سیستم مدیریت هوشمند ساختمان چیست ؟

در این بخش از مقالات مکانیک در مهام مارکت درباره سیستم مدیریت هوشمند ساختمان چیست ؟ توضیح خواهیم داد.

 

سیستم مدیریت هوشمند ساختمان بخشهای مختلف ساختمان را کنترل می کند و شرایط محیطی مناسبی را ایجاد می نماید. کنترل هوشمند دما ، کنترل اتوماتیک امنیت ساختمان ، مدیریت هوشمند اطفای حریق و … از قابلیتهای هوشمند ساختمان هستند . کنترل و دسترسی به سیستم مدیریت هوشمند با استفاده از نرم افزارهای مربوطه در داخل ساختمان و حتی خارج از آن (از طریق اینترنت) مقدور است . سیستم های کنترل هوشمند انعطاف پذیری بالایی دارند که می توان به راحتی ان ها را با نیازهای مختلف منطبق نمود.

 

دلیل منطقی استفاده از سیستم مدیریت هوشمند ساختمان چیست ؟

 

اکثر ساختمان های بزرگ برای تأمین خدماتی مانند تشخیص حریق ، اطفاء حریق ، صرفه جویی در انرژی برق ، صرفه جویی در مصرف سوخت های فسیلی ، دوربینهای مدار بسته ، مدیریت تهویه مطبوع و … با شرکتهای مختلفی وارد مذاکره می گردند . تعدد پیمانکار باعث تحمیل هزینه های سربار بسیاری می گردد که از جمله آن سیم کشی های متعدد برای سیستم های مختلف و نیاز به افراد با تخصص های مختلف برای راهبری این سیستم هاست . یکپارچگی در سیستم مدیریت هوشمند ساختمان بسیاری از معایب ذکر شده را رفع می نماید ، هزینه ها را کاهش می دهد و باز دهی را بیشتر می نماید . همچنین هزینه های نگهداری و رفع عیب سیستم های یکپارچه بسیار کمتر است .

 

سیستم مدیریت هوشمند ساختمان

 

مزایای اصلی ساختمان هوشمند

 

  • راحتی  : ساختمان هوشمند با استفاده از اتوماسیون و بر عهده گرفتن برخی کارهای تکراری راحتی بیشتر برای ساکنین خود به ارمغان می آورد.
  • ایمنی : در شرایط بحرانی از جمله آتش سوزی ، آب گرفتگی و سرقت ، ساختمان هوشمند اخطارهایی اعلام می کند که می تواند سهم بسزایی در پیشگیری از وقوع خرابی یا بیشتر شدن آن ایفا کند.
  • انعطاف پذیری: انعطاف پذیری در اجرا و استفاده ، از خصوصیات شاخص تکنولوژی هوشمند است . با استفاده از ابزاری که این تکنولوژی در اختیار قرار می دهد ، برای اضافه کردن این امکانات به منازل موجود در اکثر موارد نیاز به سیم کشی مجدد و تعویض تجهیزات موجود در ساختمان وجود ندارد .
  • صرفه جویی در مصرف انرژی : مدیریت مصرف انرژی در ساختمان هوشمند تأثیر بسزایی در صرفه جویی مصرف انرژی دارد . وابسته کردن نور و سیستم تهویه به حضور شخص، برنامه ریزی بهینه دمای اتاقها در ساعات مختلف شبانه روز از مصادیق این مدیریت مصرف انرژی هستند.
  • کاهش هزینه : با توجه به آنکه مصرف انرژی کاملاَ در کنترل قرار دارد ، بهای پرداختی تا حد قابل قبولی به میزان انرژی مفید مصرفی نزدیک است . به این معنا که کاربر تنها هزینه واقعی انرژی مورد نیاز را می پردازد .

مطالب مشابه: