همه چیز درباره انواع باربیکیو ها

آشنایی با انواع باربیکیو ها

معرفی باربیکیو

اگرچه اکثر افراد تصور می کنند که باربیکیو به وسیله ای گفته می شود که فرآیند کبابی کردن گوشت و سبزیجات توسط آن انجام می شود اما باید گفت به طور کلی باربیکیو یک روش پخت مواد غذایی می باشد ک در این روش طبخ گوشت در دمای کم و به صورت آهسته انجام می شود. تفاوت گریل نمودن با باربیکیو در میزان حرارت دریافتی مواد غذایی می باشد به طوریکه در روش گریل، گوشت ها در معرض حرارت مستقیم شعله آتش قرار گرفته در نتیجه گوشت حالت خشک و سفت پیدا خواهد نمود اما در روش باربیکیو فرآیند پخت گوشت ها به تدریج و آهستگی صورت می پذیرد و زمان طولانی تری نیاز خواهد بود درنتیجه گوشت ها پس از پخت آبدارتر خواهند بود.

 

 

تاریخچه باربیکیو

کلمه باربیکیو یک کلمه کارابینی می باشد و در اصل به آن باباکوآ گفته می شده است که اولین بار در کشور هند و برای دودی کردن مواد غذایی دریای مثل ماهی، سبزی دریایی و … از آن استفاده می شده است. این واژه که در ابتدا به ساختار مواد غذایی اشاره داشت توسط اسپانیایی ها به اسپانیا برده و به یک روش پخت غذا تبدیل شد. به مروز زمان تلفظ این واژه تغییر کرده و به صورت امروزی درآمده است.

 

کاربرد باربیکیو

باربیکیو برای کبابی نمودن مواد غذایی بخصوص انواع گوشت و سبزیجات به کار می رود. افرادی که می خواهند تغدیه ای سالم و رژیمی و به دور از روغن داشته باشند با استفاده از این روش پخت مواد غذایی به سادگی می توانند نسبت به این امر اقدام نمایند. در این بخش از مقالات مهام مارکت با انواع باربیکیو آشنا خواهیم شد.

 

اهمیت استفاده از باربیکیو

با توجه به اینکه امروزه حفظ ارزش مواد غذایی در روند پخت اهمیت زیادی دارد بنابراین استفاده از روش های پخت سالم و جدید مورد توجه قرار می گیرد. برای این منظور از منقل، گریل و باربیکیو برای پخت و پز انواع غذاهای کبابی مانند مرغ، ماهی، گوشت، سبزیجات و … استفاده می شود. در این روش های پخت استفاده از روغن به حداقل رسیده بنابراین غذای سالم تری خواهید داشت.

 

انواع باربیکیو

باربیکیو ها براساس نوع سوخت مصرفی که دارند به انواع مختلفی شامل باربیکیو گازی، باریکیو ذغالی، باربیکیو آجری ، باربیکیو آپارتمانی ،‌ باربیکیو سنگی یا گابیونی ، باربیکیو گازی و ذغالی ، بارربیکیو برقی تقسیم بندی می شوند.

 

باربیکیو گازی:

یکی از انواع باربیکیو ها باربیکیو گازی است. باربیکیو گازی امروزه یک از پرکاربردترین باربیکیوهاست که علاوه بر خانه های ویلایی برای خانه های آپارتمانی نیز قابل استفاده می باشد. سوخت مصرفی این باربیکیو از گاز شهری و یا گاز کپسولی بوده بنابراین استفاه از آن بسیار آسان و سریع می باشد. این مدل باربیکیو را می توان در تراس منزل، حیاط، پاسیو، پشت بام مورد استفاده قرار داد همچنین می توان از آن در باغ، ویلا و هرمکانی که مجهز به گاز شهری نباشد با استفاده از گاز کپسولی بهره برد. مدلهای کوچک این باربیکیو ها قابل حمل بوده و میتوان آنها را به طبیعت نیز برده و یک کباب عالی را به سرعت و بدون دردسر تهیه نمود. از سایر مزایای باربیکیو گازی می توان به آسان بودن نظافت و تمیز نگه داشتن آن، کوتاه بودن زمان آماده سازی آن برای تهیه کباب اشاره نمود.

 

 

باربیکیو ذغالی:

یکی از محبوبترین و پرطرفدارتین باربیکیو ها برای تهیه یک کباب عالی و دلچسب باربیکیو ذغالی می باشد. باربیکیو ذغالی با استفاده از ذغال کار می کنند و به علت اینکه غذای کبابی شده طعم دودی و ذغالی پیدا می کند طرفداران زیادی دارند همچنین فرایند کبابی شدن با استفاده از باربیکیو ذغالی با سرعت بسیار پایین تری انجام می شود بنابراین گوشت ها خوب پخته شده و از طعم بهتری برخوردار خواهند شد. یکی از دلایلی که استفاده از باربیکیو ذغالی را وقت گیر می کند آماده کردن ذغال برای تهیه کباب می باشد. هنگام تهیه کباب با استفاده از باربیکیو ذغالی درست است که عطر دلچسب کباب دودی در فضا می پیچد اما نمی توان از دود حاصل شده از ذغال چشم پوشی کرد. همچنین تمیز نمودن باربیکیو پس از اتمام تهیه کباب به علت وجود خاکستر و دوده کمی زمان بر خواهد بود. 

 

 

باربیکیو آجری: 

باربیکیو آجری با استفاده از آجر در حیاط، بالکن، تراس و یا هر فضای باز دیگری ساخته می شود. باربیکیو آجری به گونه ای طراحی شده است که مجهز به یک محفظه می باشد که دود، خاکستر  گرد و غبار حاصل از سوختن ذغال ها درون این محفظه به دام می افتد و در نتیجه در محیط اطراف پخش نمی شود. باربیکیو آجری زیبایی ظاهری منحصر به فرد خود را دارد

 

 

باربیکیو آپارتمانی:

امروزه با توجه به فضای کوچک آپارتمانها و محدودیت هایی که وجود دارد استفاده از باربیکیوهای آپارتمانی توصیه می شود. باربیکیو های آپارتمانی بهتر است دارای ویژگی های مانند کوچک بودن، گازی بودن، قابل حمل بودن و… باشند برای نمونه می توان به استفاده از باربیکیوهای دیواری اشاره کرد که به سادگی روی دیوار تراس، حیاط خلوت و … نصب شده و پس از استفاده قابلیت جمع شدن روی دیوار را دارند و یا باربیکیوهای گازی و ذغالی پایه دار و یا رومیزی در سایزهای کوچک که فضاهای بسیار کوچکی را اشغال می کنند ااشاره نمود.

 

 

باربیکیو سنگی یا گابیونی

یکی از زیباترین باربیکیوها برای فضای باز مثل حیاط، باغ، ویلا و…. باربیکیو سنگی با گابیونی می باشد. در واقع این باربیکیو ها از سبدهای توری که درون آنها با سنگ پر می شود ساخته شده اند. استفاده از این باربیکیوها علاوه بر اینکه به شما فرصت تجربه طعم لذت بخش کباب را می دهد منظره بسیار زیبایی را برای حیاط و یا ویلای شما ایجاد می کند.

 

 

باربیکیو برقی:

نوع دیگری از باربیکیو ها باربیکیو برقی می باشد که با برق کار می کند و دیگر خبری از گاز و یا ذغال نیست. این نوع باربیکیو باید در جایی قرار بگیرد که پریز برق وجو داشته باشد بنابراین قابلیت حمل و جابه جایی آن به سادگی امکان پذیر است البته فقط برای مناطقی که برق کشی وجود دارد. این مدل باربیکیو آتش و یا شعله ندارد و تنها با استفاده از المنت هایی که دارد صفحه گریل را داغ نموده و به شما به سادگی می توانید نسبت به کباب نمودن مواد غذایی اقدام کنید. میزان آلودگی هوا دراین مدل بسیار پایین است و نظافت و تمییزی باربیکیو به سادگی امکان پذیر است اما از مصرف بالای برق در این مدل نمی توان چشم پوشی کرد.

 

 

باربیکو گازی و ذغالی : 

یکی از پرکاربردترین و بهترین کباب پزها، باربیکیو گازی و ذغالی می باشد. نحوه عملکرد باربیکیو گازی و ذغالی به این صورت می باشد که هم قابلیت کار با گاز را دارد هم به صورت ذغالی کار می کند. مثلا در موقعیت هایی که شما به گاز دسترسی دارید و حال و حوصله تهیه ذغال برای کباب را ندارید به سادگی می توانید برای تهیه کباب از حالت گازی استفاده کنید. اما اگر دلتان یک کباب ذغالی با عطر و طعم دودی بخواهد می توانید باکس ذغال این باربیکیو را از ذغال پر کرده و نسبت به تهیه یک کباب ذغالی اقدام نمایید. با داشتن باربیکیو گازی و ذغالی خیالتان آسوده است که یک باربیکیو کامل و بدون کم و کاستی دارید.

 

 

  • معرفی باربیکیو گازی و ذغالی و بررسی مزایا و معایب آنها

 

بهترین نوع باربیکیو کدام است؟

با توجه به مطالب بالا و معرفی انواع باربیکیو ها، مهمترین نکته در انتخاب باربیکیو مناسب با توجه به نیاز هر فرد متفاوت می باشد. همچنین مکان و شرایطی که قصد دارد از باربیکیو استفاده نمایید نقش بسیار مهمی در انتخاب باربیکیو مناسب دارد. مثلا فردی که مدام در حال سفر می باشد و قصد دارد باربیکیو را همراه خود داشته باشد باید از مدل های کوچک و قابل حمل همچنین مدل های ذغالی استفاده کند و در صورت تمایل به استفاده از حالت گازی باید باربیکیویی تهیه کند که قابلیت اتصال به کپسول گاز را داشته باشد در نتیجه تهیه باربیکیو گازی و ذغالی به این افراد توصیه می شود. یا مثلا افرادی که قصد دارند پس از خرید باربیکیو از آن تنها در منزل و برای مهمانی ها استفاده نمایند لازم است از باربیکیو با سایز بزرگ و با با قابلیت گازی و یا ذغالی استفاده نمایند. شما اگر قصد دارید که ظاهر باربیکیو زیبا باشد و برای شما نمادی از طبیعت داشته باشد و از طرفی فضای کافی در ویلا و یا حیاط منزل خود دارید بهترین گزینه برای شما باربیکیو سنگی و یا گابیونی می باشد.

 


محصولات پیشنهادی: