کاربرد سنسور هشدار دهنده نشت گاز مونوکسید کربن در گلخانه

چرا باید در گلخانه از سنسور هشدار دهنده نشت گاز مونوکسید کربن استفاده کرد؟

 

گاز کربن مونوکسید یک گاز سمی و کشنده می باشد که بی رنگ و بی بوده و در اثر سوخت ناقص کربن تولید شده و در محیط انتشار پیدا می کند. گاز co برای انسان، حیوانات و حتی گیاهان بسیار خطرناک بوده و در صورت انتشار در محیط  و بالا بودن غلظت آن منجر به مرگ و نابودی خواهد شد. در محیط های بزرگ مانند گلخانه ها در فصل های گرم به علت استفاده از تجهیزات گرمایشی احتمال نشت گاز co وجود دارد که خطرات بسیار زیرادی برای گیاهان خواهد داشت. نصب سنسور هشدار دهنده گاز مونوکسید کربن در منزل، محیط کار، سالن های پروش دام و طیور و گلخانه ها لازم و ضروری است. در این مقاله از مقالات مهام مارکت درباره نصب سنسور هشدار دهنده نشت گاز co در گلخانه ها توضیح خواهیم داد.

 

 

 

 

سنسور هشدار دهنده نشت گاز مونوکسید کربن چیست؟

هشدار دهنده نشت گاز منوکسید کربن یک دستگاه کارآمد جهت شناسایی و هشدار به موقع در هنگام وجود گاز سمی منوکسید کربن در هوای محیط می باشد. این دستگاه مجهز به حسگر گاز CO از نوع الکترو شیمیایی بوده که بیشترین دقت را در شناسایی گاز مونوکسید کربن دارد. در واقع هنگامی که گاز مونوکسید کربن شروع به انتشار در محیط کند هنگامی که غلظت آن به یک مقدار مشخص برسد که خطر مسمومیت و مرگ میر را داشته باشد دتکتور نشت گاز co شروع به آژیر زدن کرده و اطرافیان را از وجود گاز مونوکسید کربن در محیط آگاه می سازد.

 

 

دلایل گاز گرفتگی گیاهان گلخانه

 • عدم استفاده از وسایل گرمایشی استاندارد
 • استفاده نمودن از دودکش نامناسب
 • عدم وجود تهویه مناسب برای گلخانه
 • کمبود اکسیژن در هوای گلخانه بخصوص در اطراف مشعل
 • تنظیم نبودن مشعل
 • عدم رعایت نکات ایمنی

 

 

 

مسمومیت با گاز co در گلخانه ها چگونه رخ می دهد؟ 

با شروع فصل سرما گلخانه دارها شروع به نصب وسایل گرمایشی در گلخانه ها می کنند و به علت وسیع بودن محیط گلخانه ها، بسته بودن فضا و نصب چند وسیله گرمایشی گازی تهویه هوا به سادگی صورت نگرفته و احتمال نشت گاز مونوکسید کربن و خطر گاز گرفتگی در این محیط بالاتر می رود. در واقع مسمویت گیاهان با گاز سمی مونوکسید کربن یکی از شایع ترین مشکلاتی است که برای گلخانه ها وجود دارد که اصطلاحا به آن گاز گرفتگی گیاهان گفته می شود. هنگامی که گاز سمی مونوکسید کربن در محیط گلخانه ها منتشر شود منجر به نابودی گیاهان خواهد شد.

 

 

 

گاز مونوکسید کربن چه تاثیری بر روی گیاهان می گذارد؟

 • سوختن برگ های گیاهان
 • عدم باردهی آنها
 • لول شدن و پیچ خوردگی برگ های گیاهان
 • مثلثی شدن برگ های گیاهان
 • هاشور شدن لبه های برگ ها
 • رشد نامناسب و بد فرم میوه ها

 

 

 

 

چگونه از مسمومیت گیاهان گلخانه با گاز سمی مونوکسید کربن جلوگیری کنیم؟

یکی از راهکارها برای جلوگیری از نشت و انتشار گازمونوکسید کربن در گلخانه چک کردن مرتب تجهیزات گرمایشی می باشد برای این منظور باید به صورت برنامه ریزی شده لوله های ورودی و خروجی گاز وسایل گرمایشی مورد بررسی قرار بگیرند که سوراخ نبوده و نشتی نداشته باشند. اما انجام این اقدامات بسیار وقت گیر بوده و احتمال خطا در آنها وجود دارد. 

راهکار دیگر توجه به سیستم تهویه هوا در گلخانه می باشد در واقع تهویه هوای گلخانه از اهمیت بالایی برخوردار می باشد اما از آن مهمتر وجود تعادل میان کربن دی اکسید و اکسیژن در فضای گلخانه می باشد. بنابراین استفاده از سیستم های تهویه و گرمایشی مناسب برای گلخانه در فصل زمستان می تواند بسیار موثر باشد. 

بهترین راهکار برای جلوگیری از نشت گاز مونوکسید کربن در گلخانه نصب سنسور هشدار دهنده نشت گاز مونوکسید کربن می باشد با نصب این سنسور در صورت نشت گاز co قبل از مسمویت گیاهان و بالا رفتن غلظت این گاز تا میزان خطرناک دتکتور نشت گاز co هشدار داده و افراد را از نشت این گاز سمی و خطرناک آگاه می سازد. 

 

 

مزایای استفاده از سنسور نشت گاز مونوکسید کربن در گلخانه

 • حفظ سلامت گیاهان
 • جلوگیری از گاز گرفتی گیاهان گلخانه
 • کاهش احتمال خسارت به گلخانه
 • جلوگیری از خسارت های جانی و مالی
 • صرفه جویی در وقت و هزینه
 • ایجاد آرامش خاطر

 

 

 

 

 

راهنمای نصب سنسور مونوکسید کربن در گلخانه

 1. ابتدا باید محل نصب دستگاه در گلخانه طبق ضوابط هشدار نشت گاز مونوکسیدکربن توسط کارشناس مجرب تعیین شود.
 2. سنسور هشدار دهنده نشت گاز مونوکسید کربن را در نزدیکی وسایل گازسوز نصب نمایید.
 3. دتکتور نشت گاز co از سقف گلخانه حدود 30 سانتی متر پایین تر نصب شود.

 

 

همانطور که در مطالب بالا اشاره شد گیاهان گلخانه در مقابل گاز کربن مونوکسید بسیار حساس بوده و محافظت از گیاهان در برابر این گاز خطرناک امری واجب و ضروری می باشد. اغلب کشاورزان و گلخانه داران زمانی متوجه نشت این گاز سمی و آسیب زا می شوند که در ظاهر گیاهان تغییرات محسوسی ناشی از وجود گاز co می بینند در این شرایط بازگزداندن نشاط اولیه گیاهان و سلامت آنها بسیار سخت و حتی غیر ممکن خواهد بود.

بنابراین جلوگیری از نشت گاز مونوکسید کربن بسیار اهمیت دارد به همین دلیل نصب سنسور هشدار دهنده نشت گاز مونوکسید کربن در گلخانه ها بسیار واجب و ضروری است زیرا قبل از به وجود آمدن خطر جدی و از بین رفتن گیاهان گلخانه داران را از وجود این گاز سمی در هوا آگاه می سازد.

 

 


محصولات پیشنهادی: