فن فشار مثبت | مهام مارکت

در این بخش از مقالات ایمنی و آتش نشانی در مهام مارکت درباره فن فشار مثبت توضیح خواهیم داد.

مقدمه:

مجموعه ای که در اختیار شما قرار دارد شامل دو بخش اصلی و به هم مرتبط می باشد که در یک مجموعه جمع به صورت زیر تنظیم شده است.

بخش اول: فن فشار مثبت (p.p.v)

بخش دوم: راهنمایی استفاده از دستگاه دمنده مدل ( FANERGY E16)

این مجموعه تقدیم می شود به تمام آتش نشانان تا با دامنه گسترده ای از اطلاعات با تکنیک تهویه به روش (p.p.v) آشنا شده و با انجام تمرین های عملی و مستمر بتوانند آن را به درستی در محیط های عملیاتی اجرا کنند تا ضمن بالابردن سطح کیفی عملیات ها، از مزایای آن نیز بهره مند شوند.

همچنین با چگونگی استفاده از دمنده E16 و مشخصات و شرایط کارکرد آن آشنا خواهید شد.

همیشه بخاطر بسپارید تجهیزاتی برای استفاده در عملیات ها مناسب اند که از نگهداری صحیح و کارکرد درست آن ها اطمینان داشته باشید.

فن فشار مثبت

p.p.v چیست؟

حفاظت کردن از پرسنل در مقابل خطرات موجود در محیط کار حیاتی است. وجود گازهای خطرناک، دود و حرارت حاصل از آتش سوزی در محیط های سرپوشیده، ساختمان ها و سازه های گوناگون ( هواپیما، مترو) از اصلی ترین مشکلات آتش نشانان می باشد.

تهویه موثر گازهای سمی و دود ناشی از آتش سوزی، بعلاوه بخار و گرد وغبار های مضر می تواند محیط کار را ایمن کند.

برای تهویه کردن بوسیله دستگاه های تهویه به دو روش وجود دارد:

  1. تهویه فشار مثبت (p.p.v) :
  2. تهویه فشار منفی (n.p.v) :

روش n.p.v به دلایلی از جمله موارد زیر به موارد خاص محدود شده است:

این روش معمولا نیاز به فن مخصوص با اتصالات خاص ( لوله های قطور خرطومی و لوله معمولی) دارد که علاوه بر وقت گیر بودن زمان راه اندازی آن، دست و پا گیر بوده و محیط عملیات را اشغال می کند.

در این روش حجم محدودی از دود و گاز تخلیه می شود. به همین علت زمان بر است.

موتور فن های n.p.v بعلت تماس با بخارهای داغ در معرض خرابی و آتش سوزی قرار دارند، به همین علت باید دارای موتورهای الکتریکی ضد جرقه باشند و نمی توان فن های با موتور سوخت داخلی ( بنزینی ) را در صورتی که جریان برق قطع شود جایگزین آن ها نمود.

امروزه فن فشار مثبت p.p.v یک تکنیک در آتش نشانی است که از هوا مانند وسیله و ابزاری برای کنترل برعلیه محیط داخل یک ساختمان استفاده می شود. در این روش از دمنده های معمولی با موتورهای الکتریکی و یا موتور بنزینی برای جابه جا کردن هوای تازه به جای هوای نامناسب استفاده می شود.

p.p.v اولین بار به سال ۱۹۶۰ در آمریکا مورد استفاده قرار گرفت و رواج پیدا کرد و پس از پژوهش در گروه های آموزشی از اوایل سال ۱۹۹۰ اطلاعات درباره استفاده و کاربرد فن فشار مثبت p.p.v بطور گشترده ای در دسترس قرار گرفت و برای بهره بردن سایر آتش نشانان آموزش داده شد.

اکنون اطلاعات و استفاده از فن فشار مثبت p.p.v در سراسر جهان همه پسند گردیده و آتش نشانی جهان را بطور قابل ملاحظه تغییر داده و جایگزنی برای استفاده از n.p.v قرار گرفته است.

تهیه و گرداوری:هادی خواجه پور