| آبیاری اتوماتیک گلخانه با تایمر آبیاری برقی |

آبیاری اتوماتیک گلخانه با استفاده از تایمر آبیاری برقی یک روش موثر برای تأمین آب به گیاهان در گلخانه است. با استفاده از یک سیستم آبیاری اتوماتیک، می‌توانید زمان آبیاری را به صورت دقیق تنظیم کنید و به طور خودکار آب را به گیاهان ارائه دهید.  با این روش نه تنها در مصرف آب صرفه جویی میشود بلکه از زمان و هزینه های دیگر نیز کاسته میشود. در این مقاله بیشتر با ساختار و چگونگی کنترل یک گلخانه هوشمند آشنا میشویم. همچنین نقش تایمرآبیاری برقی را در این سیستم درک میکنیم. با مهام مارکت همراه باشید.

 

چگونه می توان گلخانه ها را به صورت هوشمند و از راه دور کنترل نمود؟

 

امروزه به علت تغییرات شرایط آب و هوایی، کاهش منابع کافی برای کشاورزی،‌ افزایش جمعیت و… صنعت کشاورزی تحت تاثیر قرار گرفته است، به همین دلیل است که سیستم کشاورزی در جهان به سمت کشت های گلخانه ای کشانده شده است زیرا  استفاده از گلخانه ها این مزیت را دارد که می توان در هر شرایط آب و هوایی و در هر فصلی از سال گیاه مورد نظر خود را پروش دهیم اما مراقبت از گلخانه نیازمند حضور تمام وقت افراد برای رسیدگی به گیاهان و ایجاد شرایط مطلوب آب و هوایی برای آنها می باشد. برای رفع این مشکل و کنترل از راه دور گلخانه استفاده از سیستم گلخانه هوشمند پیشنهاد می شود در ادامه با مهام مارکت همراه باشید تا به توضیحات بیشتر درباره سیستم کنترل از راه دور گلخانه و نقش تایمر آبیاری برقی بپردازیم.

 

تایمر آبیاری برقی

 

گلخانه چیست؟

گلخانه فضای محدود و قابل کنترلی برای گیاهان می باشد که بوسیله آن می توان شرایط محیطی مناسبی را برای رشد گیاهان در همه طول سال ایجاد نمود. در واقع در یک گلخانه می توان تنطیم نمود که گیاه تا چه مقدار از عواملی مانند آب، نور، غذا، رطوبت، حرارات و… استفاده نمایند تا گیاهان بهره روی بیشتر و محصول با کیفیت تری داشته باشند. فضای گلخانه بوسیله یک پوشش شفاف پوشانده می شود در نتیجه انرژی خورشیدی درون گلخانه به دام خواهد افتاد. این پوشش شفاف گیاهان را در فصل گرما و سرما حفظ خواهد کرد. گلخانه ها گیاهان را در برابر عوامل طبیعی مانند باد، یخبندان، تگرگ، سرما زدگی، برف و… محافظت می نماید و مانع از بین رفتن گیاهان می شود.

 

 

گلخانه هوشمند چیست؟

گلخانه هوشمند به گلخانه ای گفته می شود که همه عملیات های مراقبتی گیاه مانند آبیاری، تغذیه و کود دهی، سم پاشی گیاهان، رطوبت خاک، phخاک، کنترل دما و رطوبت محیط گلخانه،‌ فشار هوای دورن گلخانه،تهویه محیط، میزان گاز CO2 و… به صورت هوشمند و توسط سیستم های کنترل از راه دور گلخانه انجام می شود بنابراین نیازی نیست که نیروهای انسانی مدام در حال مراقبت و ایجاد شرایط مطلوب برای گیاهان گلخانه باشند. اگر بخواهید گلخانه را به صورت دستی کنترل نمایید دائم باید در محل حضور داشته و دستگاه ها را خاموش،روشن و تنظیم نمایید بنابراین کنترل گلخانه به صورت دستی،‌بخصوص برای گلخانه های بزرگ مناسب نیست.

 

گلخانه هوشمند چگونه کار می کند؟

برای نصب یک گلخانه هوشمند لازم است سنسور یا حسگرهایی را در قسمت های مختلفی از گلخانه نصب نمود، این حسگرها اطلاعات لازم را به سیستم کنترل مرکزی ارسال نموده و این سیستم نسبت به تنظیم خودکار و هوشمند این عوامل اقدام می نماید در نتیجه شرایط مطلوبی برای گلخانه ایجاد خواهد شد. اگر یک سیستم کاملا خودکار کنترل از راه دور گلخانه را نصب نمایید، می توانید در حالی که در منزل استراحت می کنید مدیریت و کنترل گلخانه بوسیله موبایل، تبلت یا کامپیوتر انجام دهید.


پیشنهاد مطالعه: چرا باید از سیستم آبیاری هوشمند استفاده کنیم؟


 

 

تایمر آبیاری برقی

 

 

چه عواملی را می توان توسط سیستم کنترل از راه دور گلخانه مدیریت نمود؟

۱- آبیاری و کود دهی گیاهان:

مهم ترین بخش در یک گلخانه هوشمند، آبیاری گیاهان می باشد. برای اینکار می توان از تایمر آبیاری برقی استفاده نمود و بوسیله آن می توان مدت زمان آبیاری،‌ تعداد آبیاری و میزان آن را تنظیم نمود، این سیستم به صورت خودکار در زمان تعیین شده آبیاری را انجام خواهد داد.

همچنین یک گلخانه هوشمند می تواند بوسیله سنسور میزان رطوبت خاک را تشخیص داده و در زمان مناسب به میزان مورد نیاز فرایند آبیاری انجام را دهد. همچنین وظیفه کود دهی گیاهان نیز بر عهد این سیستم می باشد.

 

۲- رطوبت گلخانه: 

سیستم کنترل از راه دور گلخانه با استفاده از سنسور رطوبتی که در فضای گلخانه نصب شده می تواند میزان رطوبت محیط را تشخیص داده و در صورتی که میزان رطوبت از مقدار تعیین شده کمتر یا بیشتر باشد شما را بوسیله تماس و یا ارسال پیامک مطلع نموده تا گیاهان آسیب نبینند.

 

۳- دمای محیط گلخانه:

چنانچه یک ترموستات هوشمند در گلخانه نصب نمایید و دمای مجاز گیاهان را برای آن تعیین کنید، در صورتی که دمای محیط گلخانه از دمای تعیین شده بالا و یا پایین تر برود این ترموستات به صورت خودکار دما را به دمای مطلوب گیاهان می رساند به این صورت می توان دمای مناسب گیاهان را در گلخانه فراهم نمود.

 

۴- میزان تابش نور خورشید به گلخانه

با مجهز نمودن گلخانه خود به سیستم سایه می توانید میزان تابش نور خورشید را به گلخانه از راه دور کنترل نمایید. مثلا می توانید در یک زمستان سرد میزان سایه را کمتر نموده تا گیاهان از گرمای نور خورشید بهره ببرند و دچار سرما زدگی نشده و شرایطی سالم و مناسب برای آنها ایجاد شود همچنین می توانید در گرمای تابستان با ایجاد سایه بیشتر از تابش زیاد نور خورشید جلوگیری نمایید.

 

۵- تهویه محیط

ایجاد تهویه مناسب امری مهم و حیاتی برای گیاهان گلخانه هوشمند محسوب می شود برای این منظور لازم است که از سیستم های تهویه مناسب برای گلخانه بهره ببرید.

 

۶- غلظت گاز CO2

با نصب سنسور آشکار ساز نشت گاز یا دتکتور گاز به سادگی می توان غلظت گاز انواع گاز ها مانند کربن مونوکسید، دی اکسید کربن، متان و… را تشخیص داده و دستگاه با ایجاد آلارم و یا ارسال پیامک شما را از وجود غلظت بالای گاز آگاه می نماید.

 

۷- میزان روشنایی گلخانه

در یک گلخانه هوشمند به راحتی می توان روی خاموش و روشن نمودن چراغ ها از راه دور تسلط داشت و در صورت لزوم میزان روشنایی را تنظیم نمود.

 

تایمر آبیاری برقی


پیشنهاد مطالعه: | کنترلر سیستم آبیاری چیست؟ | چرا باید از تایمر آبیاری استفاده کنیم؟|


 

 

مزیت های گلخانه هوشمند

۱- امکان کنترل گلخانه از راه دور و صرفه جویی در زمان

اگر گلخانه شما مجهز به یک سیستم کنترل از راه دور گلخانه نباشد می بایست زمان زیادی را در گلخانه سپری کنید تا به صورت دستی تنظیمات را انجام دهید اما با به کار گیری گلخانه هوشمند به سادگی و از راه دور بسیاری از کارهای گلخانه را انجام خواهید داد در نتیجه از اتلاف زمان جلوگیری خواهد شد.

 

۲- بهبود عملکرد گلخانه

بهره وری از یک گلخانه هوشمند می تواند بهبود کیفیت محصولات را به دنبال داشته باشد به علت اینکه همه عوامل مورد نیاز گیاه به صورت اتوماتیک و خودکار و بدون هیچ نقصی تامین شده و در نتیجه گیاه به بهترین حالت ممکن رشد خواهد نمود.

 

۳- صرفه جویی در هزینه و انرژی

از بهترین اثرات نصب سیستم کنترل از راه دور گلخانه صرفه جویی در هزینه و انرژی می باشد و می توان مانع از مصرف بیهوده انرژی و افزایش هزینه ها شد. زیرا تنظیمات این سیستم ها بگونه ای است که دقیقا براساس شرایط محیطی و نیاز گیاه می باشد و از مصرف بیهوده انرژی جلوگیری می نماید. مثلا شما می توانید از راه دور چراغ های اضافی یا دستگاه های برقی اضافی را خاموش نمایید و یا با آبیاری متناسب با نیاز گیاه از هدر رفت آب جلوگیری نمایید.

 

۴- امکان زمان بندی و برنامه ریزی گلخانه

با زمان بندی و برنامه ریزی تجهیزات گلخانه هوشمند دیگر لازم نیست نگران خاموش یا روشن نمودن و یا تنظیم تجهیزات موتورخانه باشید زیرا تمام عملیات ها به صورت خودکار و برنامه ریزی شده انجام خواهد شد.

 

۵- هوشمند سازی براساس استراتژی مورد نظر

شما می توانید تنظیمات مورد نظر را به حافظه گلخانه هوشمند وارد نمایید تا در صورت تغییر شرایط محیطی مطابق آنچه که شما دستور داده اید عمل نماید. مثلا می توانید این دستور را ثبت نمایید که در صورت کاهش دمای هوا به یک گیاه خاص آب کمتری داده شود.

 

 

تایمر آبیاری برقی

 

در نهایت می توان گفت با توجه به اهمیتی که امروزه گلخانه ها پیدا نموده اند بهتر است آنها را مجهز به یک سیستم کنترل از راه دور نماییم تا علاوه بر افزایش کارایی و بهره روی آنها، خود نیز آسایش خاطر بیشتری داشته باشیم.

 

نتیجه گیری

استفاده از تایمر آبیاری برقی و دیگر اجزاری هوشمندسازی گلخانه به شما کمک میکند تا بطور موثر و اقتصادی آب را به گیاهان ارائه دهید و زمان و انرژی خود را صرفه جویی کنید. جهت خرید تجهیزات هوشمند سازی نظیر تایمر آبیاری هوشمند، خرید تجهیزات کنترل از راه دور و دستگاه های کنترل پیامکی با ضمانت کیفیت و سلامت محصول و همچنین معتبر ترین برندها میتوانید به فروشگاه اینترنتی مهام مارکت مراجعه نمایید. مهام مارکت عاملیت فروش تایمر (کنترلر) آبیاری و اس ام اس کنترلر بهترین برندها ی بازار در تهران میباشد. جهت ثبت یک تجربه خرید ایمن و مطمعن برای مشتریان محترم امکان استفاده از مشاوره رایگان تلفنی با کارشناسان فنی ما نیز فراهم شده است.