محل نصب درب ضد حریق در انواع ساختمان ها

درب ضد حریق در کجای ساختمان ها باید نصب شود؟

 

در این بخش از مقالات مهام مارکت به میخواهیم به بررسی محل نصب درب ضد حریق بپردازیم. همانطور که میدانید درب های ضد حریق به دربهایی گفته می شود که در مقابل آتش سوزی مقاوم بوده و مانع از انتشار آتش می شود. در واقع اگر در یک ساختمان آتش سوزی از یک بخش شروع شده و این قسمت مجهز به یک درب ضد حریق باشد به علت اینکه آتش نمیواند از این درب عبور نماید و درب در برابر آتش مقاومت می کند بنابراین از شعله کشیدن آتش به سایر قسمت های ساختمان جلوگیری نموده و فرصت اطفای به موقع آتش برای آتش نشانان و ساکنین فراهم می شود و از بروز حوادث ناگوار ناشی از آتش سوزی جلوگیری به عمل می آید. بنابراین تشخیص مناسب  محل نصب درب ضد حریق از اهمیت بالایی برخوردار است که بسته به نوع ساختمان و کاربری های آن محل های متفاوتی برای نصب این دربها در نظر گرفته می شود. عامل دیگری که به اهمیت محل نصب درب ضد حریق می افزاید این است که به طور معمول از این نوع درب ها به عنوان درب خروج اضطراری نیز استفاده می شود بنابراین اهمیت محل نصب درب ضد حریق دو چندان می شود. 

در ادامه محل نصب درب ضد حریق را در ساختمان های گوناگون بررسی خواهیم کرد.

 

محل نصب درب ضد حریق ساختمان های مسکونی:

در ساختمان های مسکونی بالای شش طبقه نصب درب ضد حریق به عنوان درب خروج اضطراری امری مهم و ضروری است که افراد ملزم به رعایت آن می باشند و در صورتی که این امر را رعایت نکنند جریمه خواهند شد.

 

محل نصب درب ضد حریق

 

محل نصب درب ضد حریق ساختمان های اداری:

اگر یک ساختمان اداری چند طبقه باشد باید در چند قسمت مختلف از آن این درب ها نصب شوند. یکی از این موارد درب اتاق بایگانی پرونده ها می باشد که لازم است از درب ضد حریق استفاده شود زیرا که اطلاعات مهمی در این اتاق ها وجود دارد و حفظ آنها امری حیاتی است. محل دیگری که لازم است در ساختمان های اداری از این درب ها استفاده شود درب خروج اضطراری ساختمان ها می باشد به این دلیل که اگر حادثه ای رخ دهد کارمندان بتوانند ایمن و سریع ساختمان را ترک کنند.

 

مراکز درمانی مانند بیمارستان ها، درمانگاه ها، کلینیک ها و…:

در همه مراکز درمانی لازم است برای بخش هایی که بیماران بدحال و بیمارانی که در صورت وقوع حادثه امکان ترک سریع محل برای آنها وجود ندارد بستری هستند؛ مانند آی سی یو، سی سی یو، بخش مراقبت از نوزادان، از درب ضد حریق استفاده شود. در این صورت اگر حادثه ای رخ دهد فرصت کافی برای رسیدن آتش نشانان و نجات این افراد وجود دارد. همچنین در مراکز درمانی نیز نصب درب ضد حریق در قسمت خروج اضطراری الزامی است.

 

محل نصب درب ضد حریق

 

کارخانه ها و صنایع تولیدی :

در کارخانه های مختلفی مانند صنایع مواد غذایی، تولید کاغذ، مقوا، مواد پلاستیکی، موادقابل اشتعال و… لازم است در برخی قسمت ها مانند انبارها حتما از درب ضد حریق استفاده شود زیرا در صورت بروز آتش سوزی، همه محصولات تولید شده که در انبار نگهداری می شوند در معرض خطر سوختن می باشند و در صورت رسیدن آتش به انبارها ضرر بسیار بزرگی به کارخانه ها وارد خواهد شد.

 

مدارس،دانشگاه ها، خوابگاه ها و…:

برای مدارس و خوابگا ها لازم است از درب ضد حریق در قسمت های خروج اضطراری استفاده شود تا در صورت بروز حوادثی مانند آتش سوزی افراد بتوانند با سلامت و ایمنی کامل محل را ترک نمایند.

 

محل نصب درب ضد حریق

 

اتاق های کنترل:

با توجه به اهمیت بالایی که اتاق های کنترل بخصوص در مواردی مانند فرودگاه ها دارند لازم است برای این اتاق ها حتما از ذرب ضد حریق استفاده شود زیرا که فرآیند کنترل هواپیماها به دلیل حفظ جان مسافران، از اهمیت بالایی برخوردار می باشد و اگر به این اتاق ها آسیبی وارد شود جان افراد زیادبه خطر خواهد افتاد.

 

اتاق ایزوله:

همانطور که میدانید درب های ضد حریق علاوه بر مقاومتی که در برابر آتش دارند عایق صدا، دود و… می باشد و امکان عبور هیچگونه آلودگی از این دربها وجود ندارد بنابراین گزینه مناسبی برای اتاق های ایزوله می باشند زیرا نباید هیچگونه آلودگی وارد این اتاق ها شود و معمولا از درب ضد حریق برای درب این اتاق ها استفاده می شود.

 

همانطور که در موارد بالا مشاهده نمودید از کاربرد درب ضد حریق نمیتوان چشم پوشی کرد زیرا که مجهز بودن هر مکانی به این دربها با توجه به کاربری آن، آرامش خاطر افراد ساکن و مراجعه کننده را به دنبال خواهد داشت.

 

برای مشاهده و خرید انواع درب ضد حریق کلیک نمایید…


مطالب مشابه: