چرا باید از موتورخانه هوشمند استفاده کرد؟

سیستم کنترل هوشمند موتورخانه چیست؟

 

در این بخش از مقالات مهام مارکت به بررسی فواید و کاربردهای موتورخانه هوشمند می پردازیم. اگر میخواهید که تجهیزات موتورخانه شما با توجه به نیاز ساختمان به کار گزفته شوند و از کارکرد بیهوده آنها جلوگیری کنید راه اندازی یک سامانه کنترل هوشمند موتورخانه به شما پیشنهاد می شود. نحوه کارکرد این سامانه به این صورت می باشد که با استفاده از سنسورهای قرار داده شده در داخل و خارج ساختمان و مطابق به شرایط محیطی نیاز حرارتی ساختمان تشخیص داه شده و براساس آن موتورخانه هوشمند شروع به کار می کند. از مزایای بسیار مهم این سیستم می توان به کاهش استهلاک تجهیزات موتورخانه، ایجاد دمای آسایش در داخل ساختمان و در نهایت کاهش مصرف سوخت اشاره نمود.

 

 

یک سامانه موتورخانه معمولی چگونه کار می کند؟

 

در سیستم های موتورخانه غیر هوشمند برای تنظیم نمودن دمای آب گرمایشی و مصرفی ساختمان از یک ترموستات معمولی استفاده می شود که توسط مسئول موتورخانه دمای آن به صورت ثابت روی یک مقدار معین تنظیم می شود. روشن و خاموش شدن مشعل ها براساس این دمای تعیین شده اتفاق می افتد. از معایب بسیار بزرگ این ترموستات ها این است که در مقابل تغییرات دمایی داخل و خارج ساختمان نحوه کارکرد آنها تغییر نمی کند و ثابت است در نتیجه در صورتی که دمای هوا تغییر کند و ساختمان نیاز به گرمای کمتر و یا بیشتر از حد تعیین شده داشته باشد موتورخانه با دمای ثابت کار می کند و دمای آسایش را برای ساکنین فراهم نمی کند و در نهایت هدر رفت انرژی نیز اتفاق می افتد. علاوه بر این در ساختمان های اداری مانند شرکت ها، کارخانه ها، مدارس، مساجد و… استفاده از موتورخانه های قدیمی به دلیل کارکرد بیهوده و بدون استفاده آنها در ساعاتی که تعطیلی می باشد و کسی حضور ندارد، بسیار اشتباه است و موجب هدر رفت بسیار زیاد انرژی می شود.

 

موتورخانه هوشمند

 

 

چرا باید از سیستم کنترل هوشمند موتورخانه استفاده کنیم؟

 

مزایای بهره وری از موتورخانه هوشمند

 

 • بهره بردن از دمای مطبوع و مناسب با شرایط محیطی
 • صرفه جویی در مصرف گاز و انرژی
 • کاهش هزینه ها ی مربوط به نگهداری و تعمیرات تجهیزات، قبوض دریافتی و…
 • کاهش میزان استهلاک تجهیزات و افزایش عمر مفید آنها
 • امکان نصب کنترلر قابل تنظیم و برنامه ریزی زمانی
 • قابلیت نماش و کنترل همه نقاط تحت کنترل سیستم
 • قابلیت عیب یابی و مشاهده مشکلات احتمالی موتورخانه بوسیله نمایشگر دستگاه
 • کنترل تجهیزات موتورخانه مانند مشعل و پمپ و…
 • عدم نیاز به پیمانکار دائمی
 • کاهش آلاینده های محیط زیست

 

 

هدف از هوشمندسازی موتورخانه

 

 • کاهش انژی مصرفی موتورخانه
 • ایجاد دمای آسایش و تثبیت دمای هوا در ساختمان
 • تامین و ثابت نگه داشتن دمای آب گرم مصرفی ساختمان های مسکونی بخصوص در روزهای پرمصرف مثل روزهای تعطیل
 • امکان کنترل موتورخانه در ساختمان های اداری و غیر مسکونی و خاموشی موتورخانه در مواقع لزوم

 

 

سیستم کنترل هوشمند موتورخانه چگونه موجب صرفه جویی در مصرف انرژی می شود؟

 

۱- با توجه با اینکه دمای آب چرخشی داخل ساختمان ها (رادیاتورها) براساس تغییرات دمایی محیط خارج به صورت هوشمند تنظیم می شود بنابراین همیشه دمایی مناسب داشته و دمای بیشتر از حد مورد نیاز ایجاد نکرده در نتیجه انرژی به صورت بیهوده هدر نمی رود. 

 

۲- موتورخانه هوشمند امکان تامین آبگرم مصرفی براساس نیاز افراد ساختمان را دارد در واقع می توان سیستم را تنظیم نمود بطوریکه زمانهایی مانند روزهای تعطیل که به آبگرم مصرفی بیشتری نیاز است درجه بالاتر باشد و در طول شب که نیاز به آب گرم کمتری می باشد درجه پایین تر باشد.  

 

۳- قابلیت برنامه ریزی و کنترل سیستم بخصوص در ساختمان های اداری و تجاری به صورتی که در زمان کاربری و استفاده از ساختمان موتورخانه روشن شود و کار کند و در هنگام تعطیلی و ساعات شب موتورخانه خاموش شود و در نتیجه در مصرف انرژی صرفه جویی شود.

 

 

 

همانطور که در مطالب بالا اشاره شد مجهز بودن به یک سیستم کنترل هوشمند موتورخانه چه برای ساختمان های مسکونی و چه ساختمان های اداری و تجاری مانند موسسات، کارخانه ها، مساجد، مدارس و… امری لازم و ضروری است.

 

برای مشاهده و خرید سیستم های کنترل هوشمند موتورخانه کلیک نمایید…

 


مطالب مشابه: