تفاوت پکیچ های نوع B2 , B1 وC

پکیج فن دار

 

 

پکیج یکی از وسایل گاز سوز است که امکان تامین آب گرم مصرفی و گرمایش مستقل آپارتمان را دارد . یکی از انواع پکیج گازسوز که امکان تامین هوای لازم برای احتراق را با مکش هوا و تخلیه محصولات احتراق را با دهش آنها به خارج فضای نصب انجام می دهد از نوع گروه C لوازم گازسوز اصطلاحا به نام پکیج فن دار معروف گردیده است. در این وسایل از یک نوع دودکش دوجداره استفاده می شود که از یکی هوای احتراق مکش و از جداره دیگر محصول احتراق به بیرون دهش می گردد. اگر دهانه این دودکش دوجداره روی نمای ساختمان قرارگیرد هوای احتراق از کناره نما دریافت و محصول احتراق تا حدود سه متری نما به بیرون پرتاب می گردد. لذا ضمن عدم اختلاط هوای تازه و محصول احتراق عملا محصول احتراق حریم مقرر برای بازشوها و ورودی های هوای ساختمان که در مبحث ۱۷ مقررات ملی ساختمان ( دهانه دودکش با دریچه های تامین هوا سه متر حداقل فاصله داشته باشد) اعلام شده را رعایت می نماید. با توجه به اینکه محفظه احتراق این وسایل کاملا بسته است و می تواند هیچ گونه تبادل هوایی با فضای نصب نداشته باشد از این وسایل برای ساختمان درز بند معمولی بافضای محدود و یا ساختمان درز هوابند براحتی بدون در نظر گرفتن دریچه های تامین هوا برای آنها استفاده نمود.

یکی از مهمترین اشتباهات رایج مهندسان و نصابان این است که وسایل مذکور این قابلیت را دارند که ورودی هوای تازه را در سیستم دودکش دوجداره بسته و ضمن باز کردن ورودی هوای احتراق آنها فقط محصول احتراق را از طریق دودکش تک جداره به خارج فضا منتقل نمایند. در این حالت پکیج فن دار مذکور از گروه C به حالت گروه B1 تغییر ماهیت خواهد داد . این وسایل هوای احتراق را از داخل فضا دریافت می کنند و محصول احتراق را با دهش به بیرون فضا منتقل می کنند. به عبارتی محفظه احتراق آنها باز است. برای این حالت باید دقت داشت که اگر هدف طراحی برای نصب دستگاه در ساختمانهای درزبند معمولی با فضای محدود و یا درزهوابند است در این سیستم بایستی تامین هوای احتراق با ایجاد بازشو برای دریافت هوای تازه انجام شود.

ضمنا در این حالت ساختمان که فاقد دودکش است فقط محصول احتراق به بیرون نمای ساختمان تخلیه خواهد شد. عموما در اجرا دیده شده که به جای تخلیه محصول احتراق به محفظه روی نما آن را به درون دودکش داخل ساختمان متصل می کنند . در این حالت باید دودکش فوق سایر ۱۵۰ میلیمتر را داشته باشد. اصولا این استدلال که سیستم فن دارد و میتوان آن را درون دودکش سایز پایین برای تخلیه محصول احتراق وارد نمود کاملا اشتباه است . زیرا این نوع دستگاه عملا فقط چند متر قدرت پرتاب دود را به فضای باز دارد و این پرتاب در درون دودکش قایم ساختمان کارایی ندارد. بنابراین با توجه به موارد فوق اگر هدف تامین هوا از خارج توسط دستگاهی با محفظه احتراق باز و با دودکش استاندارد باشد استفاده از پکیج معمولی که در گروه B2 قرار می گیرد صحیح خواهد بود. زیرا در این وضعیت پکیج فن دار ضمن قیمت بالاتر دارای صدا در محوطه نصب به واصله کارکرد فن آن است.

 

 شرایط نصب پکیج فن دار که از لا به لای ابلاغ های متعدد دفتر مقررات ملی ساختمان جمع آوری گشته ، در ذیل آمده است :

۱- محل استقراردهانه دریافت هوا و تخلیه محصول احتراق روی نما به سمت دیوار باد غالب نباشد.

۲- تجهیزات لازم برای نصب از جمله دودکش دوجداره مربوط به تولید کننده اصلی باشد.

۳- وسایل گازسوز مذکور دارای گواهینامه فنی از مرکز تحقیقات راه و شهرسازی باشند.

۴- پس از نصب براساس طراحی انجام شده دستگاه رویت شود.

۵- شماره سریال دستگاه و نوع و مدل آن در برگ تاییدیه درج گردد.

 

برای اطمینان از عدم جابجایی دستگاه بعد ازنصب می توانید روی برگ گارنتی اعلام نمایید که نصاب با دودکش دوجداره نصب نماید و سپس مهر و امضا کنید. موارد فوق در ابتدای شروع عملیات اجرایی به صورت مکتوب به مجری و کارفرما ابلاغ و صورتجلسه گردد.

تهیه و تنظیم: دکتر قاسمی اصل

 

برای خرید دریچه تامین هوای تازه شرکت مهام صنعت کلیک کنید…

 

مطالب مشابه:

 

تامین هوای احتراق
تامین هوای احتراق
نکات فنی دودکش ها در پکیج دیواری و تفکیک وظایف مهندس ناظر گاز
پکیج دیواری
پکیج دیواری و توصیه های ایمنی درباره آن