شیر برقی یا سلونوئید ولو Solenoid Valve چیست ؟

در این بخش از مقالات گاز رسانی در مهام مارکت درباره اینکه  شیر برقی یا سلونوئید ولو Solenoid Valve چیست ؟ توضیح خواهیم داد.

شیر برقی یا سلونوئید ولو چیست ؟(همراه با فیلم آموزشی )

  • وظیفه‌ی این شیرها، کنترل جریان سیالات مختلفی نظیر گاز، آب، نفت و مواد شیمیایی می‌باشد.
  • شیر برقی یا سلونوئید ولو در خطوط سوخت مشعل های بویلر برای کنترل جریان نصب می شوند.
  • این شیرها دارای یک بدنه‌ی فلزی و یک بوبین می‌باشند.
  • بوبین، یک سیم‌پیچ با خاصیت مغناطیسی بالا می‌باشد. با تحریک کردن بوبین، میدان مغناطیسی بزرگی ایجاد شده که نیرویی ایجاد می کند که باعث بالا رفتن پیستون و فشرده شدن فنر می شود. در نتیجه مسیر سیّال باز شده و سیال عبور می‌کند. سپس با قطع ولتاژ ورودی به بوبین، نیروی مغناطیسی از بین رفته و فنر، پیستون را به حالت عادی خود باز می‌گرداند و مانع از عبور سیال در شرایط عادی می‌گردد.
  • اگر تعداد پورت‌های ورودی و خروجی یک شیر برقی ۲ عدد باشد، به این معناست که این شیر به صورت قطع یا وصل عمل کرده و تک حالته می‌باشد(متناسب با آنکه NC یا NO باشد).
  • در صورتی‌که تعداد پورت‌های ورودی و خروجی به یک شیر برقی ۳ عدد باشد، آن شیربرقی یا سلونوئید ولو دوحالته (سه راهه) بوده و قادر به هدایت سیال در دو مسیر مختلف می‌باشد. در این حالت، از دو بوبین استفاده می‌شود.

شیر برقی یا سلونوئید ولو

اجزای اصلی شیربرقی یا سلونوئید ولو

شماتیکی از اجزای شیر برقی یا سلونوئید ولو

برای خرید شیر برقی گاز از شرکت مهام صنعت اندیشه کلیلک کنید…

 در ادامه با مشاهده این فیلم با عملکرد شیربرقی یا سلونوئید ولو Solenoid Valve و اینکه شیربرقی چیست  و چگونه کار می کند بیشتر آشنا خواهید شد…

 
 
 

مطالب مشابه: