آشنایی با موتور دمپر مشعل های صنعتی

موتور دمپر مشعل چیست و چه کاربردهایی دارد؟

 

یکی از مهمترین تجهیزات در سیستم های تهویه هوا، استخراج دود و گازهای اضافی در صنایع مختلف دمپرها هستند. نصب دمپرها در محیط هایی مانند تونل ها، شبکه های مترو و در صنایع زیر زمینی امری واجب و ضروری می باشد. همچنین از دمپرهای سنگین صنعتی در صنایع پتروشیمی، نفت و گاز و… استفاده می شود. برخی از دمپرها عملکردی دستی داشته و باید به وسیله اهرم تعبیه شده نسبت به باز و بسته نمودن دمپر اقدام نمود اما برخی دیگر به صورت اتوماتیک عمل می کنند یعنی با قرار دادن موتور به جای دسته فرآیند باز و بسته شدن دمپر به صورت اتوماتیک و خودکار انجام می شود. در این بخش از مقالات مهام مارکت با موتور دمپر مشعل آشنا خواهیم شد.

 

موتور دمپر

 

 

موتور دمپر چیست؟

تجهیزات مختلفی برای کنترل هوشمند دمای محیط های صنعتی وجود دارد که یکی از مهمترین آنها موتور دمپرها می باشند. در واقع موتور دمپر یک محرک الکتریکی برای دمپر می باشد که وظیفه باز و بسته نمودن اتوماتیک دمپر را برعهده دارد. بنابراین کنترل میزان هوای ورودی و خروجی از دمپر توسط موتور دمپر صورت می گیرد به طوریکه علاوه بر کنترل میزان جریان هوای تازه به محیط از خارج شدن بیش از حد هوای داخل محیط به بیرون نیز جلوگیری می کند. 

 

 

مشعل صنعتی چیست؟

مشعل صنعتی یک وسیله مکانیکی می باشد که هوا را با سوخت مصرفی خود که می تواند گاز، گازوئیل و یا مازوت باشد ترکیب کرده و انرژی حاصل از سوخت را به انرژی حرارتی تبدیل می نماید و حرارت ایجاد شده را به محیط انتقال می دهد. بیشترین کاربرد مشعل در موتورخانه ها می باشد و یکی از تجهیزات اصلی موتورخانه محسوب می شود. برای کارکرد صحیح مشعل سه عامل بسیار مهم هوا، سوخت و جرقه باید فراهم باشد و در صورت عدم وجود یکی از این موارد مشعل نمی تواند کار کند.

 

 

 

 

 

دمپر مشعل چیست؟

همانطور که گفته شد یکی از سه عامل مهم برای کارکرد صحیح مشعل هوا می باشد و تنظیم مقدار هوای لازم برای احتراق کامل مشعل توسط دمپر مشعل انجام می شود. بنابراین دمپر مشعل یکی از اجزای مهم و ضروری برای مشعل محسوب می شود. در مشعل های کوچک و تک مرحله ای دمپر مشعل به صورت دستی کار کرده و تنظیم می شود اما در مشعل های بزرگ صنعتی، دو مرحله ای و مشعل هایی که عملکرد پیوسته دارند لازم است برای تنظیم هوای احتراق از موتور دمپر استفاده شود. 

 

 

نحوه عملکرد دمپر مشعل

میزان جریان و مسیر هوا که به داخل مشعل های گازی موتورخانه هدایت می شود به وسیله دمپر تنظیم شده و  مقدار آن کم و زیاد می شود. دمپرها به صورت کلی از جنس فلز و گاهی پلیمیری ساخته می شوند و تیغه های آنها می تواند ثابت و یا متحرک باشد.

روش عملکرد دمپر به این صورت می باشد که با روشن شدن مشعل، دمپر به صورت خودکار باز شده و هوا جریان پیدا می کند اما زمانی که مشعل خاموش می شود دمپر نیز بسته می شود. در واقع هنگامی که مشعل خاموش می شود با بسته شدن دمپر، از بیرون رفتن هوای گرم ایجاد شده در داخل مشعل، جلوگیری شده و در نتیجه هدر رفت انرژی اتفاق نمی افتد. 

 

 

چرا باید در مشعل های صنعتی از موتور دمپر استفاده شود؟

همانطور که پیشتر اشاره نمودیم در مشعل های تک مرحله ای به علت اینکه میزان شعله مشعل همیشه ثابت می باشد لذا مقدار سوخت و اکسیژن نیز همیشه ثابت و مشخص بوده بنابراین در این مدل مشعل ها نیازی به دمپر موتور نمی باشد. اما در مشعل هایی که دو مرحله ای می باشند برای تغییر مقدار گرمای تولید شده لازم است مقدار سوخت افزیش پیدا کند. زمانی که مقدار سوخت رسانی افزایش پیدا کند برای اینکه احتراق کامل و صحیح صورت بگیرد باید به صورت همزمان با تغییر سوخت رسانی میزان هوادهی نیز تغییر کرده و افزایش پیدا کند و این کار توسط دمپر مشعل انجام می شود. اما برای اینکه این فرایند به صورت اتوماتیک و بدون دخالت اپراتور انجام شود لازم است که یک موتور روی دمپر نصب شود که از کنترلر مشعل فرمان بگیرد و میزان باز و بسته نمودن دمپر مشعل را به اندازه نیاز انجام دهد. بنابراین لازم است در این مدل از مشعل ها از موتور دمپر مشعل استفاده شود.

 

 

فواید استفاده از موتور دمپر مشعل

  • جلوگیری از اتلاف انرژی
  • تنطیم نمودن مقدار جریان هوا برای مشعل
  • افزایش ایمنی کارکرد مشعل
  • کارکرد دمپر به صورت اتوماتیک و عدم نیاز به حضور اپراتور
  • سالم سوختن گاز در داخل مشعل
  • کاهش میزان خطای انسانی 

موتور دمپر

 

 

برای انتخاب موتور دمپر مشعل به چه نکاتی باید توجه نمود؟

به علت اینکه کیفیت احتراق مشعل ها تا حدود زیادی به دقت و عملکرد موتور دمپرها بستگی دارد لذا باید توجه نمود که یک موتور دمپر خوب انتخاب کرد که در ادامه به تعدادی از این نکات ضروری که باید دقت شود اشاره خواهیم کرد.

  • موتور دمپر مشعل می بایست نیروی کافی برای چرخاندن و جابه جا نمودن دمپر را داشته باشد از طرفی می بایست که این عمل جابه جایی و چرخاندن با دقت بسیار بالایی انجام شود. 
  • یکی از مهمترین نکات برای انتخاب یک موتور دمپر خوب توجه به حداکثر گشتاوری می باشد که موتور دمپر می تواند برای دمپر ایجاد نماید. همچنین به مدت زمان لازم برای چرخاندن محور آن به اندازه 90 درجه نیز باید توجه شود. 
  • به علت اینکه موتور دمپرها با دیاگرام های سیم کشی مختلفی ساخته می شوند لذا باید برای انتخاب یک موتور دمپر خوب به نوع دیاگرام آن توجه شود.
  • انتخاب یک موتور دمپر با برند خوب نیز خالی از اهمیت نیست.

 

 

همانطور که در مطالب فوق اشاره نمودیم استفاده از موتور دمپر برای مشعل های صنعتی و دو مرحله ای بسیار مهم می باشد زیرا با استفاده از دمپرهای موتوری مشعل کارکرد بهتری خواهد داشت. اما برای مشعل های تک مرحله ای نیازی به استفاده از موتور دمپر نیست و این مشعل ها به صورت دستی تنطیم می شوند. بنابراین توصیه می شود برای مشعل های صنعتی حتما از دمپرهای موتوری استفاده شود.

 


محصولات پیشنهادی: