شیر قطع جریان گاز(فیوز گازی) و نکات فنی آن

همانطور که در این بخش از مقالات گاز رسانی در مهام مارکت می خوانید، درباره نکات فنی شیر قطع جریان گاز(فیوز گازی) توضیح خواهیم داد.

 

نکات فنی که در انتخاب فیوز های گازی باید به آن توجه کرد:

 

فیوز گازی چیست؟

فیوز گازی یک وسیله مکانیکی است که در مدل های مختلف از نوع سایز بندی و میزان دهی گاز عبوری طراحی شده است و طبق تعریف موسسه استاندارد و تحقیقات صنعتی ایران، وسیله ای است که به طور خودکار جریان گاز را هنگامی که میزان جریان خروجی از میزان جریان قطع، بیشتر شود، قطع می کند.

 

 

دلایل الزامی بودن نصب فیوز گازی

  1. ایجاد ایمنی بیشتر برای محل زندگی و محل کار
  2. جلوگیری از گسترش آتش سوزی و انفجار ناشی از نشت گاز
  3. کاهش میزان خسارات جانی و مالی

 

نکات مهم در انتخاب فیوز گازی مناسب

1- میزان جریان اسمی، VN

میزان جریان اسمی، میزان جریان کاری مشخص شده توسط تولیدکننده است که بر حسب متر مکعب بر ساعت هوا در حداقل فشار بیان می شود.

 

2- میزان جریان قطع،VC

میزان جریانی است که در آن فیوزگازی به طور خودکار بسته می شود. میزان جریان قطع بر حسب متر مکعب بر ساعت هوا در حداقل فشار بیان می شود.

 

3- ضریب قطع ، fc

نسبت بین میزان جریان قطع و میزان جریان اسمی می باشد: f C = VC /VN

 

تنظیم کارخانه ای میزان جریان قطع، VC باید در محدوده قابل اجرا که در الزامات آزمون پیش بینی شده، اعمال شود. به عنوان یک قاعده، تنظیمات کارخانه ها باید مرتبط با حداکثر میزان جریان اسمی باشد. سایر تنظیمات باید در محدوده تعیین شده توسط تولیدکننده مشخص شود که در محدوده رواداری تعیین شده باشد که به موجب آن با حداقل نسبت معین و ثابت VC = (1.15… ۱٫۸) × VN مطابقت نماید.

♦️در فیوز گازی تنظیم میزان بالاتری از حداکثر میزان تعیین شده یا زیر حداقل میزان تعیین شده مجاز نیست. تنظیم ها نباید به هیچ طریقی به دلیل کارکرد یا انجام آزمون فیوزگازی تغییر کنند.

♦️ فیوز گازی یا همان شیر قطع جریان گاز اضافی که عملکردی مانند فیوزهای جریان برق دارد، در سایز ۱/۲ تا ۸ اینچ و دهی ۰٫۸ تا ۱۵۰ مترمکعب بر ساعت و فشار۱/۴ PSI تا ۶۰ PSI ساخته می شود.

 بنابراین:

♦️جهت فلش روی فیوز گازی نشان دهنده جهت جریان گاز است .شیر قطع جریان گاز را به گونه ای نصب کنید که فلش با جریان گاز هم جهت باشد.

♦️عملکرد این وسیله به این صورت است که در صورت عبور گاز به میزان بیش از حد مجاز فیوز، مسیر را قطع می نماید. به عنوان مثال میزان مصرف یک اجاق گاز خانگی برابر ۰٫۷ متر مکعب بر ساعت می باشد. در صورتی که بخواهیم این اجاق گاز را به شیر قطع جریان گاز مجهز کنیم، نیاز به دانستن سایز لوله همین انشعاب و فیوزی داریم که ریت آن کمی بیشتر از ۰٫۷ متر مکعب باشد، به صورت حدودی ۲۰% بیشتر درنظر می گیریم. با این توصیف اگر سایز لوله ۱/۲ اینچ باشد، فیوزی با سایز یک دوم اینچ و مقدار دهی ۰٫۸۴ متر مکعب بر ساعت مناسب است. اما از آنجا که در مدل های تولیدی بازار این مدل وجود ندارد، نا چاراً با توجه به جدول نمونه مدل ها، مدلی نزدیک به آن را انتخاب می کنیم.

نکته ی مهم:

روی فیوزهای گازی مانند چک ولوها یک فلش وجود دارد که جهت جریان گاز و نصب فیوز گازی را مشخص می کند. بنابراین اگر به جهت نصب آن دقت نشود و فیوز گازی برعکس نصب شود، عملکردی نخواهد داشت و گاز را در هر شرایطی خصوصا در موقع نشت از خود عبور خواهد داد.

شرکت مهندسی مهام صنعت تامین کننده و مشاور طراحی در انواع فیوز های گاز

برای خرید فیوز گازی کلیک کنید…

در ادامه فیلمی درباره فیوز گازی و کاربردهای آن مشاهده خواهید…