انچه که درباره واکنش شیمیایی گاز مونوکسید کربن ( گاز CO ) باید بدانیم !؟

در این بخش از مقالات گاز رسانی در مهام مارکت درباره انچه که درباره واکنش شیمیایی گاز مونوکسید کربن ( گاز CO ) باید بدانیم !؟ توضیح خواهیم داد.

واکنش تغییر آب – گاز با واکنش شیفت آب-گاز به انگلیسی  Water gas shift:

(reaction) مخفف انگلیسی (WGSR): یک واکنش شیمیایی است که طی آن کربن مونوکسید در واکنش با بخار آب، تولیدکربن دی اکسید وگاز هیدروژن می کند. اهمیت این واکنش از این جهت است که از دو ماده ارزان و فراوان (CO, H2O) می توان گاز هیدروژن که کاربردهای صنعتی فراوان دارد تولید کرد. این واکنش نخستین بار توسط دانشمند ایتالیایی فلیس فونتانا در سال ۱۷۸۰ کشف شد. این واکنش موجب می شود که خطر استفاده از تجهیزات گازسوز در اتاق خوابی که در آن حمام تعبیه شده است نسبت به اتاق خوابی که در آن حمام وجود ندارد دو چندان شود .

CO + H2O=CO2 +H2

 

گاز CO

 

بخاری، شومینه و آبگرمکن های نفتی باگازی از جمله وسایلی هستند که با افزایش موارد استفاده در زمستان خطرساز می شوند و در صورت ناقص سوختن، گاز منواکسیدکربن CO تولید می کنند. گازی که از آن به عنوان قاتل نامرئی یاد می شود که در اغلب موارد بی اطلاعی و سهل انگاری استفاده کنندگان نسبت به رعایت نکات ایمنی، شرایط را همچنان برای ادامه روند جنایت های قاتل نامرئی حفظ کرده است. مسمومیت با منواکسید کربن هر ساله هزاران نفر را به کام مرگ کشانده یا راهی بیمارستان می کند. این امر باسرد شدن هوا تشدید می شود . منواکسیدکربن توسط سوختن ناقص تمامی سوخت های آلی (بنزین، ذغال سنگ، نفت سفید، پلاستیک، چوب یاگاز طبیعی) تولید می شود. این گاز بی رنگ، بی بو و بی مزه بوده و به عنوان قاتل خاموش شناخته شده است. همچنین این گاز، مقدار اکسیژن حمل شده توسط جریان خون را کم کرده و توانایی سلول های بدن را برای استفاده از مقدار کم اکسیژن مهار می کند.

گاز CO از هرنوع سوختن ناقص سوخت های عالی حتی گاز طبیعی تولید می شود. میل ترکیبی منواکسیدکربن با هموگلوبین خون ۲۴۰ – ۳۰۰ برابر بیشتر از میل ترکیبی اکسیژن باخون است به این ترتیب در مکان هایی که درصد CO افزایش یابد احتمال مسمومیت وجود دارد. در محیط های بسته ریسک این مسمومیت بالاتر است. گاز منواکسیدکربن گازی است بی رنگ، بی بو، بی مزه، سمی، دارای وزن مولکولی ۲۸ کمی سبکتر از هوا است، قابلیت اشتعال دارد و در هوا باشعله آبی می سوزد، مخلوط آن با هوا قابلیت انفجار دارد (۱۲ . ۵-۷۴) به مقدار ناچیز در آب حل می گردد. در الکل و کلریدمس قابل حل می باشد، باگاز کلر، استیلن، فلوئور و اکسیژن به شدت واکنش می دهد، از سوختن ناقص کربن و ترکیبات آن در هوا تولید می شود. تمایل واکنش شیمیایی گاز CO با هموگلوبین خون در بدن ۲۰۰ برابر بیشتر از اکسیژن است، عمل ذخیره یاتماس اکسیژن را با نسوج بدن مختل می سازد .

کنترل و انسداد منافذ مسیر دودکش قبل از راه اندازی بخاری بهترین راه پیشگیری از بروز حوادث مسمومیت به شمار می رود و دقت و توجه به داغ بودن دودکش نیز بهترین آزمایش سلامت دودکش است همچنین داشتن کلاهک مخصوص برای دودکش در پشت بام ها برای جلوگیری از عدم خاموشی بخاری و به دنبال آن انتشار گاز CO اهمیت بالایی دارد. فراموش نکنید استفاده وسایل گرمایشی استاندارد در پیشگیری از این مسمومیت از اهمیت بالایی برخوردار است بخاری های بدون دودکش به هیچ عنوان از تولید گاز CO جلوگیری نمی کند. کنترل و انسداد منافذ مسیر دودکش قبل از راه اندازی بخاری بهترین راه پیشگیری از بروز حوادث مسمومیت به شمار میرود و دقت و توجه به داغ بودن دودکش نیز بهترین آزمایش سلامت دودکش است همچنین داشتن کلاهک مخصوص برای دودکش در پشت بام ها برای جلوگیری از عدم خاموشی بخاری و به دنبال آن انتشار گاز CO اهمیت بالایی دارد.  فراموش نکنید استفاده وسایل گرمایشی استاندارد در پیشگیری از این مسمومیت از اهمیت

بالایی برخوردار است بخاری های بدون دودکش به هیچ عنوان از تولید گاز CO جلوگیری نمی کند. مهم ترین منابع تولید منواکسیدکربن در منازل و ساختمان ها را وسایل گازسوز و گرمایشی بدون دودکش یا نقص در دودکش و نشت گاز به مسکونی، استفاده از وسایل خوراک پزی جهت ایجاد گرما، به کارگیری روشنایی گازی به مدت طولانی در فضای بسته و ضعف در دودکش ش ومینه و اتومبیل روشن در پارکینگ ها است.

شرکت مهام صنعت اندیشه تامین کننده انواع تجهیزات گازرسانی و ایمنی و آتش نشانی

برای خرید سنسور آﺷﻜﺎرﺳﺎز ﻣﻮﻧﻮاﻛﺴﻴﺪ کربن کلیک کنید…

در ادامه فیلمی در باره اینکه برای جلوگیری از گاز گرفتی با گازمونوکسیدکربن و مرگ خاموش چه باید کرد ⁉️، مشاهده خواهید کرد…

 


مطالب مشابه: