آنچه که باید درباره گاز مونوکسید کربن بدانیم

در این بخش از مقالات گاز رسانی در مهام مارکت درباره آنچه که باید درباره گاز مونوکسید کربن و سنسور مونوکسید کربن بدانیم توضیح خواهیم داد.

گذشته از خطر نشت گاز و انفجار وآتش سوزی در نصب و راه اندازی وسایل گرمایشی، خطر دیگری در این زمینه همواره هموطنان را تهدید می کند که فقط مخصوص وسایل گازسوز نیست و هر وسیله گرمایشی یا حتی غیرگرمایشی که به نوعی شعله ای در آن وجود دارد و اکسیژن محیط را مصرف می کند عامل بروز این خطر می باشد و آن، خطر مسمومیت با گاز کشنده مونوکسید کربن (CarbonMonoxide) است.

انواع بخاری های گازی، نفتی، شومینه، پکیج، آبگرمکن و … از جمله این وسایل است. حتی خودرویی که به مدت طولانی در محیط بسته روشن بماند می تواند باعث تولید این گاز کشنده شود. همان گازی که از آن به عنوان قاتل خاموش یا مرگ خاموش یاد می شود.

این گاز به دلیل کاهش اکسیژن در محیط به وجود می آید. یعنی اگر در محیطی که یک وسیله شعله دار وجود دارد و راه مناسبی برای ورود هوا نباشد به زودی در آن محل گاز مونوکسید کربن تولید و منتشر می شود. اگر تمام عناصر تشکیل دهنده آتش (حرارت، ماده سوختنی و اکسیژن) به نسبت مناسب و کافی کنار هم وجود داشته باشد، مشکل خاصی ایجاد نمی شود اما خطر واقعی زمانی است که به هر دلیلی اکسیژن محیط کاهش پیدا کرده و گاز مونوکسید کربن (CO) تولید و منتشر می شود. اگر اکسیژن بطور کامل قطع شود باعث خاموش شدن سریع شعله آتش شده و خطری ندارد اما کاهش اکسیژن خطرات زیادی دربر دارد.

گاز مونوکسید کربن (CO) با فرمول شیمیایی یک اتم کربن و یک اتم اکسیژن حاصل سوختن ناقص کربن است. این گاز بی بو، بی رنگ، بدون مشخصه خاص و کمی سبکتر از هواست و به دلیل قابلیت انتشار بسیار بالایی که دارد به سرعت تمام فضای محیط را انباشته می کند و همه حاضرین را در معرض مسمومیت قرار می دهد.

میل ترکیبی این گاز با هموگلوبین خون ۲۵۰ تا ۳۰۰ برابر بیشتر از میل ترکیبی اکسیژن با هموگلوبین است. وظیفه هموگلوبین، رساندن اکسیژن به بافت ها و اندام های بدن است که به محض ورود ملکول مونوکسید کربن، در کنار هموگلوبین قرار گرفته و اجازه اکسیژن رسانی به اندام ها را نمی دهد و به سرعت فرد دچار مسمومیت می شود. بیشترین حد مجاز این گاز در محل زندگی انسان PPM 9 است و هرچه میزان آن بیشتر شود ریسک خطر بالاتر می رود تا آنجا که اگر این میزان به PPM 1600 برسد در کمتر از ۱ ساعت فرد را از پای خواهد انداخت.

از آنجایی که نشانه های مسمومیت با این گاز بسیار شبیه سرماخوردگی است، بسیاری آن را جدی نمی گیرند تا به مرحله بحرانی می رسد. از اولین نشانه های مسمومیت با این گاز، ایجاد حالت ضعف و سستی در بدن و در ادامه سردرد، درد شکمی، سرگیجه، تهوع و استفراغ، ایجاد حالت دوبینی و تنفس های سریع و کوتاه است و اگر افراد کماکان در این محیط آلوده باقی بمانند در حالت تشنج، بیهوشی و حتی کما قرار گرفته و در نهایت مرگ پدیدار می شود.

در برخورد با افراد آسیب دیده با این گاز ضمن تماس فوری با نیروهای امدادی (آتش نشانی و اورژانس) به سرعت فرد مسموم را از محل خارج کرده و به فضای باز منتقل کنید و اگر شدت مسمومیت بالاست آنان را به مراکز درمانی منتقل نمایید. سپس در و پنجره ها را باز کرده و تمام منابع گازسوز و شعله دار محیط را خاموش کنید و حتماً توسط افراد متخصص مسئله را بررسی و منبع تولید و انتشار این گاز را بیابید و نسبت به رفع آن اقدام کنید تا از تکرار آن جلوگیری شود.

همانطور که در ابتدای سخن عرض کردیم، حوادث گازگرفتگی از آن حوادثی است که تنها با کمی دقت می توان از بروز آن جلوگیری کرد و برعکس، کمی بی احتیاطی می تواند عواقب جبران ناپذیری داشته باشد.

یکی از تجهیزاتی که میتواند کمک شایانی در جلوگیری از حوادث گاز گرفتگی ایفا کند بکار بردن سنسور مونوکسید کربن می باشد و همچنین کنترل مرتب دودکش ها و وسایل گاز سوز می باشد.

شرکت مهام صنعت اندیشه تامین کننده انواع تجهیزات گازرسانی و ایمنی و آتش نشانی

برای خرید سنسور مونوکسید کربن کلیک کنید…

 

در ادامه با مشاهده این ویدیوآنچه که باید درباره «مرگ خاموش» در فصل سرما بدانید مشاهده خواهید کرد.

 

 

🔹هر ساله با نفوذ هوای سرد به کشور و افزایش استفاده از وسایل گرمایشی گازسوز، تعدادی از هموطنان در اثر مسمومیت با گاز مونوکسیدکربن جان خود را از دست می‌دهند.
🔹حتما یکبار این کلیپ را با دقت ببینید


مطالب مشابه: