۱۶ فرمان زمستان در یک دقیقه

همانطور که در این بخش از مقالات گاز رسانی در مهام مارکت می خوانید درباره ۱۶ فرمان زمستان در یک دقیقه و نکاتی درباره وسایل گاز سوز ، دریچه تامین هوا و دودکش بخاری توضیح خواهیم داد.

 

با فرا رسیدن فصل سرما، به طبع استفاده از وسایل گرمازا افزایش پیدا می کند. در این حال رعایت چند نکته ایمنی قبل از در سرویس قرار دادن وسایل گاز سوز می تواند در حفظ جان شما و خانوادهایتان بسیار کارآمد باشد.

 

در این بخش از مقالات گاز رسانی در مهام مارکت می خوانید درباره ۱۶ فرمان زمستان در یک دقیقه و نکاتی درباره وسایل گاز سوز ، دریچه تامین هوا و دودکش بخاری توضیح خواهیم داد.

 

 1. قبل از نصب بخاری از سالم بودن ان اطمینان حاصل شود استفاده از بخاری هایی که مجهز به سیستم تشخیص کمبود اکسیژن (ODS) هستند بسیار با اهمیت می باشد.
 2. بررسی نشتی گاز از اتصالات مهم است این کار را می توانید با استفاده از کف اب و صابون انجام دهید.
 3. تست مکش از دودکش ها قبل از نصب لوله دودکش بخاری ضروری می باشد. این کار ساده را می توانید با روشن کردن یک تکه روزنامه و قرار دادن آن روبروی لوله دودکش انجام دهید. در صورتیکه دودکش بخاری درست کار کند باید شعله اتش را به سمت خود بکشاند. لازم به یاد اوری است شاید دودکش شما سال پیش درست سرویس داده باشد ولی این ملاک نیست زیرا امکان دارد در طی این یک سال که از بخاری استفاده نکرده اید جسم خارجی درون دودکش قرارگرفته باشد.
 4. تمام شلنگ ها باید بایک بست استاندارد به شیر ها و لوله های گاز نصب شده باشند.
 5. تمام شیرهای مرتبط به وسایل گاز سوز باید مجهز به سر شیر باشند تا در صورت حادثه به سرعت بسته شوند.
 6.  بدون هماهنگی و اطلاع همسایه ها اقدام به قطع شیر اصلی گاز واحدهای دیگر ننمایید زیرا بعضی از خانواده ها از وسایل گاز سوزی استفاده می کنند که مجهز به ترموکوپل نیست مانند سماور گاز و با یک بار بازو بسته کردن شیر شعله خاموش شده و گازدر واحد منتشر می شود.
 7. درصورتیکه وسایل گرمایشی را روشن کردید و احساس سنگینی و سر درد نمودید ان را جدی بگیرید و به بررسی و چک وسایل گاز سوز و سیستم گاز منزل اقدام کنید.
 8. درفصل سرما از پوشاندن تمام درز درب و پنجره ها به بهانه گرمترشدن خانه خوداری نمایید.
 9. قبل از روشن نمودن وسایل گاز سوز به بالای پشت بام رفته و از وجود کلاهک H مطمئن شوید.
 10. در صورت نیاز به مشورت می توانید با آتش نشانی به شماره تلفن ۱۲۵ و همچنین شماره تلفن۱۹۴ امداد حوادث شرکت گاز و یا دفاتر نظام مهندسی مناطق تماس بگیرید.
 11. از سالم بودن شیلنگ وسایل گرمایشی اطمینان حاصل شود؛ شاید در طول یک سال گذشته پوسیده شده باشند و دوام خود را از دست داده باشند.
 12. استفاده از وسایل گاز سوزی که دودکش ان از شیشه و دیوار بیرون داده شده مجاز نیست زیرا وزش یک باد شدید می تواند مانع از مکش دودکش شود.
 13. ما خانواده هایی ایرانی عادت داریم که شب کله پاچه را برای صبحانه بار بگذاریم و تاصبح اجاق گاز روشن بماند. این کار باتوجه به تغییر ساختار خانه ها از جمله بکار بردن درب و پنجرهای دو جداره و بدون درز و درنتیجه کمبود اکسیژن و نشر گاز COخطرناک است.
 14. دریچه های کوچکی که ۳۰ سانتیمتر زیر سقف آپارتمان های شما تعبیه شده اند دریچه تامین هوا وسایل گاز سوز می باشد و هرگز نباید مسدود شوند.
 15. استفاده از لوله بخاری های غیر استاندارد مجاز نیست.
 16. پیشنهاد می کنم‌ از تجهیزات ایمنی مانند سنسور های آشکار ساز گاز مونوکسید کربن CO و گازشهری (دتکتور CO و گاز متان) در منازل استفاده کنید این تجهیزات گاهی اوقات فرشته نجات شما خواهند بود.

لطفا این متن را انتشار دهید شاید باعث نجات جان خانواده ای شوید

 

نوشته : بهروزلطفی کارشناس گاز و آتشنشانی

برای خرید دریچه تامین هوا مهام صنعت کلیک کنید…

برای خرید سنسور مونوکسید کربن کلیک کنید…

برای خرید سیستم های اعلام حریق از مهام صنعت کلیک کنید.


مطالب مشابه: