برای خرید باربیکیو باید به چه نکاتی توجه نمود؟

به چه نکاتی می بایست هنگام خرید باربیکیو توجه نمود؟

اهمیت خرید باربیکیو

امروزه داشتن یک باربیکیو مناسب برای هرخانه ای امری واجب و ضروری است چرا که علاوه بر داشتن یک طعم فوق العاده برای غذاهایی که به این روش تهیه می شوند می توان به سالم و رژیمی بودن آنها نیز اشاره نمود بنابراین خرید باربیکیو را می توان جز یکی از خریدهای مهم برای هر خانه ای به شمار آورد. باربیکیو های گازی و ذغالی سایت مهام مارکت در مدلهای رومیزی، دیواری، ایستاده با پایه ساده و کابینتی و در سایزهای مختلف با قابلیت استفاده در آپارتمان ها، حیاط منازل، تراس، باغ و ویلا و… ارائه شده اند. این باربیکیو ها علاوه براینکه قابلیت استفاده با گاز شهری و گاز کپسول را دارا هستند می توان از آنها به صورت ذغالی استفاده نموده و طعم یک غذای دودی را تجربه کرد.

 

 

 

مزایای استفاده از باربیکیو

  • اگر شما یک باربیکیو مناسب تهیه کنید از مزایای زیر بهره مند خواهید شد:
  • پایین بودن زمان پخت و پز و در نتیجه آبدار بودن و خشک نشدن گوشت و مواد غذایی دیگر
  • بالا بودن ایمنی در هنگام کار با باربیکیو
  • امکان تنظیم حرارت و شعله 
  • کمتر بودن آلودگی و تمیزی نسبت به منقل
  • دودی شدن طعم غذا
  • کم کالری و رژیمی بودن غذا
  • قابلیت حمل باربیکیوهای کوچک
  • هزینه پایین و نصب و راه اندازی آسان

 

نکات مهم در هنگام خرید باربیکیو

پس از آشنایی با باربیکیو و مزایای استفاده از آن، بهتر است با همه نکاتی که در هنگام خرید یک باربیکیو مناسب باید به آنها دقت کنید آشنا شویم:

 

۱- سوخت مصرفی باربیکو

همانطور که میدانید ممکن است سوخت مصرفی باربیکیو ها شامل گاز، ذغال، برق، گاز و ذغال باشد بنابراین باید با توجه به نوع سوخت مصرفی مورد نظر نسبت به خرید باربیکیو مناسب اقدام نمایید.

 

۲- اندازه باربیکیو

باربیکیو ها در ابعاد مختلفی شامل اندازه معمولی، بزرگ و قابل حمل وجود دارند. مثلا باربیکیو معمولی برای تعداد نفرات ده نفر به پایین قابل استفاده می باشد این مدل باربیکیو دارای قیمت مناسب و کم جا می باشد. باربیکیو بزرگ برای مهمان ها و دورهمی ها با جمعیت زیاد قابل استفاده می باشد این مدل باربیکیو ها سوخت مصرفی بالایی داشته و جای بزرگ تری را هم نیاز دارد. باربیکیو های کوچک و قابل حمل برای تعداد افراد کمتر از 5 نفر قابل استفاده می باشد بنابراین بهترین گزینه برای استفاده خانگی، مسافرت و تفریح ها است.

 

۳- مدل باربیکیو

باربیکیو ها در مدل های رومیزی، دیواری، ایستاده با پایه ساده و ایستاده با پایه کابینتی در بازار وجود دارند که با توجه به نیاز خود باید باربیکیو مناسب را انتخاب نمایید. همچنین برخی از مدلها دارای شعله پلوپز برای پخت برنج و برخی دارای محفظه سرخ کن می باشند که هنگام خرید باربیکیو باید به این امکانات نیز توجه نمود.

 

۴-  جنس باربیکو

بکی از موارد مهم در هنگام خرید باربیکیو توجه به جنس آن می باشد. انتخاب یک باربیکیو باجنس با کیفیت از اهمیت بالای برخوردا است زیرا کیفیت، کارایی و عمر مفید یک باربیکیو ارتباط مستقیمی با جنس آن دارد. مدل هایی با جنس استیل و آلومینوم اگرچه قیمت بالایی دارند اما بهترین انتخاب هستند زیرا با گذر زمان زیبایی و کیفیت خود را حفظ کرده و با ظاهر زیبا و درخشان خود موجب زیبایی منزل شما خواهد شد. باربیکیوها با جنس فلز قیمت مناسبی دارند اما ضد زنگ بودن آنها بسیار حائز اهمیت می باشد.

 

۵- جنس صفحه گریل باربیکیو

یکی از مهمترین نکات در هنگام خرید باربیکیو توجه به جنس صفحه گریل می باشد زیرا صفحه گریل با حفظ حرارت درون خود موجب پخت مواد غذایی بدون شعله مستقیم می شود که در دو نوع مسطح و شبکه ای وجود دارند. صفحه گریل آهنی با روکش لعاب یا تفلون از کیفیت پایینی برخوردار هستند زیرا به مرور زمان و سوخته شدن روکش لعابی علاوه بر پاییین آمدن کارایی باربیکیو موجب ظاهر نامناسب آن خواهد شد. صفحه گریل از جنس استیل نسبت به مدلهای آهنی بهتر بوده اما نقطه ضعف آن  چسبیدن موادغذایی و مشکل بودن نظافت همچنین تغییر رنگ در اثر گذشت زمان می باشد. بهترین جنس برای صفحه گریل چدن می باشد زیرا بیشترین ظرفیت حرارتی را داراست و با نگه داستن گرمای بیشتر دورن خود موجب طبخ سریعتر و برشتگی و طعم بهتر مواد غذایی می شود.

 

 

۶- قابلیت جابه جایی باربیکو

برای برخی از افراد بسیار مهم است که بتوانند باربیکیو را به هرمکانی که دلشان میخواهد ببرند و از یک کباب عالی لذت ببرند به همین دلیل این افراد می بایست دقت کنند که یک باربیکیو قابل حمل و کوچک تهیه کنند. همچنین مدل هایی که با گاز شهری کار می کنند باید این قابلیت را داشته باشند که به گاز کپسول متصل شوند تا بتوان آنها را به مکان مورد نظر جابه جا نمود. همچنین می توان باربیکیو با مدل گازی و ذغالی تهیه نمود تا در صورت نبود گاز از قابلیت ذغالی آن استفاده کرد.

 

۷- قابلیت شستشو و نظافت آسان باربیکیو

یکی از نکات مهم در انتخاب باربیکیو قابل شستشو بودن آن می باشد زیرا مواد غذایی که توسط باربیکیو پخته می شود احتمال دارد که به آن بچسبد و در صورتی که نظافت نشود در طبخهای بعدی سوخته شده و در نتیجه موجب ایجاد بو و طعم نامطبوع در غذا می شود.

 

۸- ایمن بودن باربیکیو 

در هنگام خرید باربیکیو باید به این نکته توجه کنید که این وسیله از ایمنی کافی برخوردار باشد و به صورت اصولی و استاندارد طراحی و ساخته شده باشد.

 

 

 

نکات ایمنی که در هنگام استفاده از باربیکیو باید رعایت شوند:

۱- از کباب پز در فضای باز استفاده کنید.

همانطور که میدانید کبابپز ها برای خارج از منزل طراحی شده اند بنابراین نباید از آنها در فضای بسته استفاده کرد. همچنین هنگامی که از آن در تراس، حیاط خلوت و پاسیو استفاده کنید بسیار مراقب باشید و هرگز مواد آتش زا را در کنار باربیکیو قرار ندهید. همچنین از قرار دادن باربیکیو در نزدیکی شاخه های درختان خودداری کنید.

 

 

۲- اطمینان حاصل کنید که باربیکیو روی زمین محکم قرار گرفته است.

دقت کنید که کباب پز را روی سطوح نا هموار قرار ندهید که خطر افتادن برای آن وجود نداشته باشد.

 

۴- مراقب باشید باربیکیو گازی نشتی نداشته باشد.

قبل از استفاده از باربیکیو گازی نسبت به چک کردن شلنگ گاز آن اقدام نمایید که نشتی نداشته باشد. برای این کار می توانید از مقداری کف صابون روی شلنگ استفاده کنید و در صورتی که شلنگ نشتی داشته باشد از سوراخ حباب بیرون خواهد زد.

 

۳- نظافت باربیکیو را جدی بگیرید.

تمیز نمودن چربی و موادغذایی باقی مانده روی سطوح باربیکیو بسیار مهم است در غیر اینصورت به مرور زمان از کارایی باربیکیو کاسته می شود در ضمن در باربیکیو ذغالی پس از سرد شدن ذغال نسبت به تمییز کردن آن اقدام نمایید.

 

۴- هنگامی که نزدیک باربیکیو روشن هستید ایمنی را رعایت کنید.

دقت کنید هنگامی که باربیکیو روشن است کودکان و حیوانات به آن نزدیک نشوند در ضمن از حرکت دادن باربیکیو روشن جدا خودداری کنید و برای جابه جایی آن تا خنک شدن کامل صبر کنید. 

 

۵- در باربیکیو ذغالی از مواد آتش زایی که مناسب ذغال است استفاده کنید و از به کار بردن سایر مواد آتش زا خودداری نمایید.

۶- فردی که در حال استفاده از باربیکیو می باشد باید مراقب خود باشد که دچار سوختگی نشود همچنین از لباس مناسبی استفاده کند که دچار آتش سوزی نشود.

 


محصولات پیشنهادی: