خطر زلزله در تهران

در این بخش از مقالات ایمنی و آتش نشانی در سایت مهام مارکتدرباره زلزله و ایمن سازی ساختمان ها با استفاده از نصب شیر قطع کن گاز حساس به زلزله ، سیستم اعلام خطر حساس به دود و سیستم های اعلان آتش و .. و انواع آن توضیح خواهیم داد.

 

زلزله تهران

 

شیر قطع کن گاز حساس به زلزله
برای بررسی زلزله تهران باید دو مورد لرزه خیزی و آسیب های وارده بر شهر تهران، در اثر زلزله را مورد بررسی قرار داد.

 

زلزله خیزی تهران و گسل های آن:

 

تهران از کوهپایه های جنوبی البرز آغاز می شود و تا دشت های ری امتداد پیدا می کند. در کوهپایه تهران با دو فرونشست و سه رشته بلندی مواجه هستیم.

بلندی ها:

  1. سعادت آباد، شمیران، دزاشیب
  2. تپه های امانیه، الهیه، قیطریه، فرمانیه
  3. طرشت، عباس آباد

فرونشست ها:

  1. اوین، تجریش، نیاوران
  2. داوودیه

بلندی های شماره یک یعنی سعادت آباد و شمیران و دزاشیب توسط گسل نیاوران روی فرونشست اوین تجریش رانده شده است.

بلندی های شماره دو یعنی امانیه، الهیه، فرمانیه توسط گسل محمودیه از شمال بر روی فرونشست های اوین تجریش نیاوران قرار گرفته اند، این تپه ها از سمت جنوب بر روی فرو نشست داوودیه بر روی نشست داوودیه رانده شده اند.
و اما در سطح دشت تهران تا ری با فرونشست بزرگ ری مواجه هستیم که در آن گسل های معروف ری و کهریزک قرار دارد.

 

آسیب های وارده بر شهر تهران:

 

به صورت تیتروار می توان آسیب ها به صورت زیر بیان کرد:
ریزش ساختمان های مسکونی، تجاری، اداری – قطع و خرابی لوله های آب و گاز – قطع شبکه برق – خرابی و مسدود شدن راه ها و پل ها.
بیشتر ساختمان های شهر تهران جزو ساخت و سازه ای قدیمی می باشد که مقاومت چندانی در برابر زلزله ندارد.

حتی در میان ساخت و ساز های جدید به علت سود جویی و ساخت و ساز های غیر مجاز بیشتر این ساختمان ها در برابر زلزله پایدار نخواهند بود.

حتی در بسیاری از ساخت و سازه ایی که در آن اصول مهندسی عمران و پایداری در برابر زمین لرزه مانند نصب شیر قطع کن گاز حساس به زلزله ، سیستم اعلام خطر حساس به دود و سیستم های اعلان آتش و .. را رعایت کرده اند به خاطر پدیده هایی چون روانگرایی به علت بالا بودن سطح تراز آب در شهر تهران و نوع خاک بعضی مناطق شاهد خرابی ساختمان ها بر اثر زلزله خواهیم بود.

یکی دیگر از عوامل تخریب سازه، احداث سازه ها در شیب بسیار زیاد و همچنین احداث ساختمان ها ، در لبه شیروانی ها به خصوص در نواحی شمالی تهران می باشد که خطر های زمین لغزش و سنگ ریزش را در پی دارد، به طوری که خاک زیر ساختمان ها به حرکت در آمده و در زیر ساختمان ها می لغزد.

نشت های ناگهانی به دلیل نصب نبودن شیرهای برقی در مسیر لوله گاز و استاندارد نبودن ساختمان ها در اثر زمین لرزه، یکی دیگر از خطرهای زلزله می باشد، در خاک های سست و دستی مانند یوسف آباذ و نواحی جنوب تهران خاک دارای پتانسیل بسیار بالایی برای نشست می باشد که نیروی زمین لرزه این پتانسیل را فعال می سازد، این مشکل در نواحی مانند میدان ونک، گاندی، خیابان مطهری و عباس آباد که در اثر تسطیح تپه ها به وجود آمده اند بسیار جدی می باشد.

مشکلاتی چون نا امنی و آشوب بعد از زمین لرزه نیز وجود دارد که مربوط به حوزه روانشناسی و جامعه شناسی می باشد. عدم وجود گروه های انداد و نجات، قطع لوله های آب و شبکه برق، آتش سوزی ناشی از ترکیدن لوله های گاز به دلیل نصب نبودن شیر قطع کن گاز حساس به زلزله و بسیاری مشکلات دیگر بر خود مشکل زمین لرزه دامن زده و بحران را جدی تر می کند.

 

در این ویدیو ۶ توصیه مهم ایمنی هنگام وقوع زلزله را مشاهده خواهید کرد.

 

برای خرید شیرحساس به زلزله کلیک کنید.

شرکت مهندسی مهام صنعت اندیشه وارد کننده انواع شیرهای حساس به زلزله

 


مطالب مشابه