درب ضد حریق چیست و چه ویژگی هایی دارد؟

درب ضد حریق چیست؟

 

در این بخش از مقالات مهام مارکت با دربهای ضد حریق و ویژگی های آن بیشتر آشنا خواهیم شد. همانطور که از نام دربهای ضد حریق مشخص است این نوع درب ها در برابر حریق و حرارت های بالا و دود مقاوم بوده و در هنگام آتش سوزی از ورود آتش به قسمت های مختلف جلوگیری می کنند. این نوع درها بیشتر در ساختمان های اداری و تجاری بزرگ مثل بیمارستان ها، فرودگا ها، نیروگاه ها، کارخانه ها، کتابخانه ها، موتورخانه ها، گاراژ، موسسات بزرگ و برخی ساختمان های مسکونی نصب می شوند. محل نصب این درها به صورت عمده در پاگردها و پله های اضطراری ساختمانها می باشد. 

 

 

در ضد حریق چگونه کار می کند؟

 

یکی از مهمترین کاربردها و اهداف به کارگیری دربهای ضد حریق جلوگیری از انتقال آتش به بخش های مختلف ساختمان و کند کردن سرعت انتشار آتش می باشد.  این دربها از جنس از جنس های مختلفی ساخته می شوند و عمده ترین آنها که خصوصا در کشورما بیشتر مورد استفاده قرار میگیرد نوع فلزی آنها می باشد. داخل دربهای ضد حریق از پشم سنگ نسوز پر شده و در ایده آل ترین حالت در برابر حرارت 800 درجه سانتی گراد به مدت  4 ساعت مقاومت دارند. دربهای ضد حریق با جنس غیر فولادی مقاومت کمتری نسبت به نمونه فولادی دارند.

 

 

درب ضد حریق

 

 

تفاوت درب ضد حریق و  درب معمولی

 

دربهای معمولی در هنگام بروز آتش هیچگونه مقاومتی نداشته و به سرعت سوخته می شوند و خود این درها با توجه به داشتن خاصیت اشتعال پذیری عاملی برای گسترش آتش به همه نقاط ساختمان می باشند اما درب های ضد آتش با توجه به متریالی که در ساخت آنها به کار رفته است می توانند نفوذ آتش و دود را از 20 تا 240 دقیقه مهار کنند و همین زمان فرصتی را ایجاب می نماید تا بتوان محل حادثه را ترک کرد و  آتش نشانان می توانند با سرعت بیشتری برای مهار آتش اقدام نمایند.

 

 

درب ضد حریق چه ویژگی هایی دارد؟

 

یکی از عواملی که درب های ضدحریق را از درهای معمولی متمایز می نماید ویژگی های متمایز این درها می باشد و این عامل از جمله مهمترین عواملی می باشد که تقاضای مردم برای خرید ان درها را بالا برده است. در ادامه به بررسی تعدادی از این ویژگی ها می پردازیم:

 

۱- امکان دسترسی آسانتر: درهای ضد حریق به دلیل اینکه رنگ های خاصی دارند و عموما به رنگ قرمز می باشند و در محل خروج اضطراری قرار داده می شوند، هنگامی بروز خطر، پیدا کردن این درها بسیار راحت بوده و افراد می تواندد به سرعت محل حادثه را ترک کنند.

 

۲- دارا بودن دامنه دید وسیع: همانطور که می دانید درب های معمولی فاقد شیشه بوده و امکان مشاهده وضعیت در آن سوی در وجود ندارد اما درب ضد سرقت به علت اینکه دارای شیشه های مقاوم در برابر آتش می باشند به سادگی می توان از وضعیت آتش مطلع شد این ویژگی بخصوص برای آتش نشانان بسیار حائز اهمیت می باشد و کار آنان را آسانتر می نماید.

 

۳- عایق دود بودن: درب ضد حریق علاوه براینکه در مقابل آتش مقاومت داشته و از گسترش آن به همه جای ساختمان جلوگیری می کند در مقابل عوامل دیگری مانند دود نیز عایق می باشد و اجازه پخش شدن دود در محیط ساختمان را نمی دهد و همین امر باعث شده تا در هنگام آتش سوزی از انتشار دود که عامل بسیار خطرناکی می باشد و جان افراد را به خطر می اندازد جلوگیری شود.

 

۴- مجهز بودن به دستگیره ضدحریق: مطابق با استاندارهای مربوط به درب های ضد حریق این درب ها باید دارای دستگیره ضد حریق باشند. این عامل دارای اهمیت بالایی می باشد زیرا که بوسیله آن افراد می توانند به راحتی درب ضد آتش را در هنگام آتش سوزی باز کرده و جان خود را نجات دهند.

 

۵- جلوگیری از شعله ور شدن حریق: درب های ضد حریق آتش نشانی مانع از شعله ور شدن آتش می شوند و در نتیجه به مهار شدن آتش کمک شایانی می کنند.

 

۶- درب ضد آتش، دوست محیط زیست: مواد اولیه به کار برده شده در ساخت درب ضد حریق از موادی می باشد که با طبیعت سازگاری دارند. همچنین رنگ های به کار برده شده در ساخت این درها از رنگ های پودری می باشد و در صورت سوختن دود نمی کند و بعد از احتراق نیز سالم باقی می ماند.

 

همانطور که در بالا اشاره شد نصب دربهای ضد حریق عاملی مهم و اساسی برای ایجاد ایمنی و آسایش خاطر در برابر خطر آتش سوزی می باشد.

 

 

برای مشاهده و خرید انواع دربهای ضد حریق کلیک نمایید…