تأثیر گاز مونوکسید کربن بر انسان

در این بخش از مقالات گاز رسانی در مهام مارکت درباره تأثیر گاز مونوکسید کربن بر انسان توضیح خواهیم داد.

 

مونوکسید کربن به انگلیسی(Carbon monoxide با فرمول شیمیایی )CO گازی است که بر اثر سوختن ناقص کربن به وجود می آید. این گاز بسیار سمی است اما رنگ و بوی خاصی ندارد . به همین دلیل گاز مونوکسید کربن قاتل نامرئی نامیده می شود. میل ترکیبی گاز مونوکسید کربن با هموگلوبین خون حدود ۲۰۰ برابر بیشتر از میل ترکیب گاز اکسیژن است. در خون انسان حدود ۵ درصد گاز مونوکسید کربن وجود دارد اما اگر این مقدار به ۲۰ درصد برسد باعث مرگ خواهد شد .

 

تأثیرات گاز مونوکسید کربن بر انسان

 

وقتی گاز مونوکسید کربن وارد سیستم تنفسی شخصی شود بلافاصله با گلبول های قرمز شخص وارد واکنش شده و باعث می شود که اکسیژن کمتری به اعضای بدن برسدکه اولین عارضه این مسئله در ابتدا سوزش چشم ها و پس از سپری شدن زمانی بین ۱ الی ۲ ساعت بسته به غلظت گاز مونوکسید کربن موجود در مکان فرد احساس خواب آلودگی و خستگی مفرط می کند. در این حالت اعضای بدن گزگز کرده و اگر بدن شخص حساس باشد دچار خونریزی بینی می شود. اگر شخص سعی کند سرپا بایستد دچار سرگیجه به همراه حالت تهوع شده و چشم ها در این حالت اغلب سیاهی می رود. در ادامه ممکن است شخص دچار بیهوشی شود. البته روند تمام این عوامل بستگی دارد به شرایط فیزیکی بدن فرد و شرایط محل سکون و البته عواملی از جمله شرایط زندگی فرد مورد نظر از جمله سیگاری بودن محیط کاری و … که باعث تغییر در عملکرد ریه ها و سایر نقاط بدن بستگی دارد اما باز هم نتایج و روند مسمومیت در افراد مختلف باتمام شرایط بالا باز هم متغیر است و حتمی نیست. احتیاط را همیشه به خاطر داشته باشید. بعضا دیده و شنیده هایی حاکی از اقدام عمدی افراد در معرض خطر مسمومیت ثابت کرده که دلایلی از جمله خود کشی با این گاز به ثبت رسیده پس اگر فرزند برادر خواهر باهر فردی که دلایل باشرایط نابهنجاری را تجربه کرده اند در گروه مسمومیت بامرگ ناشی از استشمام این گاز قرار دارند. این افراد را تنها رها نکنید و سرکشی و مراقبت را فراموش نکنید.

یکی از نشانه های مسمومیت با گاز مونوکسید کربن این است که وقتی شخص محبط خود را تغییر می دهد بهبود یافته و در قرار گرفتن مجدد در محیط دچار حالات قبلی می گردد. اگر غلظت کربن مونوکسید در خون بیشتر از ۳۰ درصد شود ضربان قلب شخص نیز افزایش می یابد. در غلظت های بیش از ۴۰ درصد اختلات حرکتی، سرگیجه، کاهش حافظه و ناتوانی در حرکت اندام ها می شود . تمامی وسایل و دستگاه هایی که وظیفه سوزاندن چیزی را به عهده دارند (مانند یک بخاری گازی با نفتی، یک آبگرمکن یاحتی موتور یک خودرو تاحدودی مونواکسیدکربن تولید می کنند، میزان این تولید به شرایط احتراق سوختن بستگی دارد؛ هرچه میزان اکسیژن در هنگام سوختن کمتر باشد بخش بیشتری از کربن هادچار ناقص سوزی می شوند و به جای دی اکسید کربن (CO) و (مونواکسیدکربن (CO) تولید می کنند .

افرادی که در یک فضای سربسته در معرض استنشاق این گاز قرار می گیرند ابتدا احساس کرختی و خواب آلودگی می کنند و در صورتی که هرچه سریعتر مکان را ترک نکنند با هوای تازه تنفس نکنند دچار بیهوشی و در نهایت خفگی می شوند. برای دوری از خطرات همین گاز است که مدام توصیه می شود برای بخاری های گازی منازل حتما از دودکش های H استفاده شود .

کربن مونوکسید از هوا سبکتر است و در قسمت های فوقانی محل های سرپوشیده بیشتر تجمع می کند.

شرکت مهام صنعت اندیشه تامین کننده انواع تجهیزات گازرسانی و ایمنی و آتش نشانی

برای خرید سنسور آﺷﻜﺎرﺳﺎز ﻣﻮﻧﻮاﻛﺴﻴﺪ کربن کلیک کنید…


مطالب مشابه: