شیر برقی یا سلونوئید ولو چیست ؟

در این بخش از مقالات گاز رسانی در مهام مارکت درباره شیر برقی یا سلونوئید ولو چیست و درباره اجزا و انواع آن مانند شیر برقی گاز و شیر برقی آب و.. توضیح خواهیم داد.

برخلاف شیرهای دستی و مکانیکی در شیر برقی توان محدودی برای عملکرد شیر برقی گاز وجود دارد و در نتیجه لازم است که این توان محدود به بهترین شیوه و بالاترین بازده ممکن به کار رود عنصر عملگر در شیر برقی گاز می تواند سلونوئید ولو یا موتور برقی باشد معمولا در سیستم های صنعتی هیدرولیک یا پنتوماتیک موتور برقی به ندرت کاربرد دارد ولی زمانی که گذرگاه بزرگی برای عبور سیال کم فشار مورد نیاز باشد از موتور برقی استفاده می شود معمولا این موتورها همراه با چرخ دنده یا جعبه دنده کاهنده برای باز و بسته کردن شیر برقی ها به کار می رود و دو جهتی عمل می کنند.

شیر برقی چیست ؟

شیربرقی به شیری گفته می شود که با استفاده از برق و نیروی مغناطیسی عمل می کنند شیر برقی گاز یا سلونوئید ولو یه سیم پیچی که در اطراف یک هسته آهنی پیچیده شده است و زمانی که جریان الکتریسته از آن عبور می کند تولید میدان مغناطیسی می کند نیروی مغناطیسی باعث حرکت خطی هسته می شود بنابراین شیربرقی انرژی الکتریکال را به حرکت خطی تبدیل می کند شیربرقی وسیله ای الکترومگنتیک است که برای کنترل گاز یا سیال استفاده می شود کنترل شیر برقی گاز با استفاده از جریان الکتریکی در کویل شیر برقی گاز کنترل می شود زمانی که جریان الکتریسیته از کویل عبور می کند میدان مغناطیسی به وجود می آید و باعث حرکت هسته آهنی می شود و به این وسیله مسیر جریان باز و بسته می شوداین شیربرقی ها با توجه به به طریقه عملکرد با فرمان از راه دور کنترل می شوند چنان چه مقصدی در فاصله زیادی از شیربرقی قرار داشته باشد می تواند با فرستادن فرمان الکتریکی میزان باز و بسته کردن آن را که از ۰ تا ۱۰۰ درصد باشد عمل کند این نوع شیربرقی ها در ماشین های خودکار و صنعتی اهمیت بسیاری داردبه طور کلی این این شیربرقی ها در انواع مختلف برای کاربردهای مختلف تولید شده که در ادامه انواع و نحوه عملکرد آن بررسی می شود.

شیر برقی گاز

سلونوئید ولو چیست ؟

سلونوئید ولو ها معمولا برای راه اندازی شیر برقی گاز به کار می رود. و وسیله ای است که جریان برق را به حرکت خطی و نیروی مکانیکی تبدیل می کند سلونوئید ولو در انواع فشاری کششی و کششی فشاری شاخته می شوند و می توانند مستقیم به سازوکار شیر متصل شوند.

اجزاء سلونوئید ولو

۱. سیم پیچ :

سیم پیچ از سیم مسی پیچیده می شود لایه های سیم با کاغذ چرب و عایق از هم جدا می شوند و کل سیم پیچ با لاک محافظ که در برابر رطوبت سیالات روغن ها یا محلول ها پوشیده می شوند.

۲. قاب :

قاب ها از لایه های ورق فولاد ساخته شده اند هنگام وصل جریان برق به سیم پیچ قاب آهنربا می شود و موجب جذب سنبه و حرکت آن می شود.

۳. سنبه سلونوئید:

جزء متحرک درونی سلونوئید ولو محسوب می شود و از لایه های فولاد ساخته شده است و هیچ حرکتی نسبت به هم ندارند.

اجزاء شیربرقی

 1. بدنه
 2. ورودی سیال
 3. خرووجی سیال
 4. سیم پیچ
 5. قاب سیم پیچ
 6. اتصال سیم ها
 7. میله فلزی
 8. فنر
 9. دریچه خروجی
 

شیر برقی سلونوئید ولو

 
انواع شیر های برقی بر اساس کاربری
 1. شیر برقی گاز
 2. شیربرقی آب
 3. شیربرقی بخار
 4. شیربرقی هوا یا پونوماتیکی
 5. شیربرقی روغن یا هیدرولیکی
 6. شیربرقی مشقات نفتی
 7. شیربرقی مخصوص اسید و مواد خرنده
 8. شیربرقی مواد خاص
 
جنس بدنه شیر برقی گاز

با توجه به نوع سیال و مواردی که شیربرقی با آن در تماس است می تواند از متریال مختلفی ساخته می شود عمده متریال مورد استفاده به صورت زیر می باشد.

 1. الومنیوم
 2. برنج
 3. فولاد
 4. چدن
 5. پلاستیک
 6. سرامیک
 7. شیشه
 8. متریال خاص
 
فشار شیر برقی

شیربرقی با توجه به کاربری آن در فشار های متفاوتی مورد استفاده می گیرد.

برای خرید شیر برقی گاز از شرکت مهام صنعت اندیشه کلیلک کنید…

در ادامه با مشاهده این فیلم با اجزاء و مکانیزم شیربرقی گاز بیشتر آشنا می شوید….


مطالب مشابه: