شیر برقی آب چیست و چه کاربردهایی دارد؟

در این بخش از مقالات مهام مارکت به بررسی شیر برقی آب و کاربردهای آن می پردازیم.

 

شیر برقی آب چیست؟

 

شیر های برقی آب یکی از مهمترین و پرکاربردترین شیر های برقی می باشد که وظیفه کنترل جریان آب را بر عهده دارد. شیرهای برقی یا سلنوئید ولوها دارای کاربردهای بسیاری در صنایع، تجهیزات و تولیدات مختلف می باشند. این شیرها به این علت که از نیروهای آهنربایی و الکتریکی برای انجام وظایف خود استفاده می کنند به شیرهای برقی معروف هستند.  

 

 

عملکرد شیرهای برقی آب

 

بطور کلی شیر برقی از یک سیم پیچ حول محور پیستون تشکیل شده است با ایجاد جریان الکتریکی در سیم پیچ خواص مغناطیسی در سلونوئید ولو ایجاد شده و عملکرد شیر برقی شکل می گیرد. شیر برقی آب انرژی الکتریکی را به انرژی مکانیکی تبدیل می نماید. در واقع عملکرد شیرهای برقی با حرکت خطی پیستون توسط انرژی الکتریکی صورت می گیرد به همین دلیل به آنها شیر برقی الکترومکانیکی نیز گفته می شود.از شیرهای برقی آب برای کنترل سیالات همچون آب استفاده می شود.

 

شیر برقی آب

 

آیا امکان کنترل از راه دور شیر برقی وجود دارد؟

 

یکی از مهمترین ویژگی های شیر برقی آب امکان کنترل از راه دور این شیرها می باشد در واقع بوسیله یک فرمان الکتریکی می توان از راه دور کنترل جریان را صادر نمود و جریان آب را قطع و وصل نمود. به همین دلیل از این نوع شیرهای برقی برای آبیاری از راه دور مزارع، باغ ها، باغچه ها و فضای سبز و… استفاده می شود.

 

 

کاربرد شیرهای برقی آب

 

از شیر برقی آب برای جریانات برنامه ریزی شده آب و باز و بسته شدن دقیق و بموقع آب استفاده می شود. شیر برقی نقش مهمی در صرفه جوی در مصرف انرژی و هزینه ها دارد. از دیدگاه صنعتی شیر برقی یکی از تجهیزات فرمان دهنده آبیاری می باشد که وظیفه کنترل جریانات و آب را در مدت زمان معینی بر عهده دارد. از برخی کاربردهای شیر برقی آب می توان به موارد زیر اشاره نمود:

صنایع آب

صنایع کشاورزی

صنایع بخار

صنایع نفت، گاز و پتروشیمی

آبیاری ساختمان ها و باغچه ها 

کاربرد در گاوداری ها

دخیره سازی آب استخرها

تجهیزات آزمایشگاهی

گلخانه ها

مزارع

زمین های کشاورزی

صنایع روغن سازی و سایر صنایعی که نیاز به کنترل اتوماتیک سیالات و مایعات و عملیات قطع و وصل خودکار آنها را دارند.

 

اجزای شیر برقی آب

 

شیر برقی آب دارای اجزای زیر می باشد:

  1. بدنه
  2. ورودی سیال
  3. خروجی سیال
  4. سیم پیچ
  5. قاب سیم پیچ
  6. اتصال سیم ها
  7. میله فلزی
  8. فنر
  9. دریچه خروجی

 

 

اجزای سیم پیچ شیر برقی

 

یکی از اصلی ترین اجزای همه شیر برقی ها سیم پیچ و هسته آن می باشد. سیم پیچ دارای جنس رسانایی می باشد که به راحتی امکان جریان الکتریکی در آن وجود دارد و با عبور جریان الکتریکی از طریق سیم پیج، خطوط مغناطیسی نیرو ایجاد می شود. همچنین هسته شیر برقی آب از یک ترکیب آهنی ساخته می شود که سیم پیچ دور هسته شیر پیچیده شده است و با جریان الکتریکی درون سیم پیچ یک میدان مغناطیسی ایجاد می شود و در نتیجه انرژی الکتریکی به انرژی مکانیکی تبدیل می شود و عملکرد شیر برقی شکل می گیرد.

 

 

مزایای استفاده از شیر برقی آب

 

به این دلیل که سولنوئید ولو به دستگاهی گفته می شود که در تاسیسات مختلف برای کنترل جریان و عبور مایعات مورد استفاده قرار می گیرد بنابراین به کاربردن شیر برقی آب موجب می شود که شدت جریان و عبور آب، مایعات و سایر سیالات توسط جریان برق کنترل شود. سایر مزایای استفاده از شیر برقی در ادامه بیان شده اند:

قطع و وصل آسان مایعات از راه دور

دقت بالای کاربری

حمل و نقل آسان

قابلیت نصب در محیط هایی با دسترسی سخت و یا در محیط هایی که در آنها عوامل شیمیایی وجود دارد

صرفه جویی در مصرف آب و بهینه سازی انرژی

 

برای مشاهده و خرید انواع شیر برقی آب کلیک نمایید…


مطالب مشابه: