پیشگیری از مسمومیت با گاز مونوکسید کربن

همانطور که در این بخش از مقالات گاز رسانی در مهام مارکت می خوانید درباره پیشگیری از گاز گرفتگی با گاز مونوکسید کربن توضیح خواهیم داد.

 1. استفاده از وسایل گرمایشی استاندارد در پیشگیری از این مسمومیت از اهمیت بالایی برخوردار است و بخاری های بدون دودکش به هیچ عنوان از تولید گاز مونوکسید کربن جلوگیری نمی‌ کند.
 2. کنترل و انسداد منافذ مسیر دودکش قبل از راه اندازی بخاری بهترین راه پیشگیری از بروز حوادث مسمومیت به شمار می‌رود.
 3. دقت و توجه به داغ بودن دودکش نیز بهترین آزمایش سلامت دودکش است. اگر لوله دودکش بخاری شما سرد است دلیل آن خارج شدن محصولات احتراق و گازهای سمی از دودکش است. در این صورت باید ضمن رفع نقص به طور موقت با باز کردن پنجره یا قسمتی از در تهویه در محیط ایجاد نمایید.
 4. همچنین داشتن کلاهک مخصوص برای دودکش در پشت پشت بام ها برای جلوگیری از عدم بروز خاموشی بخاری و به دنبال آن اهمیت بالایی دارد.
 5. رنگ شعله بخاری و وسایل پخت و پز باید آبی باشد و چنانچه رنگ شعله قرمز زرد و یا نارنجی باشد حتماً نقص در سوخت‌رسانی و کمبود اکسیژن در محیط است که سریعاً باید تعمیر و سوخت رسانی شود. اگر رنگ شعله بخاری آبی نباشد ممکن است هوای کافی به بخاری نرسیده و تولید گاز مونوکسیدکربن کند.
 6.  در صورت استفاده از وسایل گرمایشی مانند بخاری و شومینه نباید تمامی روزانه های جریان هوا در منزل و به ویژه اتاق خواب مسدود شود.
 7. از نصب آبگرمکن در حمام روشن کردن شعله های اجاق گاز در آشپزخانه جهت گرم نگه داشتن محیط داخل خانه جداً خودداری کرد.
 8. شومینه مشترک برای چند ماه در صورت کوچک بودن سایز مجرای خروجی و لوله‌کشی آن باعث برگشت دود از شومینه روشن طبقات پایین به داخل آپارات مائده شومینه خاموش طبقات بالاتر می گردد.
 9. انتهای کلیه دودکش ها باید حداقل یک متر از سطح با و حداقل یک متر از دیوار جانبی بام نام فاصله داشته و دارای کلاهک مخصوص به شکل h باشد.
 10. دودکش و و اتصالات آن باید از جنس مقاوم و بدون هیچگونه منفعتی یا نشتی در سرتاسر آن باشد و به کارگیری لوله های آکاردئونی آلومینیومی مجاز نیست.
 11. شیب لوله های افقی در داخل واحدها باید مثبت و رو به بالا و ارتفاع عمودی لوله در بیرون حداقل سه برابر طول و افقی آن باشد .
 12. قطر لوله دودکش باید مساوی یا بزرگتر از قطر لوله خروجی دستگاه گازسوز باشد.
 13. اگر فضای خود را با شوفاژ و سیستم حرارت مرکزی گرم کنید درزبندی و بستن منافذ به منظور جلوگیری از اتلاف حرارتی بلا مانع می باشد .
 14. در صورتی که از بخاری های گازسوز به منظور گرمایش محیط استفاده می کنید حتما مختصری تهویه از طریق درب یا پنجره در فضا ایجاد نمایید و از درز بندی و بستن کامل منافع خود داری کنید از قرار دادن لوله خروجی بخاری به داخل ظرف آب جدا خودداری کنید.
 15. از به کاربر بردن وسایل گرمایشی بدون نصب دودکش و یا دارای نقص در دودکش جداً خودداری کنید.
 16. آبگرمکن های دیواری گازی اگر به مدت طولانی روشن باشد خطرناک می‌شوند .
 17. به‌کار گیری آبگرمکن های دیواری در فضاهای بسته یا مکان های فاقد جریان هوا مجاز نیست.
 18. هر وسیله گازسوز باید دارای یک دودکش مستقل و منتهی به فضای بیرون باشد.
 19. سرتاسر مسیر دودکش ها را به منظور اطمینان از هدایت مناسب محصولات احتراق به فضای بیرون کنترل و اطمینان حاصل کنید.
 20. هیچگاه کباب پز یا نقد را درون خانه دارای یا محوطه بسته استفاده نکنید.
 21. هیچ گاه از چراغ یا بخاری نفتی و گازی که فاقد دودکش از درون خانه به خصوص هنگام خواب استفاده نکنید.
 22. درون خانه به خصوص در محل خوابتان دستگاه هشدار گاز مونوکسید کربن  نصب کنید.
 23. تعمیر وسایل گرمایشی توسط افراد غیر غیر مجرب و بی‌تجربه بیان است آنها توسط افراد خانواده باعث ایجاد خطر می شود .
 24. از قرار دادن لوله خروجی کلیه وسایل گازسوز به داخل ظرف آب جدا خودداری کنید.
 25. دودکش تاسیسات می بایست به صورت دوره‌ای تمیز گردد.
 26. در فصل سرما توصیه می شود دریچه کولر بسته شود زیرا کانال کولر به علت داشتن ارتفاع و قطر بیشتری نسبت به دودکش ساختمان عمل دودکش قوی‌تری انجام داده و می‌تواند به عنوان دودکش عمل کرده و جریان خروج دود از دودکش به صورت معکوس انجام می‌شود. این عمل خصوصاً در مواقعی که منافذ ورود هوا به داخل فضای بنام از سود بوده باشد بهتر و راحت تر صورت می گیرد و می تواند در حالت جریان معکوس یعنی عمل ورود هوا از دودکش و خروج حرارت و محصولات احتراق از کانال کولر صورت گیرد.
 27. برای اتصال اجاق گاز و سایر دستگاه‌هایی که استفاده از شیلنگ برای آنها مجاز شناخته شده به سیستم لوله‌کشی باید از شیلنگ های لاستیکی تقویت شده که مخصوص گاز ساخته شده است دارای استاندارد استفاده شود طول شیلنگ گاز نباید حداکثری از ۱۲۰ سانتیمتر بیشتر باشد استفاده از شیلنگ های طبیعی برای رساندن گل گاز به نقاط مختلف منزل بسیار خطرناک است و باید از این کار اجتناب نمود برای محکم کردن شیلنگ های گاز بایستی از بست های فلزی مناسب استفاده نمود.
 28. شکل دادن به لوله بخاری جداً خودداری فرمایید.

گاز مونوکسید کربن

فاصله مناسب دستگاه های گازسوز و دودکش آن ها از مواد اشیای قابل آتش سوزی باید:

برای خرید سنسور آﺷﻜﺎرﺳﺎز ﻣﻮﻧﻮاﻛﺴﻴﺪ کربن کلیک کنید…


مطالب مشابه: