کاربرد شیربرقی گاز یا سلونوئید ولو| قسمت ۲

در این بخش از مقالات گاز رسانی در مهام مارکت درباره کاربرد شیربرقی گاز یا سلونوئید ولو و سنسورهای آشکارسازگاز یا سنسورهای اعلام حریق توضیح خواهیم داد.

شیربرقی گاز یا سلونوئید ولو و دریافت فرمان از سنسورهای آشکارسازگاز یا سنسورهای اعلام حریق

نوعی از شیرهای برقی یا سلونوئیدولوها که بیشتر در صنایع گاز گرمایشی برای کنترل ایمنی منازل مسکونی و یا صنعتی و جهت هوشمند سازی به کار می روند شیربرقی گاز می باشند که این شیرها عمدتا به صورت نرمالی اپن (normal open)  می باشند که بر روی مسیر جریان گاز قرار می گیرند.

شیربرقی گاز

این شیربرقی گاز فرمان مسدود کردن و قطع جریان گاز را از سنسورهای آشکارسازگاز یا سنسورهای اعلام حریق دریافت می کنند به محض فعال شدن سنسورهای آشکارسازگاز و یا سنسورهای اعلام حریق بوبین شیر تحریک شده و جریان گاز را به صورت اتوماتیک مسدود می کند.

سنسورهای آشکارسازگاز یا سنسورهای اعلام حریق

باز شدن این شیرها و برگرداندن آن ها به حالت نرمال و برقراری جریان گاز بصورت دستی می باشد، به این صورت که بعد از بررسی و عمل فعال شدن سنسورها و رفع عیب و ایجاد شرایط نرمال با استفاده از نیروی دست اهرم روی بوبین را به سمت بالا کشیده و مجددا شیر جریان گاز را برقرار می کند.

این شیرها بیشتر در موتورخانه ها و ورودی دستگاه های گاز سوز و یا گاز ورودی آپارتمان ها نصب می شوند. 

شیرهای برقی

بوبین شیرهای برقی بسته به نوع کاربری آن با ولتاژ ۲۲۰ ولت و ۲۴ ولت تغذیه می شوند. بدنه شیرهای برقی بسته به نوع کاربری فشار و نوع سیال از جنس های مختلفی ساخته شده که متریال به کاربرده شده برنج- مس- آلومینیوم و آلیاژهای فولادی می باشند.

فشار کارکرد شیرهای برقی یا سلونوئید ولوها بازه مختلفی دارد که بنا به فشار طراحی و کارکرد محل استفاده می بایست متناسب با آن انتخاب شود. 

سایز شیرهای برقی بسته به نوع کاربری آن در سایزهای مختلفی تولید و مورد استفاده قرار می گیرد.

تهیه و تنظیم : مهندس بهروز لطفی سازمان نظام مهندسی تهران

برای خرید شیر برقی گاز از شرکت مهام صنعت اندیشه کلیلک کنید…

برای خواندن قسمت اول مقاله کاربرد شیربرقی  یا سلونوئید ولو کلیک کنید.

با توجه به حوادث ناگواری گازگرفتگی و انفجار حاصل از نشتی گاز که این روز ها به وفور به گوش میرسد یکی از راهکارهای موثر در پیشگیری از این حوادث استفاده از سنسورهای آشکارسازگاز و یا سنسورهای اعلام حریق و شیر های برقی می باشد در ادامه با مشاهده این فیلم نمونه ای از اجرای تجهیزات ایمنی را مشاهده خواهید کرد.

 
 

مطالب مشابه: