به وجود می‌آید.

کربن مونوکسید یک گاز بسیار سمی است و به همین دلیل است که کربن مونوکسید را قاتل نامریی می‌نامند. گاز مونوکسید کربن در صورت غلظت بالا هم انسان و هم حیوان را از پا در‌می‌آورد. این گاز از یک اتم کربن و از یک اتم اکیسژن تشکیل می‌شود.

هنگامی که گاز مونوکسید کربن وارد سیستم تنفسی شخص می‌شود بلافاصله با گلبول‌های قرمز شخص ترکیب می‌شود و باعث می‌شود  اکسیژن کمتری به اعضای بدن برسد.

این امر باعث خواب آلودگی و احساس خستگی مفرط می‌شود، شخص دچار بیهوشی می‌شود.

 

 

چطور بدن هنگام تنفس گاز مونوکسید کربن  واکنش نشان می‌دهد؟

همه وسایل و دستگاه‌هایی که وظبفه سوزاندن چیزی را دارند (مانند بخاری گازی یا نفتی، آب‌گرم‌کن و یا حتی موتور یک خودرو) تا حدودی  تولید می‌کنند.
میزان  تولید مونوکسیدکربن به شرایط احتراق (سوختن) بستگی دارد؛ هرچه میزان اکسیژن در هنگام سوختن کمتر باشد بخش بیشتری از کربن‌ها دچار ناقص سوزی می‌شود و به جای دی‌اکسید کربن (CO۲) مونواکسیدکربن تولید می‌شود.
افرادی که در یک فضای سربسته در معرض استنشاق این گاز قرار می‌گیرند ابتدا احساس کرختی و خواب آلودگی می‌کنند و در صورتی که هرچه سریعتر مکان را ترک نکنند و یا هوای تازه تنفس نکنند دچار بیهوشی و در نهایت خفگی می‌شوند.

 

نکاتی در خصوص سنسور هشدار دهنده گاز مونوکسید کربن co

سنسور هشدار دهنده گاز مونوکسید کربن را در دسترس کودکان قرار ندهید و به هیچ عنوان به آنان اجازه ندهید به آن دست بزنند .

• سنسور مونوکسید را در اتاق خواب یا راهروی نزدیک به محل خواب نصب نمایید،دقت ویژه داشته باشید که صدای آن در محل خواب شنیده شود.

• در منازلی با سطوح مختلف (مانند دوبلکس)در هر طبقه باید یک سنسور هشدار دهنده گاز مونوکسید کربن نصب گردد.

• سنسور هشدار دهنده گاز مونوکسید کربن باید حداقل ۱٫۵ متر از دستگاه های حرارت زا (بخاری ، اجاق گاز ، آبگرمکن و …) و ۳۰ سانتی متر از سقف فاصله داشته باشد.

 

محل قرار گرفتن سنسور آشکار ساز گاز CO

محل قرار گرفتن سنسور آشکار ساز گاز CO

 

 

سنسور مونوکسید در محلی نصب شود که چراغ قرمز و سبز آن براحتی قابل رویت باشد.

• مطمئن شوید که تمام مجاری ورود هوا به دستگاه هشدار دهنده بدون مانع هستند.

• هشدار دهنده ها در محل هایی که هوا راکد است ( داخل سقف کاذب،داخل شیروانی) نصب نشوند.

 

محل هایی که سنسور آشکار ساز گاز CO نباید نصب شود

 

 

• سنسور مونوکسید را در مسیر جریان هوای کولر یا پنکه نصب نکنید.

سنسور هشدار دهنده گاز مونوکسید کربن را در مسیر تهویه هوا یا نزدیک درب و پنجره که به بیرون باز میشود نصب ننمایید.

• هشدار دهنده ها را از محیط های آلوده که دارای گرد و غبار ، روغن یا چربی هستند (آشپزخانه ها ،گاراژها و اتاق و…) دور نگه دارید.

 

 

هشدار دهنده را از محیط های مرطوب مانند حمام دور نگه دارید و بر روی آن از اسپری استفاده نکنید.

• هشدار دهنده را در مکانی که دمای آن کمتر از ۴٫۴ درجه سانتی گراد یا بیش از ۳۷٫۸ درجه سانتی گراد است نصب ننمائید.

• سنسور مونوکسید را از پشت پرده یا اثاثیه نصب ننمائید.

گاز منوکسید کربن باید بتواند خود را به سنسور هشدار دهنده گاز مونوکسید کربن برساند تا به طور دقیق این گاز تشخیص داده شود.