راهنمای خرید و انتخاب شیر برقی یا سلونوئید ولو

اطلاعاتی که باید در انتخاب شیر برقی یا سلونوئید ولو ، و در مورد فرآیند و فاکتورهای تاثیر گذار بر عملکرد این شیرها به دست آورید:

در ادامه این مقاله راهنمای خرید شیر برقی و فاکتورهای تاثیر گذار بر عملکرد آنها را مورد بررسی قرار می دهیم و اصطلاحا چه نوع شیری می بایست انتخاب کرد .

ساختار شیر برقی و یا سلونوئید ولو به گونه ای طراحی شده که به خاک و ذرات معلق بسیار حساس است و تنها در فرآیندهایی که سیال آنها هوا یا مایعات فاقد ذرات جامد معلق است، قابل نصب می باشد. در انتخاب شیر برقی باید اطمینان حاصل کنید که متریال بدنه و آب بند با دما و محیط فرآیند سازگار باشد.

همچنین سلونوئید ولوها به سرعت باز و بسته می شوند زمان عملکرد مناسب و مفید (بین ۱۰ تا ۱۰۰۰ میلی ثانیه)، بنابراین استفاده نامناسب از آنها می تواند باعث تغییرات فشار (water hammer) و یا به اصطلاح باعث لرزش و ضربه زدن در سیستم شود.

شیر برقی

پارامترهای مهم در خرید سلونوئید ولو

در خرید شیر برقی یا سلونوئید ولو باید فاکتورهای کلیدی زیر را در نظر بگیرید:

 1. روش عملکرد
 2. وضعیت هدایت سیال و یا گاز
 3. مدار
 4. سایز شیر و نوع رزوه و یا فلنج
 5. وضعیت شیر در حالت نرمال
 6. اندازه خروجی (Orifice)
 7. جریان سیال
 8. نوع سیال مورد استفاده
 9. فشار کاری و طراحی شیر برقی
 10. درجه حرارت کارکرد شیر
 11. متریال شیر
 12. مدت زمان پاسخگویی
 13. ولتاژ بوبین
 14. درجه حفاظت IP
 15. شرکت سازنده شیر و برند

ولتاژ و سیم پیچ

سیم پیچ شیر برقی، برای تبدیل انرژی الکتریکی به حرکتی به کار می رود. کویل از سیم مسی که دور یک لوله (هسته) پیچیده می شود، تشکیل می شود. لوله به کار رفته در هسته از مواد فرومغناطیس ساخته شده است.

با عبور جریان الکتریکی از سیم پیچ، یک میدان مغناطیسی ایجاد می شود. میدان مغناطیسی ایجاد شده، پیستون را حرکت می دهد. و نهایتا شیر را باز یا بسته می کند.

کویل سلونوئید ولو در دو نوع ولتاژ (DC) و ولتاژ (AC) ساخته شده است. که با توجه به ساختار کلی سیستم می توان یکی از این دو مدل ولتاژ را انتخاب کرد.

وضعیت هدایت سیال یا گاز

وضعیت هدایت شیرها به گونه ای می باشد که یا بصورت مستقیم سیال و یا گاز ورودی را خارج می کند و یا اینکه سیال و یا گاز ورودی را به قسمت های مشخص در جهات مختلف توزیع می کند اصطلاحا یک راه یا چند راه می باشند.

سلونوئید ولو

بوبین شیر برقی

مدت پاسخ گویی

زمان پاسخگویی در سلونوئید ولو به صورت زمان بین فعال شدن شیر تا زمانی که فشار نسبت به فشار تست ۱۰ درصد کاهش یا ۹۰ درصد افزایش یابد، تعریف می شود.

مدت زمان پاسخ گویی به ساختار شیر، سیم پیچ، فشار اتمسفر و ویسکوزیته محیط وابسته است. معمولا زمان پاسخ گویی شیرهای DC کمی کندتر از شیرهای AC است.

شیرهای مستقیم معمولا عملکرد سریع تری نسبت به شیرهای غیرمستقیم دارند. معمولا شیرهای مستقیم بین ۵ تا ۵۰ میلی ثانیه عمل می کنند و و در حالت غیر مستقیم شیر تا ۱۵۰۰ میلی ثانیه نیز ممکن است تاخیر داشته باشد.

بنابراین در حالتی که ممکن است حرکت سریع سلونوئید ولو باعث تغییر در فشار سیستم شود بهتر است شیر غیرمستقیم نصب شود.

فشار کاری شیر برقی

فشار کاری سیستم یکی از مهمترین فاکتورها در انتخاب سلونوئید ولو است. اگر فشار از حداکثر فشار قابل تحمل شیر برقی بالاتر باشد، ممکن است شیر آسیب ببیند، بنابراین در خرید شیر حتما ماکسیمم و مینیمم فشار را در نظر بگیرید.

محدوده دما

برای انتخاب شیر برقی مناسب باید حداکثر و حداقل دمای سیستم را بدانید. در دمای کمتر از ۰ درجه سانتی گراد خطر انجماد در شیر برقی وجود دارد بنابراین در این محدوده دمایی بهتر است از این شیرها استفاده نکنید. متریال به کار رفته در ساخت شیر تعیین کننده محدوده دمای کاری است.

متریال شیر برقی یا سلونوئید ولو

شیرهای سلونوئیدی برای نصب در فرآیندهای با سیال مایع و گاز استفاده می شوند. از سیال های متداول می توان روغن، روان کننده، سوخت، آب، هوا و بخار را نام برد. بنابراین هنگام انتخاب شیر سلونوئیدی باید متریال با سیال سازگار باشد. ساخت شیر برقی از متریال برنجی و آلومنیومی متداول ترین است. متریال برنجی یا آلومنیومی با سیال های بسیاری سازگار هستند و قیمت مقرون به صرفه ای نیز دارد.

متریال آب بند در شیرهای برقی معمولا FKM یا EPDM است، هر کدام از این آب بندها ویژگی های خاص خودشان را داشته و برای فرآیندهای متفاوتی مناسب هستند.

شرکت سازنده شیر و برند

بهتر است در انتخاب کشور سازنده و برند شیر دقت شود و از شیر های متفرقه استفاده نشود و از شیرها با برند شناخته شده از نظر کیفیت و عملکرد استفاده شود.

امید است راهنمایی انتخاب شیر های برقی شرکت مهندسی مهام صنعت اندیشه تامین کننده تجهیزات صنعتی از جمله شیر های برقی به هموطنان عزیز کمکی هر چند اندک کرده باشد.

کاربران گرامی برای  دانلود و خواندن فایل کامل مقاله راهنمای خرید و انتخاب شیر برقی یا سلونوئید ولو کلیک کنید. 

برای خرید شیر برقی از شرکت مهام صنعت کلیک کنید.

در ادامه فیلمی درباره چگونگی کارکرد شیر های برقی نمایش خواهیم داد….


مطالب مشابه: