نقش موتور دمپر مشعل در هوشمند سازی موتور خانه

 یکی از سه عامل مهم برای کارکرد صحیح مشعل هوا می باشد و تنظیم مقدار هوای لازم برای احتراق کامل مشعل توسط دمپر مشعل انجام می شود. بنابراین دمپر مشعل یکی از اجزای مهم و ضروری برای مشعل محسوب می شود. در مشعل های کوچک و تک مرحله ای دمپر مشعل به صورت دستی کار کرده و تنظیم می شود اما در مشعل های بزرگ صنعتی، دو مرحله ای و مشعل هایی که عملکرد پیوسته دارند لازم است برای تنظیم هوای احتراق از موتور دمپر استفاده شود. در این مقاله به معرفی موتور دمپر مشعل میپردازیم. همچنین معرفی برند مطرح موتور دمپر مشعل هانیول (Honeywell brand) میپرازیم.

 

موتور دمپر مشعل چیست و چه ارتباطی با دمپر دارد؟

موتور دمپر در واقع مثل یک محرک عمل میکند و باعث میشود که دمپر باز یا بسته شود. به عبارت دیگر، اگر موتور وجود نداشته باشد دمپر به خودی خود باز یا بسته نمیشود.

 یکی از کاربرد های دمپر ها در صنایع مختلف است. در جواب به این پرسش که موتور دمپر مشعل چیست؟ ابتدا باید با مفهوم مشعل آشنا شویم. مشعل صنعتی یک وسیله مکانیکی است. این دستگاه هوا را با سوخت مصرفی خود ترکیب میکند. با اینکار احتراق انجام میشود و انرژی حرارتی زیادی آزاد میشود. این حرارت به محیط منتقل میشود. مشعل در موتورخانه کاربرد دارد.

موتور دمپر مشعل میزان هوای لازم، برای اینکه عمل احتراق صورت پذیرد را در مشعل های صنعتی تنظیم میکند. به عبارت دیگر، موتور یکی از وسایلی است که باعث خودکار سازی سوختن در مصارف صنعتی میشود. استفاده از موتور دمپر مشعل باعث افزایش ایمنی، جلوگیری از اتلاف انرژی و کاهش خطای انسانی میشود.

موتور دمپر هانیول (Honeywell brand)، انتخابی امن و قابل اطمینان

انتخاب یک موتور دمپر مشعل با کیفیت اهمیت دارد. درست مثل انتخاب دیگر اجزای سیستم. چون کارکرد همه اجزا بهم وابسته است، اختلال در کار یک قسمت، کار دیگر بخش ها را با مشکل مواجه میکند.

معرفی کوتاه موتور دمپر هانیول

به صورت کلی موتور دمپر هانیول نوعی مسدود کننده جریان هوا می باشد که وظیفه آن باز و بسته نمودن یا تنظیم و کنترل میزان جریان هوای عبوری از هر مسیری مانند هوزینگ مکش هوای مشعل و یا حتی درون داکت و دودکش و … می باشد.

موتور دمپر هوای مشعل وظیفه تنظیم مقدار هوای ورودی به مشعل را دارد که این عمل بوسیله موتور دمپر قابل تنظیم می باشد. این عمل در مشعل ها ، قبل از تشکیل شعله وظیفه پاکسازی گرد و غبار درون محفظه احتراق را دارد. پس از پاکسازی اولیه با تنظیم مجدد میزان باز بودن دمپر هوا توسط موتوردمپر و ترکیب میزان مناسب هوا و سوخت (گاز و گازوئیل) باعث تشکیل شعله و احتراق می شود.

برند هانیول یکی از شناخته شده ترین، موتور دمپر ها در ایران میباشد. شرکت مهام صنعت اندیشه (نماینده فروش موتور دمپر مشعل هانیول) مدل های متفاوتی از مشعل های تولید شده توسط این برند را در فروشگاه جهت عرضه به مشتریان دارد. یکی از معروف ترین مدل های این برند LKS 160 است. اطلاعات فنی این مدل به صورت زیر است:

نوع LKS 160

 

موتور دمپر مشعل

موتور دمپر مشعل

اجزای تشکیل دهنده موتور دمپر مشعل های صنعتی هانیول LKS160

 1. موتور چپ گرد و راست گرد
 2. یک عدد رله
 3. یک عدد محور
 4. تعدادی میکروسوئیچ
 5. چهار بادامک

دیاگرام مدار هر نوع LKS160

موتور دمپر مشعل

موتور دمپر مشعل

موتور دمپر مشعل

موتور دمپر مشعل

نقشه ابعاد موتور دمپر هانیول (Honeywell)

موتور دمپر مشعل

اطلاعات لازم هنگام سفارش

موتور دمپر مشعل

کشور سازنده

شرکت هانیول با تکیه بر دانش روز اروپا (ساخت کشور مجارستان)، یکی از بزرگترین تولیدکنندگان تجهیزات کنترل ایمنی مانند موتور دمپر می باشد که با استفاده از ماشین آلات و تجهیزات پیشرفته و به کارگیری متخصصین کارآزموده توانسته است محصولاتی با کیفیت بسیار بالا همگام با استانداردهای تضمین کیفیت در اروپا را تولید نماید. 

نکات مهم در نصب موتور دمپر مشعل هانیول (Honeywell damper actuator)

 • تنظیمات قابل اجرا در هر نمونه باید ملاحظه گردد.
 • نصب باید توسط متخصصان ماهر انجام شود.
 • کابل کشی و اتصال سیم ها باید متناسب تنظیمات برق منطقه باشد.
 • همیشه کابل مشعل احتراق را جدا و تا حد امکان با فاصله از بقیه دستگاه ها و کابل ها قرار دهید.
 • مشعل ها را از منبع تغذیه وقتی با قطب های مدار و دیگر اتصلات کار میکنند، بطور کامل جدا کنید.
 • کاور بدنه را بطور کامل روی دستگاه قرار دهید تا خطرات مربوطه جلوگیری شود.

نکات مهم هنگام انتخاب موتور دمپر مشعل

 • موتور دمپر را طوری انتخاب کنید که نیروی لازم جهت چرخاندن و جابجا نمودن دمپر را داشته باشد.
 • برند موتور دمپر مهم است. یک برند خود و قابل اطمینان انتخاب کنید. 
 • به نوع دیاگرام موتور دمپر توجه کنید.
 • به حداکثر گشتاوری که موتور دمپر میتواند برای دمپر ایجاد کند توجه کنید.

 

جمع بندی

هوشمند سازی کارها امری مهم است. تجهیزات مختلفی برای کنترل هوشمند دمای محیط های صنعتی وجود دارد که یکی از مهمترین آنها موتور دمپرها می باشند. برند هانیول یکی از معروف ترین برند های موجود میباشد. برای خرید محصولات این برند به فروشگاه اینترنتی مهام مارکت مراجعه کنید و یا با کارشناسان ما برای مشاوره بیشتر تماس بگیرید.


موتور دمپر مشعل

 

 

 

 

 

 

خرید موتور دمپر هانیول کانکترون مدل LKS 120 04

 

موتور دمپر مشعل

 

 

 

 

 

 

خرید موتور دمپر هانیول کانکترون مدل LKS 160 04