همه چیز درباره موتور دمپر مشعل های صنعتی

با موتور دمپر مشعل های صنعتی بیشتر آشنا شویم.

 

دمپرها وظیفه تهویه هوا و خارج نمودن دود و گازهای مضر را در محیط های صنعتی برعهده دارند. معمولا دمپرها یک دستگاه الکترومکانیکی را دارا می باشند که وظیفه باز و بسته کردن دمپر را برعهده داشته و از طرفی مانع خارج شدن گرما از دودکش هنگامی که مشعل کار نمی کند و در حال استراحت است می شوند. به این دستگاه که کنترل نمودن موتور دمپر را برعهده دارد موتور دمپر گفته می شود. 

استفاده از دمپر موتوری کمک شایانی به کنترل دمای محیط می کند و از طرف دیگر جریان هوای محیط را نیز کنترل می نماید.

 

موتور دمپر

 

 

کاربرد موتور دمپر مشعل های صنعتی

موتور مپر در مشعل های تک مرحله ای کاربردی ندارد زیرا در این مشعل ها مقدار شعله ثابت بوده و تغییری نمی کند بنابراین میزان سوخت و اکسیژن مورد نیاز مشعل نیز ثابت می باشد.

بیشترین کاربرد موتور دمپر در مشعل های دو مرحله ای می باشد زیرا نحوه کارکرد این نوع از مشعل ها به این صورت می باشد که مقدار گرمای تولید شده توسط آنها به صورت مداوم در حال تغییر می باشد بنابراین میزان سوخت مورد نیاز این نوع از مشعل ها و مقدار هوادهی به آن که موجب تامین اکسیژن مورد نیاز مشعل می شود متغیر می باشد.

با توجه به این که هوای مورد نیاز مشعل توسط دمپر تامین می شود و در مشعل های دو مرحله ای برای احتراق کامل و صحیح لازم است میزان سوخت رسانی افزایش یابد بنابراین با همزمان با افزایش سوخت، میزان هوا رسانی نیز می بایست تغییر کند بنابراین استفاده از دمپر برای این تغییر مقدار هوادهی لازم و ضروری می باشد. در صورتی که بخواهیم فرآیند ذکر شده بصورت اتوماتیک و بدون دخالت انسان صورت پذیرد باید از موتور برای دمپر استفاده نماییم که این موتور برای انجام عملکرد باید از کنترلر مشعل فرمان گرفته و دمپر مشعل را به میزانی که نیاز است باز و بسته نماید و به صورت همزمان دستوراتی را برای کنترلر ارسال نماید.

 

 

برای انتخاب موتور دمپر مشعل های صنعتی به چه نکاتی باید توجه نمود؟

به علت اینکه کیفیت احتراق مشعل ها تا حدود زیادی به دقت و عملکرد موتور دمپرها بستگی دارد لذا باید توجه نمود که یک موتور دمپر خوب انتخاب کرد که در ادامه به تعدادی از این نکات ضروری که باید دقت شود اشاره خواهیم کرد.

 • موتور دمپر مشعل های صنعتی می بایست نیروی کافی برای چرخاندن و جابه جا نمودن دمپر را داشته باشد از طرفی می بایست که این عمل جابه جایی و چرخاندن با دقت بسیار بالایی انجام شود. 
 • یکی از مهمترین نکات برای انتخاب یک موتور دمپر خوب توجه به حداکثر گشتاوری می باشد که موتور دمپر می تواند برای دمپر ایجاد نماید. همچنین به مدت زمان لازم برای چرخاندن محور آن به اندازه 90 درجه نیز باید توجه شود. 
 • به علت اینکه موتور دمپر مشعل های صنعتی با دیاگرام های سیم کشی مختلفی ساخته می شوند لذا باید برای انتخاب یک موتور دمپر خوب به نوع دیاگرام آن توجه شود.
 • انتخاب یک موتور دمپر با برند خوب نیز خالی از اهمیت نیست.

 

معرفی انواع موتور دمپر برند هانیول

برند هانیول یکی از پرکاربردترین موتور دمپرها در ایران می باشد که کیفیت و عملکرد بالایی دارد. عملکرد کلی موتور دمپر مشعل های صنعتی با یکدیگر یکسان است اما ممکن است ساختار و مشخصات متفاوتی داشته باشند. از جمله مهمترن مدل های موتور دمپر هانیول می توان به مدل های زیر اشاره نمود:

 • موتور دمپر هانول مدل LKS310
 • موتور دمپر هانیول مدل LKS160
 •  موتور دمپر هانیول مدل LKS120
 • موتور دمپر هانیول مدل LKS110
 • بررسی موتور دمپر هانیول مدل LKS160

 

 

اجزای تشکیل دهنده موتور دمپر مشعل های صنعتی هانیول LKS160

 1. موتور چپ گرد و راست گرد
 2. یک عدد رله
 3. یک عدد محور
 4. تعدادی میکروسوئیچ
 5. چهار بادامک

 

 

نحوه تنطیم نمودن بادامک و میکروسوئیچ ها در موتور دمپر هانیول

موتور دمپر هانیول مدل LKS160 از چهار بادامک به رنگ های آبی، نارنجی، قرمز و مشکی تشکیل شده است که با تنظیم نمودن هرکدام از این بادامک ها یک مرحله کاری مشعل مشخص می شود. در ادامه به توضیح عملکرد این بادامک ها می پردازیم:

1- بادامک آبی:

میزان بسته بودن دمپر هنگامی که مشعل خاموش می باشد توسط این بادامک تعیین می شود. مقدار زاویه بادامک آبی باید بین 0 تا 5 درجه باشد.

2- بادامک نارنجی:

هنگامی که شعله مشعل کم باشد میزان باز بودن دمپر هوا توسط این بادامک تعیین می شود. مقدار زاویه بادامک نارنجی باید بین 5 تا 60 درجه باشد.

3- بادامک قرمز:

هنگامی که شعله مشعل زیاد باشد تنظیم میزان باز بودن دمپر هوا یا زمان تخلیه، توسط بادامک قرمز انجام می شود. مقدار زاویه صحیح این بادامک 40 تا 90 درجه می باشد.

4- بادامک مشکی:

فعال نمودن شیر گاز یا گازوئیل برای شعله بلند یا مرحله دوم بر عهده این بادامک می باشد در واقع هنگامی که بادامک مشکی میکروسوئیچ خود را فعال می نماید شیر سوخت رسانی باز خواهد شد. مقدار زاویه صحیح این بادامک 30 تا 80 درجه می باشد.

 

 

ساختار سیم کشی موتور دمپر هانیول مدل LKS160

 موتور دمپر هانیول LKS160 دارای چند نمونه ساختار سیم کشی می باشد که در ادامه به بررسی آنها می پردازیم:

 

مدار S1 موتور دمپر هانیول مدل LKS160

 

 

مدار S2 موتور دمپر هانیول مدل LKS160

 

 

مدار S4 موتور دمپر هانیول مدل LKS160

 

 

مدار S4.9 موتور دمپر هانیول مدل LKS160

 

 

همانطور که در مدارهای بالا مشاهده نمودید هرکدام از این دیاگرام ها دارای ساختار سیم کشی متفاوتی می باشند د نتیجه نحوه فرمان دادن هرکدام از این دیاگرام ها با توجه به پایه های آنها متفاوت می باشد. 

 

 

 

 

بررسی مدار S4 موتور دمپر هانیول مدل LKS160-36

به تصویری که از دیاگرام موتور دمپر هانیول مدل LKS160 ارائه شده است دقت نمایید. 

 

 

پس از شروع به کار مشعل می بایست تخلیه دودکش و دیگ انجام مشعل انجام شود بنابراین فن شروع به کار کرده و باید دمپر به طور کامل باز شود. در این مرحله کنترلر مشعل پایه 1 را برق دار نموده و رله مسیر جریان فاز را تغییر می دهد (تصویر 2) در نتیجه موتور شروع به چرخش کرده و تا زمانی به چرخش خود ادامه می دهد که که بادامک قرمز موتور دمپر میکروسئیچ || را تحریک نموده و موتور متوقف شود.

 

 

پس از تغییر وضعیت میکروسوئیچ || پایه 5 موتور دمپر نیز برق دار شده و در نتیجه باز شدن کامل موتور دمپر را به کنترلر اعلام می نماید.

 

(نکته: بادامک نارنجی موتور دمپر باید به گونه ای تنطیم شود که قبل از از باداماک قرمز میکرو سوئیچ خود را فعال نماید در نتیجه زمانی که دمپر به طور کامل باز می باشد به طور حتم میکروسوئیچ | تغییر وضعیت پیدا کرده است.)

 

 

 همانطور که گفته شد مشعل به کار خود ادامه می دهد و فن حدود 30 ثانیه کار می کند بعد از این زمان برای تخلیه نمودن دودکش و دیگ از گازهای موجود، کنترلر برق داده شده به پایه 1 را قطع می نماید در نتیجه رله شیشه ای موتور دمپر به حالت نرمال خود باز گشته و فاز ورودی دمپر از مسیری که در تصویر مشخص شده است به میکروسوئیچ | رفته و دمپر موتور در خلاف جهت قبلی تاز مانی شروع به چرخش می کند که باداماک نارنجی میکروسوئیچ | را تحریک نموده و موتور از حرکت بایستد. دراین مرحله میزان هوادهی برای شعله کوتاه بوده بنابراین پایه 4 دوباره برق دار شده و گزارش وضعیت نیمه باز دمپر راب برای کنترلر ارسال می کند سپس کنترلر شیر برقی مرحله 1 را فعال نموده و شعله کوتاه تشکیل می شود. 

 

 

(نکته: با چرخش موتور در خلاف جهت و با تغییر وضعیت میکروسوئیچ | توسط بادامک نارنجی، می توان به این نتیجه رسید که بادامک قرمز نیز میکروسوئیچ || را از حالت تحریک خارج نموده است.)

پس از تشکیل شعله کوتاه موتور دمپر در حالت مینیمم می باشد. برای ایجاد نمودن شعله بلند در حالت دوم می بایست ترمینال 1 تحریک شودو موتور دمپر برای باز نمودن دمپر حرکت نماید در این حالت پس از تحریک میکروسوئیچ MV2 بوسیله بادامک مشکی، شیر گاز مرحله دوم باز شده و موتور دمپر تا زمانی به چرخش خود ادامه می دهد که میکروسوئیچ || توسط بادامک قرمز تحریک شود.

با تحریک میکروسوئیچ MV2 پایه 2 به پایه 3 ترمینال متصل می شود.

نکته: زایویه تنظیم بادامک مشکی بین 3 تا 80 می باشد و ضروری است که زاویه بادامک مشکی به گونه ای تنطیم شود که از زایوه دمپر باز کمتر بوده و شی گاز مرحله دوم بتواند باز شود.

نکته: پایه R می بایست همیشه دارای فاز و پایه 6 باید همیشه دارای نول باشد تا در هنگام قطع شدن ترموستات برق کنترلر، دمپر بتواند در حالت بسته قرار بگیرد.

 


محصولات پیشنهادی: